WordPress Tema Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler – Tema Testleri

WordPress Tema Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler – Tema Testleri

WordPress Tema Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler – Tema Testleri

Tema seçimi, WordPress konusunda paylaştığımız yazılar içerisinde farklı bir yere konumlandırılması gereken bir yazı olacak. SEO ayarlarını sonradan düzenleyebilirsiniz. Sayfalar ve yazılar için düzenlemeler yapılabilir.

Ama tema, uzun süreli kullanılacak ve sitenin omuriliğini oluşturacak bir yapı. Sadece bu nedenle tema seçimi çok iyi olmalı.

Uzun soluklu bir projeye imza atıyorsanız, projenin başlangıcını iyi yapmanız gerekiyor. İlk adım çok önemli. Bu rehberimizle ilk adım olan temada size yardımcı olmaya ve önemli bilgiler vermeye çalışacağız.

Dikkatinizi Çekebilir: WordPress ile Yapılabilecekler – Altyapı ile Hangi Tür Siteler Açılabilir?

Tema Seçimi Sonradan Değiştirilebilir mi?

Konuma farklı bir alandan giriş yapmak istiyorum. Seçim konusunda size detaylı bilgiler vereceğim ama önce bir belirsizliği ortadan kaldırmak istiyorum. WordPress’in tema konusunda sınırsız bir dünyası var. Binlerce farklı tema bulunuyor.

Temaları yüklemek yazımızın sonunda yer vereceğim bir hayli kolay ve yapılabilecek bir şey. Peki, seçimimizi yaptıktan sonra tema değiştirmek mümkün mü?

Tema değiştirmek mümkün. Tema değiştirmeyi öneriyor musunuz diye sorarsanız, çok gerekmedikçe önerdiğim bir işlem değil. Özellikle biraz yol almışsanız, içeriklerinizin sayısı artmışsa ve çok sayıda görseliniz varsa, tema değişimini çok dikkatli yapmanız lazım.

WordPress

Yeni tema ile eski tema arasında bir uyum olması gerekiyor. Eski temanın görsel boyutları, içerik dizilimleri, link yapıları farklı olabilir.

Yeni geçeceğiniz temada tüm bunlar değişirse, tüm içeriklerinizi revize etmeniz gerekebilir. Tüm içeriklerin revize edilmesi, gerçekten çok yorucu ve uzun süren bir işlem olacaktır.

Bu bir nokta. Bir diğer nokta ise özelleştirmeler. Siz temanızda özelleştirmeler yapmış ve SEO için bazı çalışmalarda bulunmuş olabilirsiniz. SEO için yapılan tüm bu çalışmalar, özelleştirmeler yeni tema üzeride yeniden düzenlenmesi gereken işlemler olacak. Örneğimizi verelim.

Temanızda hız sorunu vardı ve hız sorunu için farklı değişimler yapmanız gerekti. Kodlarda düzenlemeler ve sıkıştırma yapmış olabilirsiniz. Yeni temaya geçtiğiniz zaman, bu kez yeni tema üzerinde bu düzenlemeler yapılmalı. Yine kodlar için sıkıştırmalar yapmak, yine kod yerleşimlerinde değişimler yapmak gerekebilir.

Bu kararı iyi vermeniz lazım. Yeniden size bir iş yükü çıkacak. Bu iş yükünü göze almanız gerekiyor. Özelleştirmeleriniz temadan temaya değişiklik göstereceği için teknik bilginiz yeterli de gelmeyebilir.

WordPress

Teknik bilginizin yeterli gelmedi diyelim, ne yapacaksınız? Destek alacaksınız. Bu da bir maliyete neden olur. Yeni temanın seçimini yaparken bu kriterlere tek tek göz atın. Kendinize bir çizelge yapın.

Çizelgenin bir tarafına yeni temaya geçtiğinizde bu temanın size nasıl artılar katacağını yazın. Diğer tarafa ise temayı değiştirdiğiniz zaman sizin karşınıza çıkabilecek olan olumsuzlukları ve işleri yazın. Hangisi daha ağır basıyor? Tema değiştirmek mantıklı bir seçim mi olacak? Bunlara karar verin.

Site açıldıktan sonra tema değiştirmek bu denli önemli bir işlemdir. Sonradan tema değişiminin sık sık yapılmaması da SEO açısından önemlidir. Yani sürekli tema değiştireceğinizi düşünmeyin.

Sürekli tema değişimi yapmak bir noktadan sonra sitenizde olumsuz etkiye neden olur ve kayıplar yaşayabilirsiniz. Temanızı değiştirmeden önce localhost üzerinde yeni temanız ile ayarlamalarınızı yapıp, düzenlemeleri kararlaştırdıktan sonra tema değişimi yapmak daha mantıklı olacaktır.

WordPress

Yoksa karşılaşacağınız bir sorunda sürekli sürekli tema değiştirmek, gerçek anlamda siteniz için olumsuz bir etki sağlayacak belki de başlıklarınızda sıralama kayıpları yaşayacaksınız.

WordPress tema değişimi için söylemek istediklerimi söyledim. Kolay bir işlem ama kolaya alınabilecek bir işlem değil. Bunu bilin ve WordPress tema seçimi yaparken bunu göz önüne alın. Özet verecek olursak, sonradan tema değiştirmek mümkün ama çok önerilen bir işlem değil.

Ücretsiz Temalar Yeterli mi?

Konuya girişle başlayalım. Ücretli temalar ve ücretsiz temalar. Çok sorulan bir soru. Ücretsiz temaların sayısını bilemiyorum ama belki milyonlarca ücretsiz tema seçimi vardır. Benim tavsiyem ücretsiz temalar ile hiç uğraşmayın.

Kişisel bir blog yapacaksanız, çok profesyonel bir site düşünceniz yok ise ücretsiz temayı seçebilirsiniz. Biraz daha profesyonel bir çalışma yapmak ve daha profesyonel bir site oluşturmak istiyorsanız, ücretsiz temalar sizin işinizi görmeyecek.

Ücretsiz temaların sınırları çok dar oluyor. Tema düzenlemeleri, SEO ayarları, menüler ve renklerde yapılacak düzenlemeler çok sınırlı oluyor.

WordPress

Birçok ücretsiz temanın yönetilebilir kontrol panelleri yok. Ücretli temalarda kesinlikle daha profesyonel bir dizilim var. Yine seçime göre değişiklik gösterecek ve farklı kontrol panelleri karşınıza çıkacaktır ama ücretli ve ücretsiz bir temayı yan yana koyduğunuz zaman farkı daha iyi anlıyorsunuz.

İnanın profesyonel bir iş yapıyorsanız, ücretsiz temalarda iş bir yerde tıkanıyor. Tema sınırları yeterli gelmiyor. Yeni bir menü eklemek ya da menülerinizde renk değişimi yapmak istiyorsunuz bir çok tema bunu desteklemiyor. Footer kısmında özelleştirmeler yapmak istiyorsunuz yine birçok temada bunun için bir ayar sunulmuyor.

Daha da önemlisi reklam eklemesi yapmak istiyorsunuz ama reklamlar için bir özelleştirilmiş alan bulamıyorsunuz. Sonradan yazacağınız kodlar için ya da sonradan yapacağınız ayarlamalar için çok daha fazla uğraşmanız gerekiyor.

Saymaya kalksak daha birçok madde sayarız. WordPress tema seçimi konusunda özetle söyleyebileceğim, profesyonel işler için tam panel kontrolü sunan ücretli temaları tercih etmeniz.

Aradaki farkı anlamanız için iki tema türünde de denemeler yapmanız lazım. Daha amatör siteler düşünüyorsanız, ücretsiz temalar işinizi görecektir.

WordPress

Tema SEO Uyumuna Dikkat

Başladık artık devam edelim. Doğrudan WordPress tema seçimi için önemli kriterlerden devam ediyorum. İlk ve olmazsa olmaz kriter SEO uyumu. İçerik yönetim sistemi kullanarak bir avantajımız var.

SEO için önemli artılarımız var. Bu artıları iyi yönetmek, temadan geçiyor. Alacağınız tema ya da kullanacağınız tema ne olursa olsun, tam SEO uyumu olması gerekiyor. Tema doğrudan SEO uyumlu olarak hazırlanmış olmalı.

Kodlamalar bu düzende yapılmış olmalı. İşin görsel kısımlarında SEO uyumuna önem verilerek yerleşimler yapılmış olmalı. Bu çok önemli bir kriter. Profesyonel düşünüyorsanız bir emek vereceksiniz.

Çok fazla emek harcamanıza rağmen sitenin bir yere gelmemesi yıkıcı olabilir. SEO uyumu olmayan temalarda işiniz çok zor. Yazıları öne çıkarmak ve rakiplerinizi geçmek çok zor. Arama motorları sitenize düşük not vereceği için içeriklerinizi ne kadar iyi hazırlarsanız hazırlayın, öne çıkmayabilir.

WordPress tema seçiminde tüm bu nedenlerden dolayı “%100 SEO uyumlu” ya da “SEO dostu” gibi ifadelerin bulunmadığı temaları tercih etmeyin.

WordPress

Tema için Hız Çok Önemli Bir Kriterdir

Google arama motorlarında yapılan son güncellemeler, hızın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. Google Search Console bölümüne hızla alakalı olan değerlendirme bölümü bile eklendi. Artık sitelerin hızları çok daha kapsamlı olarak ele alınıyor.

Daha hızlı açılan siteler de içerik olarak biraz daha öne alınıyor. Sıralamada hızın çok büyük bir önemi var. Peki, hız konusunda seçeceğimiz temanın iyi olup olmadığını nasıl anlayacağız?

Bunu anlamak çok zor değil. Bunu anlamak için yardımcı siteler kullanmanız gerekiyor. Gtmetrix bunlardan bir tanesi. Yapacağınızı adım adım anlatmak istiyorum.

  • Alacağınız sitenin demo sayfasını görüntüleyin. Mümkünse en çok sorgunun yer aldığı anasayfayı açın. Diğer sayfalarda da değerlendirme yapabilirsiniz ama diğer sayfalarda yapabileceğiniz değerlendirme doğru sonuçlar vermekten uzak olabilir. O sayfa için kullanılan sorgu sayısı düşük, içerik yapısı buna göre olabilir. Ana sayfayı açın.
  • Sonra Gtmetrix sitesine girin ve demo anasayfanın linkini yapıştırarak değerlendirme yapın. Değerlendirme sonuçları size herşeyi verecek.
  • Sitenin ne kadar çok sorgu döndürdüğü, boyutunun ne olduğu ve hız değerlendirmesinin ne olduğu konusunda bilgi alabilirsiniz.

Karıştırılan bir nokta var. Bazı kullanıcılardan şöyle yorumlar geliyor. “Temanın demosunda çok sayıda görsel kullanılmış, bu nedenle Gtmetrix derecelendirmesinde hız düşük çıkıyor.” evet bu mantıklı bir açıklama.

WordPress

Peki, siz farklı bir temamı kullanacaksınız? Aynı temayı farklı dizilimleriyle kullanacaksınız. Temanın tüm menülerinden ve ayrıcalıklarından yararlanmak isterseniz yine demoya yakın bir sonuç elde edeceksiniz.

Belki görsel sayısı biraz daha az olacak ama döndürülen sorgular yakın olacak. Bu sorguların sayısını azaltmak için temanın bazı özelliklerinden vazgeçmek gerekiyor.

Yüksek ücretli profesyonel bir tema alıyorsunuz ve bu temanın her özelliğini istediğiniz gibi kullanamıyorsunuz. Bu çok mantıksız. En baştan seçimi yaparken hız sorunu olmayan temaları tercih edin.

Gtmetrix üzerindeki hız değerlendirmesi 80-90 arasında olsun. Daha aşağısında bir derecelendirmeye sahip olan temalar size ilerde ciddi anlamda hız sorunu çıkarabilir. Bu sitenin tüm kaderini etkileyecek olan bir madde.

Güvenliği Kanıtlanmış Olan Temalar Seçin

WordPress tema seçimi için güvenlik neden önemli? Çok önemli çünkü birçok site temalarında yer alan güvenlik açıklarından dolayı hackerların hedefinde olabiliyor. Güvenlik açıklarının büyük bir kısmı tema kaynaklı oluyor.

Temada oluşan bir güvenlik açığını sizin kapatmanız için belli bir seviyede kod bilginizin olması gerekiyor. Kod bilgisine sahip olmayan kullanıcıların bu aşamada çok zorlanması ve hatta açıkları tespit edememesi gibi bir durum söz konusu.

Temayı satın alırken, güvenlik kriterlerini okuyun. Mutlaka size bu konuda bilgi verilir. Güvenlik seviyesi ne düzeyde bunu öğrenin ve güncelleme desteğinin devam edip etmediğine bakın. Temalar için büyük şirketler genelde çok uzun süre güncelleme desteği sunuyor.

Bu temanın sorunlarının giderilmesi için bir fırsat demek. Güvenlik açığı varsa ya da güvenlik açığına neden olacak olan bir kısım varsa, yayınlanacak bir güncelleme bu sorunu tamamen çözebilir. Temayı alacağınız adreslerde bilgiye ulaşabilirsiniz.

WordPress

Görsellik – Görselliği Unutmayın

Hep temanın şurası şöyle, burası böyle dedik ve teknik açıdan olaya yaklaştık. Bu doğru değil. Daha doğrusu tek başına yeterli değil. Teknik konuda ne kadar iyi bir tema olduğunun önemli olduğu kadar temanın görselliğinin ne kadar iyi olduğu da önemli.

Görsellikte kesinlikle alanınıza uygun bir seçim yapın. News başvurusu yapacaksanız ve haber sitesi kuracaksanız, haber temasına sahip olmanız gerekiyor. Aksi durumda news başvurunuzun kabul edilmemesi gibi durumlar yaşanabiliyor.

Diğer bir kısımda gerçekten görsellik konusunda ne kadar iyi bir temanız varsa, kullanıcılar o kadar uzun süre sitenizde kalmayı tercih eder. Hemen çıkma oranlarının düşmesi sağlanır.

Bu da sitenizin daha hızlı yükselmesi, yükseldiği yerde daha iyi kalması anlamına geliyor. Yaptığınız işinizin yarısı görsellikse, işin diğer yarısı ise teknik bölümlerdir.

İki tarafta da çok iyi seçimler yapmak, adım adım başarıyı yakalamak anlamına geliyor.

WordPress tema seçiminde sona geldik. Aldığınız temayı nasıl yükleyeceğinize ilişkin başka rehberlerimizde görüşmek üzere. Bu tür içeriklerimiz devam edecek.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir