WordPress ile Yapılabilecekler – Altyapı ile Hangi Tür Siteler Açılabilir?

WordPress ile Yapılabilecekler – Altyapı ile Hangi Tür Siteler Açılabilir?

WordPress ile Yapılabilecekler – Altyapı ile Hangi Tür Siteler Açılabilir?

WordPress, kolay yönetilebilir olması ve arama motorları ile tam uyumlu olarak çalışması sayesinde çok kullanılan içerik yönetim sistemi olmayı başardı. WordPress avantajları neler yazımızda size içerik yönetim sistemi için avantajları aktarmış ve neden bu sistemi tercih etmeniz gerektiği noktasında bazı önemli ipuçları vermiştik.

Tamam güzel iyi bir platform ya da iyi bir içerik yönetim sistemi ama bu içerik yönetim sistemi ile neler yapılıyor? Sınırlarımız belli mi? Yapabileceğimiz şeyler neler? Örnek projeler neler? Daha soruları uzatırız da uzatırız. Çünkü soruları uzatacak kadar çok merak edilen detay olduğunu biliyoruz.

Bu işe girmek ve bir web sitesine adım atmak istiyorsanız, az çok aklınızdaki düşünceyi tahmin edebiliyorum. Bir tercih yapma aşamasındasınız. Önce alt yapının seçiminin yapılması gerekiyor ki bir adım atmış olun.

Burada nasıl projeler yapabileceğinizi görmeniz, adım atmanızı ve adımınızda WordPress’in de yer almasını sağlayacak. Burayı anladık ve mantığı kurduk. Artık projeler hakkında detaylara ve neler yapabileceğimize bakmak istiyorum.

Sizden ricam yazıyı okumanız. Sadece başlıklar bu işe girmek isteyen bir kullanıcı için yeterli değil. İşin arkasının boş kalmaması gerekiyor. Mümkün olduğunda başlıkları doldurmaya çalışacağım.

WordPress

WordPress ile Kişisel Blog – Neden Olmasın

En basitten başlayalım. Bir blogger olmak istiyorsunuz. Sürekli fikirlerinizi paylaşacağınız, bilgilerinizi aktaracağınız bir platformun olmasını istiyorsunuz. Sizi anlıyorum. Çağımızın ilgi gören dallarından biri kişisel blog.

Belki insanlar fikirlerinizi, görüşlerinizi çok sevecek. Sizin de takipçi kitleniz oluşacak. Takipçi kitleniz büyüyecek ve belki hiç tahmin bile edemeyeceğiniz noktalara geleceksiniz.

Eğer kişisel bir blog açmak istiyorsanız, kesinlikle iki alt yapıyı önereceğim. Bunların ikisi de içerik yönetim sistemi. Bunlardan birisi Google desteği bulunan blogger. Bir diğer ise WordPress.

Kişiselleştirilmiş olan temalar, blog yapısına çok uygun olan bir içerik yönetim sistemi olması, kolay paneller ve bir o kadar da kolay olan içerik yükleme işlemleri sayesinde kişisel bloglar için en iyi ikinci tercih ise WordPress.

Karşılaştırma yapacak olursak Blogger’dan daha önde olduğunu ve kişisel bloglar için belli bir kalite seviyesinin üzerine çıkıldığını gönül rahatlığı ile belirtebilirim.

WordPress

CV Sitesi – Etkili Bir CV Yönetimi

WordPress ile CV sitesi oluşturmak aklınıza geldi mi bilmiyorum. Hemen bir hikaye yazmak istiyorum. Üniversiteden mezun oldunuz. Yeni mezun oldunuz ve iş arıyorsunuz.

İnsanların sizin ne gibi yeteneklerinizin olduğunu bilmesini istiyorsunuz. Firmalara CV mailleri atmak ve iyi bir işe sahip olmak istiyorsunuz. Peki, ne kadar profesyonel bir CV’niz var? WordPress ile CV sitesi oluşturmak mümkün.

Maillerinizde ya da doğrudan iş başvurularınızda sizi en iyi anlatan CV için bir site sunduğunuzu düşünün. Yeteneklerinizi ve yapabileceklerinizi, yaptıklarınızı en iyi anlatan detaylı bir site. Bir öz geçmiş sitesi.

Çok detaylı ve çok profesyonel CV temaları bulunuyor. Bu temalardan birini tercih ederek kendinize kusursuz bir CV sitesi yapabilirsiniz. WordPress bu konuda gerçekten çok iyi.

Seçeceğiniz temalara göre değişiklikler olabilir elbette ama ana şablonda kendi bilgilerinizi, yaptığınız işleri, bilgi seviyelerini en iyi şekilde aktarabileceğiniz bir site oluşturabiliyorsunuz. Sitenin ne kadar profesyonel olacağı ve ne kadar detaylı olacağı size ve seçeceğiniz temaya kalmış.

Çok profesyonel bir tema seçersiniz. Kişisel bilgilerinizi resmi bir şekilde anlatacak şekilde doldurursunuz. Yaptığınız işleri anlatan profesyonel sunumlarla siteyi zenginleştirirsiniz.

Neler yapabileceğinizi belirten bir bölüm oluşturursunuz ve yeteneklerinizi aktarırsınız. İşte size harika bir CV sitesi. WordPress tüm bunları sağlayacak özelliklere sahip.

WordPress

Profesyonel Web Projeleri Gerçekleştirilebilir

Amatör ruhu hep içinizde taşıyın ama sadece amatör ruh ile hareket etmek bir yere kadar. Zaman zmaan profesyonel projelere de adım atmak gerekiyor. Burada çok yanlış bir algı var. WordPress ile profesyonel web sitesi oluşturmanın mümkün olmadığı iddia ediliyor.

ASP.net ya da PHP ile yazılmış sitelerin büyük projeler için gerekli olduğu söyleniyor. Bu konuda size sayfalarca yazı yazarım. Sayfalarca bilgi aktarabilirim. WordPress gerçekten hafife alınıyor.

Yapabileceklerinizin bir sınırı var elbette ama bu büyük projeler için engel oluşturacak anlamına gelmiyor. Tamamen yanlış bir düşünce. İçerik yönetim sistemlerinden biri olan WordPress, büyük projeler için de kullanılabilir.

Bir oyun sitesi mi açmak istiyorsunuz? Bir inceleme sitesi mi açmak istiyorsunuz? Büyük düşündüğünüz benzeri bir proje mi var?

Bunun için WordPress kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Profesyonel projeler için biraz daha fazla emek harcamanız ve biraz daha fazla çalışmanız gerekebilir. Bütçe konusunda da biraz daha yüksek bütçeler ayırmanız gerekebilir. Premium eklentiler, tema özelleştirmeleri, ek SEO çalışmaları hepsi bütçe isteyebilir.

Daha yüksek bütçe ile daha fazla çalışma ile profesyonel siteler yapabilirsiniz. Amatör ruhunuzu hiç kaybetmeyin. Bu size işte başarıyı getirecek ama profesyonel projeler çıkarmaktan da çekinmeyin. Örnek yok mu? Tabii ki var.

İsim vermek istemiyorum ama Türkiye’nin en büyük teknoloji sitelerinin kullandığı altyapı bu. Şu an dergi yayıncılığı yapan ve dijital dünyada da yer alan birçok kuruluşun kullandığı yapı da bu. Neden bu yapının tercih edildiğini birkaç gün önce paylaştığımız WordPress avantajları yazımızda anlattık. Tekrar anlatmaya ihtiyaç duymuyorum.

WordPress

Herhangi Bir Konuda Haber Sitesi Yapabilirsiniz

Yapabileceğiniz bir başka şey haber sitesi olacak. Bir gündem haber sitesi olabilir. Bir oyun haber sitesi olabilir ya da bir teknoloji haber sitesi olabilir. WordPress ile haber sitesi açmak mümkün. Hatta bu yapı haber siteleri için biraz daha avantajlı.

Sürekli güncel olarak içerik girişi gerçekleştirebiliyorsunuz. Sürekli güncel içerik girilmesi ve içerik girişinin kolay olması, haber sitleri için en önemli noktalardan bir tanesi. Konuyu daha iyi anlamanız için örnek vereceğim.

Gündem haber siteniz var diyelim. WordPress ile haber sitesi kurulumunda kullanabileceğiniz bazı botlar var. Anlık haber yayını yapan Anadolu Ajansı gibi kaynaklardan bu botlarla haber çekişi yapabiliyorsunuz.

Botlarla çekilen haberler panele aktarılıyor. Siz panele giriyorsunuz ve günlük olarak gelen haberleri kontrol ederek özgünleştirme yapıp, haberlerinizin girişini gerçekleştiriyorsunuz. Gündem haber siteleri bu şekilde anlık olarak gündeme takip edebiliyor.

Anlık olarak gündemin takip edilmesini sağlayan sistem WordPress’in bir avantajı. Diğer site altyapılarında da tabii ki haber sitesi kurabilirsiniz ama daha çok uğraşmanız ve daha fazla bütçe ayırmanız gerekiyor.

Bu kısmı çok uzattığımı düşünebilirsiniz ama bir olaydan daha söz etmek istiyorum. Google News kaydı. WordPress sitenin Google News kaydı alamayacağını düşünenler var. Bu tamamen yanlış bir düşünce. Gerekli şartları yerine getiren Google News kaydını almayı başaran binlerce WordPress site var.

Google böyle bir sınırlama koymuyor. Siz haber şartlarını sağladığınız ve içeriklerinizi de düzenlediğiniz sürece, Google News kaydını kolaylıkla alabiliyorsunuz. Gündemi de daha kolay bir şekilde takip etmenizin bu durumda artısı oldukça fazla.

WordPress

E-Ticaret Sitesi Yapabilirsiniz

Büyük projelere doğru devam ederek ilerliyoruz. Bu alanda yeniyseniz, WordPress ile e-ticaret sitesi açmanın mümkün olmayacağını düşünebilirsiniz. Her şey mümkün. Burada iş düzenlemelerde bitiyor. Size çok güzel bir çekirdek veriliyor. Siz temalar, eklentiler ile bu çekirdeği örerek ilerliyorsunuz.

Sonunda çok güçlü bir e-ticaret ağı kurmanız içten bile değil. E-ticaret sitesi için hazır birçok tema olduğu gibi eklentiler de var. Ödeme alabileceğiniz ödeme yöntemi eklentileri, canlı destek eklentileri gibi birçok eklenti bulunuyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Bilgisayar Yaza Nasıl Hazırlanır? Aşırı Isınma Nasıl Engellenir?

Teknik Destek Sitesi Yapılabilir

WordPress altyapısında yok yok. İçerik yönetim sistemi ile deneyebileceğiniz projeler arasında teknik destek sitesi de bulunuyor. Teknik destek sitesinden kastım şu değil; bir site var ve blog gibi sürekli bu siteden içerikler paylaşıyorsunuz.

Paylaştığınız içerikler teknik konularda bilgi veren içerikler oluyor ve kullanıcılar bu şekilde teknik konularda bilgi alabiliyor.

Bu da mümkün ve güzel bir fikir ama benim bahsetmek istediğim bu değil. Benim söylediğim gerçek anlamda teknik destek sitesi. Kullanıcılar sitenize geldiği zaman canlı desteğe bağlanabilir. Destek talep formu oluşturarak sizden yardım isteyebilir.

Özellikle teknik servis sahipleri için çok güzel bir avantaj. İşinizi online ortama taşıyabilir ve müşterilerinize online olarak destek verebilirsiniz. Alt yapı bunun için müsait. Yine eklentiler ve tema seçimi ile işi bitirebilirsiniz.

WordPress

Galeri Sitesi Oluşturulabilir

İş sadece yazıdan oluşmuyor. Yazı çok önemli ve bir altın. İçerik çok önemli ve bir altın. İçerik sadece yazı ya da dökümanlar değil. Görseller de bir içeriktir ve çok popüler olabilir. Sadece görsellerden oluşan bir galeri sitesi düşünün. Sizin çektiğiniz, özgün görsellerle dolu bir site. Kendi kişisel Instagram’ınız.

Tamam belki görseller boyutlarından dolayı biraz daha yüksek sunucu masrafı çıkabilir ama neden olmasın. Kendi galerilerinizi oluşturabilir ve görseller konusunda ilgi çeken bir web sitesi kurabilirsiniz.

Online Eğitim Sitesi Oluşturmak

Biz burada çok uçuk fikirlere yer vermiyoruz. Daha çok WordPress altyapının hangi site türlerine izin verdiği konusunda bilgi vermeye çalışıyorum. Doğrudan site fikirlerine girecek olursak, çok farklı şeyler sunabiliriz.

Benzersiz birçok fikir var. Biz biraz daha işin yapılabilirlik ve altyapı desteği kısmındayız. WordPress ile yapabilecekleriniz neler bunu aktarmaya çalışıyorum. Online eğitim sitesi de yapabileceğiniz işler arasında yer alıyor. Evet ciddi bir alt yapı desteği istiyor.

Bu kez sunucu konusunda ciddi altyapı desteği oluşturmanız lazım. Videoları sitenize yükleyeceksiniz. Sitenize yüklediğiniz videolar, standart yazılar ya da içeriklere göre çok daha fazla alan isteyecek. Boyut konusunda da daha yüksek boyutlara ulaşıldığı için hız sorunları yaşanabilir.

Bunun için farklı bir altyapı değerlendirilebilir. Güzel bir video tema konsepti oluşturulur. Videolar YouTube platformunda yayınlanır ve siteye çekilir gibi. Artık geliştirmek size kalmış. Yapılabilir mi? En iyi şekilde yapılabilir.

WordPress

Karşılaştırma Sitesi Oluşturmak

Ürün karşılaştırma siteleri kolay siteler değildir. Uzun uğraşlar gerektirir. Sadece ürünler hakkında teknik bilgi girmeniz değil, daha iyi bir deneyim için karşılaştırma scriptleri de kullanmanız gerekebilir.

Tahmin ettiniz tabii ki WordPress ile karşılaştırma sitesi açmak mümkün. Bazı ücretli olan eklentiler var. Bu eklentiler içerik yapısının değiştirilmesini sağlıyor. Ürünleriniz hakkında çok daha fazla bilgi girebiliyorsunuz ve ürünleri farklı alt kategorilerde karşılaştırabiliyorsunuz.

Bir kere satın almanız durumunda bu eklentiler süresiz olarak sizi olabiliyor. Sözün kısası karşılaştırma sitelerine de yer verebilirsiniz. Hatta en iyilerine yer verebilirsiniz.

WordPress ile yapılabilecekler listemizde benim aklıma gelenler bunlar. Unutmayın çok güçlü bir altyapıdan söz ediyoruz. İnternet ortamında dolaşan bilgiler gözünüzü korkutmasın. Yapabileceğiniz çok proje var.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir