WordPress Site Hiti Arttırma Taktikleri ve Altın Öneriler

WordPress Site Hiti Arttırma Taktikleri ve Altın Öneriler

WordPress Site Hiti Arttırma Taktikleri ve Altın Öneriler

WordPress rehberlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Site kurulum öncesinde yapacağınız ayarlamalar, tema seçiminde nasıl davranmanız gerektiği derken ana konulardan birine daha gelelim. Bugün değerlendireceğimiz konu site hiti arttırma konusu olacak.

Belki ilk kurulduğu zaman site hitlerinde istediğiniz etkiyi alamayacaksınız ama vereceğimiz taktikleri kullanmanız uzun vadede belli oranda geri dönüşler almanızı sağlayacaktır. Biraz sitenize ve kendinize zaman vermeniz gerekecek.

Anlık olarak çalışmalarla geçici hitler kazanmak mümkün olabilir ama bunlar geçici hitler olacak. Sitenizin belli bir seviyeye ulaşması ve hitlerinizin düzenlenmesi için zaman gerekli. Bunu belirterek başlamak istedim. Tabii ki taktikler de işe yarayacak.

Dikkatinizi Çekebilir: WordPress ile Yapılabilecekler

Site Hiti Arttırma Önerileri

WordPress için site hiti arttırma olarak konuya başlamış olsak bile, bu taktikleri sadece WordPress ile sınırlamamak lazım.

Diğer site alt yapılarında ve diğer yönetim sistemlerinde de aynı taktiklerle hitlerinizi yükseltmeye başlayabilirsiniz. Biz daha çok WordPress rehberleri hazırladığımız için rehberimizi bu şekilde yazmaya başladık.

Site Hiti

Anahtar Kelime Çalışması Yapmak

Her şeyin en baş noktası içerikler. İçerikler sitenize kullanıcıların gelmesini sağlayan materyaller. Nasıl bir içerik oluşturacağınız da site hitleri için doğrudan ilişkin demek. Sitenize kullanıcı çekmek için, kullanıcıların aradığı popüler konular üzerinde içerikler hazırlamanız gerekiyor.

Bunun için de ilk yapacağınız güzel bir anahtar kelime çalışması olacak. Site hiti yükseltmek konusunda, yapacağınız anahtar kelime çalışmasının hayati bir önemi var. İçeriklerinizin nasıl şekilleneceği bu anahtar kelimeler üzerine kurulu olacak.

Anahtar kelime seçiminde bazı kriterleri belirleyeceğim. Bu seçim konusunda ve araştırma konusunda size daha yardımcı olacak bir yapı oluşturmamı sağlayacak. Bir nevi işinizi kolaylaştırmaya çalışacağım.

Site Hiti

Google Araştırmalarını Yapın: İçerikleri oluştururken bizim hedefimiz neresi? İlk olarak bizim hedefimiz Google değil. Yanlış bir algı var. İçerikleri oluştururken Google’ın istediği şekilde, yani Google için içerik üretmeye çalışıyoruz. Hem doğru hem yanlış bir seçim. Google, kendi için içerik oluşturmanızı istemiyor.

Google, kullanıcılara en iyi şekilde yarar sağlayacak olan içerikleri oluşturmanızı istiyor. Bir haber mi yazıyorsunuz? Haber hakkında kullanıcıları bilgilendirecek olan detayları vermeniz gerekiyor. Bir rehber içerik mi hazırlıyorsunuz? Bu durumda kullanıcılara gerçekten rehber olacak bir içerik oluşturmanız gerekiyor.

Aslında hedef noktamız doğrudan Google değil, kullanıcılar olacak. Peki, neden Google araştırması yapıyoruz? Bunun nedeni de belli. Google araştırması yapıyoruz çünkü kullanıcılar da Google’ı kullanıyor ve kullanıcıların verileri Google’daki arama sıralamalarını belirliyor.

Biraz daha konuyu açalım. Diyelim ki A marka arabalar hakkında bir yazı yazacaksınız. A marka araç için kullanıcıların Google’a hangi arama terimlerini yazdığını tespit etmeniz lazım. Kullanıcılar “A marka araç fiyatı”, “A marka araç özellikleri” kimi arama kelimelerini kullanarak araç hakkında bilgi araştırır.

Araştırmalar sırasında hangi kelimelerin kullanıldığını bilmeniz ve bu kelimeleri de hazırlayacağınız içeriğiniz içerisinde geçirmeniz, aramalar sırasında sizin de yazınızın görüntülenmesi anlamına geliyor. Mantık bu kadar basit.

Site Hiti

Özetlersek;

Google üzerinde bir araştırma yapın. Kullanıcıların oluşturacağınız içerikler hakkında en çok arattıkları kelimeleri bulun ve bu kelimeleri anahtar kelimeniz olarak seçin. Site hiti arttırma konusunda ilk adım içerik yapınızı buna göre kurmak olacak.

Sonuçta en büyük arama motoru Google ve en çok kullanılan arama motoru da Google. Haliyle Google verileri kilit noktalardan birisini oluşturuyor. Aynı çalışmayı Yandex gibi diğer arama motorlarında da yapabilirsiniz. Aranan kelimelerin neler olduğunu nasıl bulacağınızı da söyleyeceğim.

Örneğimizden devam edelim. “A marka” araçlar için bir yazı hazırlamak istiyoruz. Önce “A marka” araçları Google’da aratıyoruz. Bu kelimede kullanıcıların yaptıkları diğer aramalarda en alt kısımda “ilgili aramalar” bölümünde görüntülenecektir.

İlgili aramalar kısmında, diğer kullanıcıların hangi anahtar kelimeleri arattığını bulabilirsiniz. Site hiti için bu kelimeleri de oluşturacağınız içerikler içerisinde kullanmaya özen gösterin. Tabii ki bunu kullanıcının gözüne sokarak yapmak yanlış. Yazı içerisinde olabildiğince doğal bir şekilde ilerleyin ve gerektiği yerde kelimeleri kullanın.

Site Hiti

Rakiplerin Anahtar Kelimelerini Analiz Etmek: İkinci dikkat çeken nokta rakip analizi olacaktır. Rakip analizi en az Google kadar önemli. Google dev bir arama motoru ve ilk anahtar kelime seçimini bu platforma göre yapıyoruz ama sınırları biraz daha küçülttüğümüz zaman bu kez hemen karşımıza rakip analizi geliyor.

Aynı örnekleri kullanarak ilerliyorum. “A marka” araç hakkında bir yazı yazıyorsunuz. Google üzerinde anahtar kelimeniz ile arama yapın. Anahtar kelimeniz ile yapacağınız aratma sonrasında, özellikle ilk sayfada yer alan sitelere giriş yapın.

İlk sayfalarda yer alan siteler bu içeriklerde nasıl bir yapı kullanmış? Hangi anahtar kelimelere yer vermişler? Bunun için bir mini araştırma yapın. Tıpkı Google’da olduğu gibi elde ettiğiniz ve içeriğinizle alakalı olan anahtar kelimeleri çıkarın.

Ne yaptık? Rakip analizi yaptık. Biz böyle bir içerik oluşturmak istiyoruz ama rakiplerimiz ne yapıyor? Onlar işi nasıl yorumlamış ve nasıl giriş yapmışlar? Bunlar çok önemli konular. Yarışacağınız siteler bu siteler.

Doğru analiz yapmak site hiti arttırma konusunda en önemli çalışmalardan biri. Yüksek hit oranlarına ulaşmak için yapacaklarınız bunlar ile sınırlı değil.

Site Hiti

Yazıyı Okunaklı Yapın

Anahtar kelime analizi yapılmasıyla beraber içeriğimizin kemik noktalarını oluşturduk. Kemik noktaları oluşturduk ama sadece kemik yani iskelet bize yetmez. Ne dedik, en iyi şekilde kullanıcı deneyimini istiyoruz. Amaç kullanıcılara en güzel, en iyi deneyimi yaşatmak ve aradıkları konuya ilişkin bilgileri doğru bir şekilde sunabilmek.

Google’ın istedikleri tam olarak bu. Bu tarz içerikler arama sonuçlarında daha fazla öne çıkıyor ve Google, kullanıcılara değer veren içerikler olarak sınıflama yapıyor.

İyi bir kullanıcı deneyimi için yazınızın okunabilirliğinin ne kadar yüksek olduğu da önemlidir. Yazınız ne kadar okunaklı? Kullanıcılar yazıya girdikleri zaman dev yazı bloklarıyla mı karşılaşıyor? Bu doğru değil.

Gözü yormayacak şekilde yazılarda da düzenleme yapmanız lazım. Alt başlıklar kullanmanız, yazı içerisinde kullanıcıya hoş gelen renklendirmeler yapmanız ve gerektiği yerlerde maddeleme kullanmanız önemli.

Böylece yazınızın okunabilirliğinin artmasını sağlayacaksınız ve kullanıcı deneyimi iyileştirildiği için Google sizi üst sıralara çıkaracak. Unutmayın aynı anahtar kelimeleri binlerce site kullanmış olabilir.

Burada farkı ortaya çıkarmak için sizin yazınızı daha okunaklı ve daha kullanışlı yapmanız önemli. Böylece yarışta öne geçmek için size düşenleri yapmış olacaksınız.

Site Hiti

İçerikleri ve Başlıkları Belirlerken Kullanıcı Yorumlarını Değerlendirin

Belki bu maddeyi en başta vermek gerekiyordu. Ama bu başlığı anahtar kelimeden sonra ele almak istedim. Seçeceğiniz konuları, belirlerken dikkatli olmanız lazım. Bir anahtar kelime çalışması yaptık ve okunaklı bir yazı ortaya koyduk.

Seçtiğimiz konu ne kadar ilgi çekici? Çok güzel bir içerik hazırlamış olabilirsiniz. Hazırladığınız içeriğin anahtar kelimeleri çok başarılı olabilir.

Seçtiğiniz konunun kitlesi çok yüksek değilse, seçtiğiniz konunun arama hacmi çok yüksek değilse zaten bu konuya gelen kullanıcı kitlesi düşük olacak doğal olarak hitler daha düşük olacaktır.

Site hiti arttırma konusunda başarılı içerikler üretmek için, kullanıcılar arasında popüler olan konulara odaklanmaya çalışın. Forumları ve soru cevap platformlarını gezebilirsiniz. En çok hangi konu konuşulmuş?

En çok hangi olay hakkında yorumlar yapılmış? Bunları forumlarda ve sosyal medya platformlarında bulabilirsiniz. “A marka” araçtan devam edeceğim.

Bu araç hakkında kullanıcıların en çok sordukları sorular neler? Bunu bir araştırın. İçeriklerinizi de buna göre düzenleyin ve araştırmalarınızı buna göre yapın. Kullanıcıların ilgisini çekecek başlıklar atmaya çalışın.

Site Hiti

Sosyal Medyayı Aktif Olarak Kullanın

Oluşturduğunuz içeriklerin kullanıcılara ulaştırılması için sadece Google’dan yararlanmayın. Yani sadece Google’ı beklemeyin. Siz de çalışmalar yapın. En çok hit getirecek ve konu hakkında en çok trafik oluşturulmasını sağlayacak olan platformlar sosyal medya platformlarıdır.

Sosyal medya platformlarında elde etmiş olduğunuz bir kitle varsa, bu kitleyi mutlaka kullanın. Kitleniz yoksa, sitenize nasıl bir kitle oluşturuyorsanız, sosyal medya hesaplarında da bir kitle oluşturmaya başlayın.

Bu site hiti arttırma konusunda size ekstra bir güç sağlayacaktır. Sosyal medya aracılığıyla ya da forumlar üzerinden nereden olursa olsun sitenizin bir hit kazanması, Google gözünde de yükselmeniz anlamına geliyor.

Videolarla ve Görsellerle İçeriklerinizi Destekleyin

Google kullanıcı deneyimine çok dikkat ediyor. Bunu baştan beri söyledik. Kullanıcı deneyimini arttırmak için nasıl adımlar atmanız gerekiyorsa atmanız lazım. Mesela görsellerle yazıların desteklenmesi.

Anlatılan konu ile alakalı olan görsellerle okunabilirliğin artmasını sağlamanız, daha iyi kullanıcı deneyimi elde edilmesini sağlayacak ve bu da Google’ın gözünde yükselmenize olanak verecek. Videolar ve görsellerle içerikleri olabildiğince desteklemenin etkisi önemli.

Site Hiti

Search Console Üzerinden Veri Analizi Yapın

Güzel bir konu seçimi yaptık. Forumlar üzerinden araştırmalarımızı yaptık ve en popüler olan konuları belirledik. Anahtar kelime çalışmamızı yaptık ve en iyi anahtar kelimeleri içeriklere göre ayarladık. Güzel bir yazı düzeni yaptık ve okunabilirliğin artmasını sağladık. Görseller ve videolar ile yazılarımızı destekledik.

Yazı içerisinde belli alanlarda maddelemeler kullandık ve başlıklar halinde ilerledik. Site hiti arttırma ve site yükseltme konusunda içerik açısından yapabileceklerimizi yaptık. Sonrasında sosyal medya üzerinden bir kitle oluşturmaya başladık ve sosyal medyadan da bir etkileşim almaya başladık.

Dikkatinizi Çekebilir: WordPress Tema Seçimi 

Şimdi yapmamız gereken Search Console verilerini doğru bir şekilde okumak. Yazımıza hangi arama kelimelerinden kullanıcılar geliyor? Hangi kelimeler üzerinden ne kadar tıklama alıyoruz? Bunlar Search Console üzerinde görüntülenecektir.

Buradaki verileri doğru bir şekilde okumanız önemli. Aranan kelimeler sürekli olarak değişebilir. Popülerlik kısmında değişiklikler olabilir ve içeriklerinizi yeni anahtar kelimelerle güncellemeniz gerekebilir. Sürekli durumu Search Console üzerinden izleyin.

Değişen durumlara göre içeriğinizin güncellenmesi gerekiyorsa, yine popüler olan anahtar kelimeler için güncel aramalar yaparak içeriklerinizin güncellenmesini sağlayın. Belli aralıklarla güncellenen içerikler site hiti arttırma noktasında çok önemli sonuçlar verebilir. Google sizi ödüllendirecektir.

Site hiti arttırma ve sitenizi yükseltme kısmında ilk önerilerimiz bunlar. Dediğimiz gibi bu uzun soluklu bir çalışma. Anında geri dönüşler beklememek gerekiyor. Biz de yeni rehberlerle sizlere fikir vermeye devam edeceğiz.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir