Sitemi Google AdSense Kabul Etmiyor? Olası Nedenler

Sitemi Google AdSense Kabul Etmiyor? Olası Nedenler

Sitemi Google AdSense Kabul Etmiyor? Olası Nedenler

Web siteleri için birkaç farklı gelir kanalı var. Web siteleri için gelir kanallarından birisi de Google AdSense. Daha evvel paylaşmış Google AdSense sistemi hakkında geniş bir rehber hazırlamıştık. Ana mantığı bu kısımda anlatmaya çalıştık.

Sistemin nasıl işlediği ve Google AdSense mantığının ne olduğunu artık biliyoruz. Mesele tamamen reklam göstermekle alakalı olan bir mesele. Bu yazımız için link eklemesini yapacağınız. Mantık ve işleyiş hakkında bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda ise çok fazla yorum gelen “Google AdSense kabul etmiyor” sorunundan söz edeceğiz. Bunu bir sorun olarak değerlendirmek ne kadar doğru bilmiyorum ama sitelerin reklam alamamasına yönelik bir hatanın oluşması can sıkıcı olabiliyor. Onun için bunu bir sorun olarak değerlendirmek gerekiyor.

Google AdSense kabul etmiyor

Sitemi Google AdSense Kabul Etmiyor Sorunu ve Yapılacaklar

Çok ince bir konudan söz ediyoruz. Google AdSense kabul etmiyor sorunu yaşayan kullanıcıların şunu bilmesi gerekiyor, Google’ın bazı şartları var. İlk bilinmesi gereken nokta burası. Biraz kaba bir tabir olacak ama her önüne gelen site için Google reklam hesabını almak mümkün değil.

Bazı şartlar ve bazı koşullar var. İşin mantığını anlatırken bundan söz etmiştik. Bu yüzden yazımızda ilerlerken kabul edilmeme nedenlerinden bahsederek ilerleyeceğiz. Kabul edilmeme nedenlerinden söz ederken zaten sorununuza da cevap bulmuş olacaksınız.

Başlık başlık ilerlemek daha doğru olacaktır. Sorununuzu bu şekilde gruplama olarak yapın. Böylece ne yapabileceğiniz ve durum hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız. Durum hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, sorunu çözmek adına önemli bir kriter. Bunu net bir şekilde anlayacaksınız.

Google AdSense kabul etmiyor

İçeriklerin Kontrol Edilmesi ve İçerik Durumu

Google AdSense kabul etmiyor sorununu yaşayan kullanıcıların birçoğunda bu sorun var. Önce içeriklerinizi kontrol etmeniz gerekiyor. İçerikleri kontrol ederken ise belli kriterlere göre kontrol yapmanız gerekiyor.

Önce en çok yapılan hatadan söz edeceğim. En çok yapılan hata, içeriklerin sayısı. Siteyi açıyorsunuz ve sadece 1-2 içerikle başvuru yapıyorsunuz. Bu çok yanlış bir durum ve sitenin olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Sadece 1-2 içerikle başvuru yapmak doğru değil. İşin mantığını anlatırken bu konuda da bilgi vermiştik. Daha detaya inmek ve derinlemesine bir bilgilendirme yapmak istiyorum.

Sitenizde yer alan içeriklerinin hem sayısal olarak yeterli olması hem de yapısal olarak yeterli olması gerekiyor. İlk olarak sayısal olarak yeterliliğe bakın. 1-2 içerikle beraber başvuru yapmayın. En az uzun soluklu 20-30 yazınız olsun. En az rakam bu. Önerim 100 içeriği buluyor olmanız.

100 içeriği bulmanız Google gözünde değerinizin artması anlamına geliyor. Sayı olarak bu rakamları konuşuyoruz ama ya bu içeriklerin yapısı ya da bu içeriklerin kalitesi. İşte burası da en az sayı kadar önemli.

Dikkatinizi Çekebilir: Google Adsense Nedir? Bir Sitenin Adsense Serüveni

İçeriğinizin sayısı çok yüksek olabilir. Ama içerik kaliteniz yüksek değilse, yine aynı durum ile karşı karşıya kalacaksınız. Bir yandan içerik sayınızı arttırmanız bir yandan da içerik kalitesini üst seviyeye çekmeniz gerekiyor. Çok kısa yazılardan uzak durun. Daha bilgi verici, detaylı, kapsamlı rehber yazıları hazırlamaya çalışın.

Bu şekilde rehber yazılarının hazırlanması, sizin değerinizin artması anlamına geliyor. Daha yüksek değerli içerikle girmeniz, sitenizin hit kazanması açısından da önemli. Kullanıcıların sitenize daha fazla ilgi göstermesi, sitenize ya da içeriğinize girildiği zaman, içerikte geçirilen sürenin de artması anlamına geliyor.

Bu da tam olarak Google tarafından istenen durum. Daha uzun, bilgi veren, gerçekten kaliteli içerikler oluşturun ve başvurunuzu yaparken bu şekilde içeriklerle dolu bir siteniz olsun.

Google AdSense kabul etmiyor

İçerikleriniz Tamamen Özgün Olsun

Google sadece sitenizi değerlendirmiyor. Tam da aktardığımız gibi içeriklerinizi de kontrol ediyor. İlk maddelerimiz bu nedenle içerikler konusunda. Güzel, uzun ve bilgi veren kullanıcı dostu içerikler hazırladınız.

Bu içerikleri tamamen özgün hazırlamanız lazım. Özgün, düzenli, anlatım dili yalın içeriklerle kullanıcı dostu bir yapı. İçerik olarak değerlendirecek olursanız tek yapmanız gereken bu yapının kurulmasını sağlamak.

Site Düzenlemelerini Gerçekleştirmek

Sitemi Google AdSense kabul etmiyor” diyen kullanıcılar için bir sonraki maddeye geçelim. Bu madde site ile alakalı olan bir madde.

Bir sitenin Google tarafından kabul görmesi ve reklamları yayınlamaya başlaması için hep söylediğimiz bir şey var Google şartlarına uyması.

Google sadece içeriklere bakmıyor. İçeriklerle beraber site yapısına da en iyi şekilde bakıyor. Site yapısı da detaylı olarak inceleniyor. Sadece içerik olarak değil site olarak da hazır olmanız lazım. Madde madde açıklamak istersek:

  • Temanızı Düzenleyin: Temanızda yer alan düzenlemeleri en iyi şekilde yaptığınızdan emin olun. Bir örnek vereceğim. Bir kullanıcı Google AdSense kabul etmiyor diyerek Google’ın destek forumuna başvuruda bulunmuş. Destek formunu incelediğimiz zaman Google’ın yetkililerinin cevabı net. Sitede logo alanın boş olduğu söyleniyor. Yani Google logonuza kadar dikkat ediyor. İyi bir logo, güzel bir çalışma ile tema düzenlemelerinin yapılması, menülerin düzenlenmesi bunun için çok önemli bir kriter. Tüm düzenlemelerinizi yapın. Kullanıcı dostu bir temanız olsun ve profesyonel olarak düzenlemeleriniz hazır olsun. Çok tekrarladık ancak durum bu.
  • Gizlilik Politikanızı Düzenleyin: Web sitelerine girdiğiniz zaman, hemen hemen her web sitesinde bir gizlilik politikası olduğunu görürsünüz. Gizlilik politikası, kullanıcıların sitenize girdiği zaman hangi şartlarla karşı kaşıya kaldığını göstermektedir. Yani bir nevi size resmiyet kazandırır. Çoğu kullanıcı buna önem vermiyor ama bu oldukça önemli bir kısım. Gizlilik politikası sayfanızı oluşturun ve sitenizde uygun bir alana bağlantısını ekleyelim.

Google AdSense kabul etmiyor

  • Hakkında Bölümü: Siteniz nasıl bir site? Hangi aşamalardan geçiyor ve nasıl kuruldunuz. Bu şekilde site hakkında bilgi vermek, size yine resmiyet kazandıran bir durumdur. Google “Hakkında” bölümü içerisinde de yer alan bilgilere özen gösteriyor. Sitenizin aldığı aşamalar, nasıl kurulduğu ve nasıl bir proje olduğunu bir sayfa olarak hazırlayın. Yine gizlilik politikasında olduğu gibi hakkında bölümü sayfanızı da oluşturun ve bu sayfa üzerinde düzenlemelerinizi yaparak, sitenizde uygun olan bir yere bağlantısını ekleyin.
  • Künye Bölümü: Daha çok Google News kaydı alınırken dikkat edilecek olan alanlardan birisi de künye alanıdır. Künye alanı, sitenizin kime ait olduğu ekibiniz konusunda bilgiler elde edildiği bölümdür. Bu bölümü hazırlarken de eğer çalışıyorsanız editörleriniz ve ekibiniz hakkında bilgi verin. Künye bölümünde, editörlerinizin ve sizin iletişim bilgilerini de kullanmanız size profesyonel bir hava katacaktır. Yine bu bölümü de oluşturun ve bu bölümü oluşturdukdan sonra diğer bölümlerde olduğu gibi uygun bir yere siteniz içerisinde eklemek yapın.
  • Reklam Yerlerinizi Ayarlayın: Başvuru yapmadan önce siteniz konusunda tüm hazırlıkları yapmanız gerektiğinden söz ediyoruz. Reklam bölümleri de dikkat edilecek olan kısımlar arasında yer alıyor. Google AdSense kabul etmiyor sorununun ana nedenlerinden birisi de reklam alanlarının ayrılmamış olması. Reklam alanlarını önceden belirleyin ve Google’a uygun olduğunuzu kanıtlayın. Bu size çok önemli bir artı katacaktır. Dikkat edin tüm profesyonel temalarda bu yönde bir düzenleme söz konusu. Reklam alanları ve reklam düzenleri önceden belirlenmiş oluyor.

İletişim Sayafası Oluşturun ve İletişim Kanallarını Düzenleyin

İletişim sayfası Google’ın önem verdiği konular arasında yer alıyor. Bir site oluşturduğunuz zaman web dünyasına açıldınız demektir. Web dünyasına açıldığınız zaman da mutlaka iletişim bilgilerinizi kullanıcılar ile paylaşmanız gerekiyor.

Olay şu, kullanıcıların size istediği an ulaşması gerekiyor. Bunun için oluşturulmuş olan iletişim kanallarınızın olması lazım. Sadece yorum bölümlerinin kullanılması yeterli değil.

Yorum bölümlerinin kullanılmasının yanında iletişim için özel adresler ve iletişim sayfalarının kullanılması da gerekiyor. Eğer iletişim kanallarınız ve adresiniz eksik ise tamamlayın. Başvurunuzun onaylanmamasında bu da etkili bir kriterdir.

Google AdSense kabul etmiyor

Kesinlikle Ama Kesinlikle Warez Paylaşımlar Yapmayın

Google AdSense kabul etmiyor sorununun ana nedenlerinden birisi de warez paylaşımlardır. Bunu biraz açmak gerekecek. Warez paylaşımları yasa dışı paylaşımlar olarak da değerlendirebiliriz. Mesela bir korsan oyun ya da film paylaşımı.

Bu tamamen etik dışı bir davranıştır ve Google tarafından da kabul görmez. Sitenizde bu şekilde warez paylaşılan içerikler ya da ögeler varsa, reklam başvurusu incelemesi sonrasında olumsuz yanıt alırsınız.

Olumsuz yanıt almamak için bu tür paylaşımlar varsa sitenizden tamamen kaldırmış olmanız gerekiyor. Sitenizin hiçbir şekilde uygun olmayan içeriklerle dolu olmaması gerekiyor.

Google AdSense onayı alamayacağınız gibi News kaydını veya Google’ın sunmuş olduğu herhangi bir kaydı alamayacak olduğunuzu belirtelim.

Sayfalarınızda Görüntüleme Hataları Varsa Düzeltin

Sitenizin içerikleri düzgün. Tema düzenlemelerini ve benzeri düzenlemeleri yaptınız. Tüm bu düzenlemeleri yapmanıza rağmen hala Google AdSense kabul etmiyor ise bu durumda sayfalarınızı da kontrol etmeniz gerekiyor.

Genel bir kontrol yapın. Sayfanızda ya da sitelerinizde sorun varsa, düzeltmeniz gerekiyor. Sorundan kastımız görüntüleme hataları.

Mesela ana sayfanıza girildiği zaman sunucu kaynaklı ya da site kaynaklı bir sorun yaşanıyor ve site görüntülenmiyor olabilir.

Google sitenizi incelerken bu şekilde hatalar ile karşılaşılması, onay alınması noktasında soruna neden olacaktır. Varsa sunucu sorunlarını ve site sorunlarını tamamen ortadan kaldırın. Bu şekilde sorunlar yaşanması, Google sıralamalarınız için de kötü haber anlamına geliyor.

Google AdSense kabul etmiyor

Son Kontroller ve Başvuru Durumu

Tüm kontrollerimizi yaptık. Artık sitemiz Google AdSense başvurusu için geçerli ve yeterli. Son kontrollerimizi de yapmamız lazım. Hiçbir hata yok ve içerik konusunda da yeterli içeriğimiz var. Sayfalarımızı oluşturduk.

Hakkında ve künye bölümlerimiz var. Artık yapmanız gereken bir şey daha var. Beklemek. Başvurunun hemen sonuçlanması gibi bir durum yok. Yapmanız gereken tek şey beklemek olacak.

Siteniz incelenecek ve inceleme sürecinden sonra onay aşamasına geçilecek. Bu süre iki gün ile birkaç hafta arasında değişiklik gösterebiliyor. Birkaç hafta içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüşler alabiliyorsunuz. Bunun için bekleyin.

Eğer olumsuz yanıt alırsanız, bir kez daha değerlendirme istemek gerekebilir. Böyle bir durumda da sitenizdeki eksikleri görerek yeniden değerlendirme istersiniz.

İlk başvuru sonrasında sitenin olumsuz bir geri dönüş alması, sitenin tamamen onaylanmayacağı anlamına gelmez. Olumsuz dönüşte sitenizi yeniden elde geçirmeniz gerekebilir. Bir daha başvuru yapabilirsiniz. Her hangi bir engel yok.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir