Yeni Nesil Kulaklık Jabra Elite 65t İncelemesi – Fiyatı ve Özellikleri

Yeni Nesil Kulaklık Jabra Elite 65t İncelemesi – Fiyatı ve Özellikleri

Yeni Nesil Kulaklık Jabra Elite 65t İncelemesi – Fiyatı ve Özellikleri

Jabra Elite 65t, 2020 yılının ilgi çeken kablosuz kulaklıklarından bir tanesi. Mayıs ayında BİM gibi market zincirleri tarafından yapılan kampanyalarla daha da gündeme düşen kulaklık, gerçekten iddialı özelliklerle gelmekte.

Üst segmentte yer alan abilerine göre daha iyi bir fiyat aralığında bulunması ve abileri ile baş edecek ses performansı sunması, bu durumda oldukça önemli etken oldu. Merak etmeyin Jabra Elite 65t incelemesi ile kulaklığın tüm artı ve eksi yönlerini sizlerle paylaşacağız.

Üst segment abileriyle kıyaslandığı zaman nasıl bir yeri olduğunu ve kablosuz kulaklık yarışında nerede bulunduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Dikkatinizi Çekebilir: Laptop için Soğutucu Seçimi Nasıl Olmalı?

Jabra Elite 65t Tasarımı Herkesi Memnun Etmeyebilir

Kablosuz kulaklıklarda çok farklı tasarımlar var. Kimi kulaklık mini, kulak içine sığan tasarıma sahip. Kimi kulaklıkta kuyruk kısmında daha uzun bir sap kullanıyor ve bu da kulaklığın kulak dışına çıkmasına neden oluyor. Jabra Elite 65t ikisinin arasında bir kulaklık. Önce kulaklıktan sonra tasarım kısmında eleştirimden bahsedeceğim.

Kulaklığı taktığınız zaman, iç kısımda kulağınız tamamen kapanıyor. Minicik bir sap kısmı var ve bu kısım aşağı geliyor ama kulak içi tamamen kapanıyor. Sağ ve sol için ayrı ayrı tasarlanmış kulaklıklar hem sağ kulak hem de sol kulak için tam uyum sağlanması anlamına geliyor.

Jabra Elite 65t

Kulaklıkların üzerinde ise fiziksel tuşlar ve led ışıklar var. Fiziksel tuşlar belli başlı kontroller için size yardımcı oluyor. İşte yukarı bastığınız zaman ses açıyorsunuz. Aşağı bastığınız zaman ses kısıyorsunuz. Basılı tuttuğunuz zaman oynatılan medya ögesi arasında geçişler yapabiliyorsunuz. İleri geri gibi. Basılı tutarak Google Asistan, Siri ya da Alexa asistanı çalıştırabiliyorsunuz.

Fiziksel tuşlar çok işlevsel. Tasarımda benim sevdiğim en iyi yan, fiziksel tuşların bayağı işlevsel olması oldu. Kullandığınız zaman daha iyi anlayacaksınız, tuşların işlevsel olması konforu doğrudan etkiliyor. Mesela bir arama geliyor.

Eğer butonlar başarılı yerleştirilmemişse, açmanız gereken aramayı reddedebiliyor, reddetmeniz gereken aramayı da açabiliyorsunuz. Kablosuz kulaklık modellerinde bu çok sık yaşanan bir durum. Can sıkıcı ve kulaklıktan soğutan bir durum. Karşılaştığınız zaman bu hatayı daha iyi anlayacaksınız.

Jabra Elite 65t incelemesinde kulaklıkların tasarımı için söyleyebileceğim son iki şey daha var. Birincisi kulaklığın su sıçramalarına ve tere karşı IP 55 sertifikasına sahip olması. Bu çok önemli. Kulaklığı aldınız sporda kullanmak istiyorsunuz.

Jabra Elite 65t

Suya ve tere karşı koruma yoksa kulaklığı sporda kullanamıyorsunuz. 65t suya, en azından sıçrama seviyesinde dayanıklı. Başka bir örnek daha ekleyelim.

Dışarıda yağmur yağıyor ve sulaklık kulağınızdayken yürüyorsunuz. IP 55 sertifikası sayesinde dışarından kulaklığın içerisine su sızması gibi bir olumsuzluk olmuyor.

İkinci bahsetmek istediğim detayı kulak içindeki konum. Bu yönden kulaklıklar gerçekten başarılı olarak tasarlanmış. Kulak içinizin tam olarak kapandığını söyledik. Buna bir de tasarım artısı ekleniyor ve kulaklığın dışarı ses vcrmesi engelleniyor.

Yüksek seste müzik dinlemek isteyebilirsiniz. Dışarı ses verilmesi çok hoş karşılanacak bir durum değil. Birçok kulaklık modeli bunun için özelleştirmeler aldı. Bu modellerden birisi de Jabra Elite 65t.

Jabra Elite 65t

Jabra Elite 65t Tasarım Kötü Yönü

Tasarımı çok uzatmışım gibi gözükebilir ama size en iyi detayları vermeye çalışıyorum. Kendi kullanım deneyimlerimizle beraber kulaklık konusunda ne bilgi elde etmişsek bunları paylaşmaya çalışıyoruz. Eğer Jabra Elite 65t kulaklığını satın almak istiyorsanız yazımızı sıkılmadan okumanızı tavsiye ediyorum.

Konumuza devam edelim. Tasarım konusunda kötü bir yönden söz etmiştik. Bu kötü yön kutu tasarımı. Deneyimlediğim kulaklıklar içerisinde kutu konusunda en kötü deneyimi veren kulaklık kutusu oldu.

Zamanında ilk nesil AirPods ile karşılaştırılmış ve hemen hemen aynı fiyat bandına çıkmış olan bir kulaklıktan söz ediyoruz. Kutu plastik ve gerçekten kalitesiz duruyor.

Jabra Elite 65t

Biraz daha iyileştirilebilirdi ya da malzeme kısmında değişiklikler yapılabilirdi. Ama çok kullanışlı olmayan, şarj sırasında da manyetik kelepçeler sunmayan sıradan bir kutuya yer verilmiş. Bu gerçek anlamda başarısız bir kutu demek. Böyle bir kulaklık sunuyorsanız en azından kutu malzemesini daha kaliteli yapmanız lazım.

Jabra Elite 65t tasarımı için dikkatimi çeken tek nokta burası oldu. Belki de kutu tasarımının biraz daha iyileştirilmesi kulaklığın farklı bir noktaya gelmesini sağlayabilirdi. Söyledik rakipler AirPods gibi oldukça ciddi olan rakipler.

Jabra Elite 65t Tasarım Artıları

 • Su sıçramalarına ve tere karşı koruma IP55 sertifikası.
 • Kulaklıkların üzerinde yer alan işlevsel fiziksel tuşlar.
 • Kulak içini tamamen kapsayan özel tasarım. Dışarı ses vermesini engelleyen tasarım kullanılmış.
 • 4 farklı kulaklık başı bulunuyor. Orta, küçük, büyük ve en büyük kulaklık başlarından size uygun olanı kullanabiliyorsunuz.
 • Kulaklıkların üzerinde şarj olurken şarj durumunu gösteren LED bildirim ışıkları bulunuyor. Bu da kulaklığın ekstra bir kontrol sunmasını sağlamakta.

Jabra Elite 65t Tasarım Eksileri

 • Kutuda kullanılan plastik malzeme gerçekten tatmin edici değil. Biraz daha iyi bir malzeme kullanılabilirdi ve kulaklık kutusunun tasarımı iyileştirilebilirdi.
 • Kulaklık kutu içerisinde şarj olurken, manyetik kelepçelere yer verilmemiş. Manuel olarak kulaklıkları şarj soketlerine yerleştirmeniz gerekiyor. Şarj sırasında kutunun kapağını kapatmanız gerekiyor ve kutuyu test çevirmemeniz gerekiyor. Aksi halde kulaklıklar şarj pinlerinden kolayca çıkabiliyor.

Tasarım için kulaklık başlarına verdiğimiz puan 9. Ama kutuya verdiğimiz puan 3.

Jabra Elite 65t tasarım puanı ortalaması 6.

Jabra Elite 65t

Jabra Elite 65t Teknik Özellikleri ve Kullanım Artıları

Kulaklığın donanımsal özelliklerinden de konuşacağız ama önce kontrollerden söz etmek ve bu kısımda kullanıcılara sunulan artılara bakacağız. Genel kullanım ayarları için özel bir program sunuluyor.

Kulaklığı almış ya da alacak olan kullanıcılarımız için bu programı bilmek önemli. Google Play Store ya da App Store üzerinden indirebileceğiniz uygulama, kulaklıklar hakkında tüm kontrolleri ve ekstra özellikleri barındırıyor.

Jabra Sound+ Uygulaması ve Özellikleri

Kulaklık Modları: Jabra Elite 65t için 3 farklı mod var. Bu modlar kullanıma göre sizin seçmeniz gereken modlar. Bu modlar:

 • Odak
 • Seyahat
 • Momentim (sizin ayarlayabileceğiniz)

modlar olarak sıralanıyor.

Hear Through Modu: Jabra Elite 65t, pasif gürültü engelleme özelliğine sahip. Bu özelliği Hear üzerinden kullanabiliyorsunuz.

Hear Through modunu açtığınız zaman, bir çubuk çıkıyor ve bu çubuk üzerinden çevre seslerini ne kadar duymak istediğinizi seçebiliyorsunuz. İsterseniz maksimum seviyeye çıkış yapabiliyorsunuz. Böylece çevredeki tüm sesleri duyuyorsunuz herhangi bir perdeleme yapılmıyor.

Müzik Ekolayzer: Ekolayzer ayarlarını manuel olarak yapacağınız kısım. Jabra Elite 65t ekolayzer ayarlarını, bass ve tiz dengesini kendinize göre seçebiliyorsunuz. Ama çok profesyonel değilseniz hazır modları kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ses kalitesini istemsiz bir şekilde bozabiliyorsunuz.

Jabra Elite 65t

Müzik Ön Ayarları: Ekolayzer ayarlarını herkes bilmek zorunda değil. Jabra Elite 65t için bu düşünülmüş. Ekolayzer ayarlarını tam olarak bilmeyen kullanıcılar için ön ayarlardan seçim yapılabiliyor. Tanımlı seçimler şöyle:

 • Tiz artır
 • Bas artır
 • Nötr
 • Güçlü
 • Akıcı
 • Konuşma.

Soundscape: Güzel bir özellik daha var. Bu özellik, çeşitli doğa seslerini dinlemenizi sağlıyor. Bu kısımdan istediğiniz bir doğa sesini seçebiliyor ve dinleyebiliyorsunuz. Hoş, güzel bir artı.

Jabra Sound + Kulaklık Bölümü: Uygulamanın ikinci menüsü kulaklık bölümü. Burada kulaklıkların her biri için şarj durumu hakkında bilgi alabiliyorsunuz.

Ayrıca Jabra Elite 65t güncellemesi varsa, yine bu kısım içerisinde tüm güncellemeleri yapabiliyorsunuz. Kulaklık bölümünden yapılabilecekler,

 • Şarj durumunu tespit etme.
 • Sesli asistan seçimini yapmak.
 • Jabram’ı Bul özelliğini kullanmak.
 • Güncellemeleri takip etmek.
 • Cihaz için yayınlanmış olan metinleri ve ipuçlarını görüntülemek.

Jabra Sound+ uygulaması hakkında söylemek istedikleri bu kadar. Sıkıldınız biliyorum. Bunun farkına vararak hemen donanım özelliklerine geçiş yapıyorum.

Jabra Elite 65t

Donanım Özellikleri

Donanımsal olarak ilk göze çarpan sürücülerdir. Ses kalitesini ve gücünü doğrudan etkileyen sürücüler için Jabra Elite 65t iyi bir seçim.

Kulaklıklarda 6 mm çapında sürücüler kullanılmış. Genel ses kalitesinin yükselmesini sağlayan bu sürücülerin kablosuz kulaklıklar için bas kalitesini de iyi bir seviyeye getirdiği net.

Hassasiyet değeri 103 dB olan 65t, en düşük frekans değerinde 20 Hz, en yüksek frekans değerinde ise 20 kHz gibi değerlere çıkıyor. 16 Ohm Epedans‘ı bulunan kulaklığın pasif gürültü engelleme ve ses netleştirme özellikleri de var.

Donanım özelliklerini bu şekilde anlatmayı istemiyorum. Donanım özelliklerini soru cevap gideceğim.

Jabra Elite 65t

Ses Kalitesi ve Ses Gecikmesi Nasıl?

Kablosuz kulaklıklarda sık sık karşılaşılan sorun bu modelde de var. Ses gecikmesi çok az olsa da var. Jabra Elite 65t ses kalitesi ise gerçek anlamda çok iyi. Tamam bas kalitesi daha iyi olabilirdi.

Ama bas kalitesinde kablosuz kulaklıkları kablolu kulaklıklar ile karşılaştırmayın. Kendi içinde sınıflama yapın. Maksimum ses çıktığı zaman ses kalitesinin bozulmaması, nispeten yeterli bas gücü beni tatmin etti.

Mikrofon Var mı?

Mikrofon var. Teknik özelliklerine baktığım zaman Jabra Elite 65t mikrofon sayısını 4 adet olarak gördüm. Açıkçası sayılara çok takılmam. Ama 4 adet mikrofon gerçekten iyi bir rakam. Ses karşıya daha net gitmesini sağlıyor.

Hem de şöyle bir detay var. Kulaklıklar için olduğu gibi mikrofonlar için de gürültü engelleme özelliği var. Yani kağıt üzerinde bir veri veremem ama karşı taraf sesi net duyuyor bunu söyleyebilirim.

Jabra Elite 65t

Şarj Süresi Nasıl?

Ben kulaklıkları 4,5 saat gibi bir sürede sıfıra indirdim. Ama marka 5 saat şarj süresi belirtiyor. Tabii ki bu süre değişebilir.

Sesi sürekli yüksek dinlerseniz, şarj süresi düşer. Kutunun şarj süreci ise 10 saat. Bu değer sabit. Hızlı şarj özelliği de bulunan kulaklıkları hızlı şarj ettiğiniz zaman 15 dakika içerisinde 1 saatlik bir kullanıma ulaşıyorsunuz.

Jabra Elite 65t Fiyatı Nasıl?

Döndük durduk. Jabra Elite 65t için her şeyi verdik. Fiyatı merak ediyorsunuz. Yakın zamanda bir BİM fırsatı oldu ve kulaklık 400-500 TL gibi bir rakama satıldı.

Şu an piyasada fiyatlara baktığımızda 600 – 800 TL aralığı var. Ama Jabra Elite 65t BİM kampanyası belli aralıklarla tekrarlanıyor. Takip etmek lazım. Böylece kulaklığı daha uyguna alabilirsiniz.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir