WordPress Avantajları Neler? Kimler Tercih Etmeli?

WordPress Avantajları Neler? Kimler Tercih Etmeli?

WordPress Avantajları Neler? Kimler Tercih Etmeli?

WordPress, en temelde MySQL veri tabanı ve PHP kullanılan bir içerik yayın platformu. İlk etapta 2003 yılında çıkan WordPress, geldiğimiz bu günlerde amansız ilerliyor. Adeta web dünyasını ele geçirmeye başladı.

İçerik yönetim sistemleri içerisinde en çok kullanılanı olduğu gibi, standart web sitelerinin de yerini alır oldu. Sadece kişisel bloglar değil, çok ünlü web siteleri ve projelerde de WordPress alt yapısı kullanılıyor.

Binlerce liralık ya da binlerce dolarlık projelerde imzası olan bir içerik yönetim sisteminden bahsediyoruz. İşi basite indirgememek gerekiyor. Sadece kişisel bloglarda bu sistem kullanılıyor ve amatör seviyede demek yanlış. Ama niye? Bu soruyu mutlaka sormuşsunuzdur.

Kimi kullanıcılar yeni bir web sitesi açmak istediklerinde ya da bir web projesi başlatmak istedikleri zaman bu soruyu soruyor. Birçok farklı seçeneği olsa da neden WordPress daha fazla tercih edilmeye başlandı? Avantajları neler? İşte bu yazımızda sorulara cevap arayacağız ve içeriik yönetim sisteminin neden bu kadar çok tercih edildiğiniz aktarmaya çalışacağız.

Birkaç farklı önemli neden var. Yeni bir web sitesi açmak istiyorsanız, muhtemelen bu nedenler sizin karar vermenizde çok etkili olacak. Tercih yapmadan önce rehberimizi detaylı olarak okumanızı tavsiye ediyorum.

WordPress

WordPress ile Her Şey Kolay Yönetilebilir – Panel Artısı

İlk seçtiği madde, en büyük silahlardan biri. WordPress için en önemli silahlardan biri olan panel yönetimi. Benzer içerik yönetim sistemleri var ancak benzer içerik yönetim sistemlerinde sunulan panel bu kadar kullanışlı değil.

Panele girdiğiniz zaman, her şeyin yerli yerinde olduğunu görüyorsunuz. Çok güzel bir düzen var ve bu düzen işlerinizin bir hayli kolaylaştırılmasını sağlıyor. İçerik mi ekleyeceksiniz?

Ortam dosyalarını mı düzenleyeceksiniz? Sayfalar üzerinde mi çalışacaksınız? Hepsi bir düzen içerisinde. Sadece menülerden seçim yaparak düzenlemelerinize başlayabiliyorsunuz.

Akıllı telefonlardan düşünün. Kullanışlı bir arayüz olması, akıllı telefonun çok daha rahat kullanılmasını sağlıyor.

Bu da markaların daha yüksek satış rakamlarına ulaşmasında doğrudan etkili oluyor. Kolay, anlaşılabilir ve kolay yönetilebilir bir panel olması her zaman için avantaj. WordPress’in ilk avantajı da bu.

İsterseniz paneli kendinize göre özelleştirme seçenekleriniz de var. Blok düzenlerine geçebilirsiniz. Renklerde düzenlemeler ve yerleşimde düzenlemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların hepsi önemli artılar. Hele ki bu işte amatörseniz ve kendinizi geliştirme aşamasındaysanız işler biraz daha kolaylaşıyor. Daha hızlı yol alabiliyorsunuz.

WordPress

İçerik Ekleme Alanlarının Çok Kolay Yönetilmesi

Web sitelerinde bir çok farklı içerik paneli var. Her sitenin paneli, içerik yönetim alanları farklı olabiliyor. İçerik yönetim sistemlerinde de genel bir yapı olsa da yine değişiklikler olabiliyor. İçerik bu işin temeli.

İçerik bu işin temeli olunca, içerik ekleyeceğiniz paneller de daha önemli hale geliyor. Ana panel arayüzü çok kullanışlı dedik. Ya içerik ekleme kısmı. Bu kısımda WordPress avantajları arasında yer almakta.

Diğer panellere ve içerik yönetim sistemlerine bakıyorum, belki de en kolay içerik ekleme paneline sahip olan WordPress olabilir. Kullanılabilirlik açısından gerçekten çok önde. İçeriklerinizi çok kolay ekleyebiliyorsunuz.

İçeriklerinize görsel eklemek, medya ögesi eklemek, bağlantı eklemek, diğer içeriklere link çıkışları yapmak yine çok basit.

Burada özel olarak söz etmek istediğim bir kısım daha var. WordPress 5.0 güncellemesinden sonra içerik panelinde değişiklik oldu. Evet çok kolay dedik ama bu güncellemeden sonra gelen yeni düzen çok sevilmedi.

Hem forumlarda hem de topluluklarda bu konunun eleştirilerini çok görüyoruz. Yeni blok düzeninin yeteri kadar başarılı olmadığı ve eski panele göre biraz daha zorlu olduğu bir gerçek. İşler zorlaştı mı? Biraz daha zorlaştığını, biraz daha profesyonelliğin istendiğini söyleyebilirim.

Ama ana yapıda çok büyük değişiklikler yapılmadı. Ana yapı hemen hemen aynı. Blok düzene geçildiği için eski panele alışmışsanız biraz zamana ihtiyacınız olabilir.

Eski paneli hiç kullanmamışsanız direkt olarak yeni panelden başlangıç yapıyorsanız, işiniz biraz daha kolay olacak. Daha kolay bir şekilde yeni panele alışabilirsiniz.

Yeni paneli daha iyi tanımak için WordPress tarafından sunulan bilgilendirmeler var. Bu bilgilendirmeleri ve son paylaşılan blog yazılarını okumanız yeterli. Yeni panel hakkında tüm detaylar paylaşılıyor. Kısa süre içerisinde uyum sağlayacağınıza eminim.

WordPress

Güvenli mi? Güvenli Değil mi?

WordPress avantajları içerisinde bu başlığa yer vermem doğru oldu mu bilmiyorum. İçerik yönetim sistemi var ve içerik yönetim sisteminin ne kadar güvenlikli olduğu önemli. Kişisel bir blog yapsanız da biraz daha profesyonel düşünüp farklı bir blog projesi başlatmış olsanız da güvenlik önemli bir kriter.

WordPress güvenliği hakkında da kullanıcılar genelde iki ayrı görüşe ayrılmış durumda. Bu iki görüşü ayrı ayrı aktaracağım.

Güvenli Çünkü: Sürekli güncelleme desteği devam ediyor ve güvenlik sorunları ya da açıkları olduğu zaman, geliştiriciler tarafından destek olunuyor. Yani çok geniş bir platformda sürekli güncelleme destekleri ile açıklar kapatılıyor ve çekirdek sürekli olarak kontrol altında. Güncellemenin sürekli olması bu konuda oldukça önemli. Bir açık olduğu zaman bunun kapatılması çok çok önemli bir durum.

Güvenli Değil Çünkü: WordPress güvenli değil çünkü, milyonlarca kullanıcısı var. Bu size biraz garip gelebilir.

Milyonlarca kullanıcının bulunduğu bir platform olması, sürekli hedef halinde olması anlamına geliyor. Popüler bir yayın platformu hackerların her zaman hedefinde. Ayrıca çekirdek yapısı aynı.

Dikkatinizi Çekebilir: Bir Web Sitesinden Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Farklı temalar, farklı dizilimler, farklı ayarlamalar olsa da herkesin kullandığı çekirdek yapısı genel olarak aynı. Bu da bir açık bulunduğu zaman, tüm kullanıcıların durumdan etkilenmesine neden olabilir. Diyelim ki çekirdek kısmında bir açık bulundu ve bu açık WordPress 5 sürümünü etkiliyor.

WordPress 5 sürümünü kullanan tüm siteler bu açıktan etkilenmiş oluyor. Güncellemelerle açıkların çok kısa bir sürede kapatılması söz konusu oluyor ama arada geçen süre, güvenlik sorunlarının yaşanması anlamına gelebiliyor.

WordPress

Özelleştirilebilir Binlerce Tema Avantajı

Konuyu derinleştirmeden biz WordPress avantajlarından devam edelim. En önemli bir diğer avantaj, tema seçimi. Bir web sitesi yapmak istediğinizi varsayıyorum.

ASP ile ya da PHP ile yapılacak bir sitede, temanın baştan sona yapılması gerekiyor. Tabii ki hazır temalar bulunuyor ama seçenek daha az. WordPress tema konusunda biraz daha avantajlı.

Çeşitli platformlarda ücretli ve ücretsiz olmak üzere binlerce temaya erişebilirsiniz. Siz çok profesyonel bir iş yapmak istiyorunuzdur, çok profesyonel bir tema satın alırsınız ve yüklersiniz. Bu şekilde tema yönetimi çok daha kolaydır.

Tema konusunda bir başka avantajımızda kolay değiştirilebiliyor olması. Çok fazla tema değiştirmenizi önermiyorum ama istediğiniz zaman tema değişikliği yapabiliyorsunuz.

Bir temadan sıkıldığınız zaman ya da düzenleme yapmak istediğiniz zaman, dakikalar içerisinde yeni temaya geçiş yapabilirsiniz. Dakikalar içerisinde tema düzenlemelerinizi tamamlayabilirsiniz.

Kullandığınız zaman anlayacaksınız ki bu gerçekten çok önemli bir artı. İçerik yönetim sistemlerinin kolay yönetilebilir olmasını sağlayan etkenler arasında ilk sıralar.

WordPress

SEO Açısıdan Artısı Fazla

Sitenizde paylaştığınız içeriklerin öne arama motorlarında öne çıkması için SEO ayarlamalarının en iyi şekilde yapılması gerekiyor. Sadece sizin değil, rakiplerinizin yaptığı SEO çalışmalarının da önemi vardır.

Kullanılan platformun SEO açısından önemi çok büyüktür. WordPress SEO açısından başarılı ve avantajlı olan platformlar arasında. SEO düzenlemelerinin zaten yapılmış olduğu çekirdek dışında, sizin de kolay özelleştirmeler yapmanız mümkün.

Siteniz için kolayca meta açıklamaları girebilirsiniz. Siteniz için kolayca anahtar kelime düzenlemeleri yapabilirsiniz.

İçerikler içerisinde SEO ayarlarını yapmak daha kolaydır. Bir eklenti ile içeriğinizin SEO uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

SEO uyumlu olmayan içerikler için uyarılar veren eklentiler var. Bu eklentileri kullanarak içeriğiniz üzerinde değiştirmeniz gereken noktaları değiştirebilir ve SEO uyumlu hale getirebilirsiniz. Eğer WordPress kullanıyorsanız, SEO konusunda gerçekten avantajlısınız.

Şunu da ekleyelim ki diğer sistemlerde olduğu gibi belli başlı ayarlamaları kendiniz yapmanız gerekiyor. Daha iyi SEO puanları almak için düzenlemelerinizi gerçekleştirin. Bu biraz daha iyileştirilmiş bir içerik yapısı sağlar.

WordPress

Eklentiler Çok Fazla

Siteme bildirim sistemi eklemek istiyorum. Siteme galeri özellikleri eklemek istiyorum. Siteme inceleme menüleri eklemek istiyorum.

Tüm bunları yapabilirsiniz. WordPress avantajları içerisinde eklentilerin büyük bir pastanın dilimi kadar payı var. Binlerce eklenti var. Her işlev için farklı bir eklenti kullanmak mümkün.

Yorumlar için ayrı bir eklenti kullanabilirsiniz. Güvenlik için, SEO için birçok farklı alanda kullanabileceğiniz eklentiler var. Kişisel görüşüm ihtiyacınız olan kadar eklenti kullanın. Mesela bir SEO eklentisini mutlaka kullanın. Bu içeriklerinizin SEO uyumlu olarak oluşturulması için büyük avantaj sağlar.

Gereksiz eklenti kullanımı ise yanlış bir durumdur. Gereksiz eklenti kullanımında hem sitenizi yavaşlatırsınız hem de güvenlik açıkları oluşturursunuz. Eklentiler de güvenlik açıkları olabilir. Bu güvenlik açıklarından yararlanılarak sitenize zarar verilebilir.

Bunun için her eklentiyi kullanmayın. Seçeceğiniz eklentiler, popüler olan ve çok oylanan eklentiler olsun.

Hem güncelleme desteği devam etsin hem de eklenti çok kişi tarafından kullanılan bir eklenti olsun ki her hangi bir güvenlik açığında ya da herhangi bir sorunda daha çabuk güncelleme sunulur. Siz de bundan yararlanırsınız.

WordPress

Zamanlama Artısını Kullanabilirsiniz

WordPress ayrıcalıkları içerisinde belki de en farklı gelecek olan zamanlama özelliği. WordPress, içerikleri planlama gibi bir artı sunuyor. Bunun için herhangi bir eklenti kullanmanıza ya da ek bir programdan destek almanıza gerek yok.

Sadece içerik panelinde bir düzenleme yapmak yeterli oluyor. İçerik gireceğiniz zaman paneli açıyorsunuz ve “Hemen Yayınla” özelliğini kullanmak yerine istediğiniz bir tarih ve saati giriyorsunuz.

“Zamanla” butonuna basmanızıın ardından içerik seçtiğiniz saat ve tarih için zamanlanıyor. Uzun süre tatile çıktığınızda ya da günlük iş planlarınız içerisinde böylece düzenlme yapabiliyorsunuz. Etkili ve güzel bir içerik yönetimi sağlanıyor.

WordPress avantajları böyle. Karar sizin. Farklı içerik yönetim panellerini de kullanabilirsiniz veya farklı bir web sitesi tercihi yapabilirsiniz. Her platformun kendisine göre artı ve eksi yanları bulunuyor. Hangisi ağır basıyorsa onu seçmek daha mantıklı.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir