Sıcaklara Çare Olacak En İyi Klimalar

Sıcaklara Çare Olacak En İyi Klimalar

Sıcaklara Çare Olacak En İyi Klimalar

Mobil klimalar paylaşımımızdan sonra fark ettik ki duvar tipi klimalar için de talep yüksek. Her klima türünün kendisine göre avantajları ve dezavantajları var. İki klima türü arasındaki farkları başka bir yazıya bırakıyorum. Bugün konumuz en iyi klimalar. Mobil klimalar için en iyi 3 modeli sunmuştuk. Sıra geldi duvar tipi en iyi klimalar yazımıza.

Dikkatinizi Çekebilir: En İyi Mobil Klimalar ve Özellikleri

Yaza Serinlik Katacak En İyi Klimalar

Mobil klimaların çıktığı maksimum fiyat aralığı ile duvar tipi klimaların çıktığı maksimum fiyatlar farklı. Duvar tipine biraz daha fazla bütçe ayırmak gerekiyor. Buna karşın kullanım alanı daha yüksek. Metrekare olarak değerlendirdiğimiz de duvar tipleri daha geniş alanı soğutabiliyor ya da ısıtabiliyor. Aradaki farkı minik minik açıkladığımıza göre önerdiğimiz ürünlere bakalım.

Demirdöküm A5 Performans A+++

Demirdöküm, klimalarıyla ünlü olan markalardan bir tanesi. Kişisel deneyimlerimden şunları söyleyebilirim ki bu klimaları yıllarca kullanabiliyorsunuz. Dış motor ünitesinin ömrü de klimanın ömrü de bir hayli yüksek oluyor. Birkaç yıl değil, çok uzun yıllar kullanabiliyorsunuz ama bu cihazı ne kadar temiz kullandığınıza bağlı olarak değişiyor.

R32 Gaz Kullanımı: Demirdöküm A5 Performans A+++ sadece enerji tasarrufu sunmasıyla fark yaratan bir klima değil. Enerji tasarrufu doğa dostu olmasına ilk nokta ama tek nokta değil. Standart gaz yerine bu klima serisinde R32 gaz kullanılıyor. R32 gaz, çevre dostu olan bir gaz ve standart gazlara göre doğaya çok daha az etki ediyor. Bu da doğa dostu bir kullanım için önemli.

Demirdöküm A5 Performans A+++

Özel Tasarlanmış Olan Dış Ünite: Enerji tasarrufunu maksimum seviyeye çıkarmak adına yapılan çalışmalar gazla da sınırlı değil. Dış ünite tasarımında da enerji tasarrufunu arttırmak için iyileştirmeler içeriyor.

Fan kanatlarının tasarımı değiştirilmiş. Fanların kanatları daha hızlı hareket edecek şekilde. Hem hareket için gereken enerji en aza indirilmiş hem de daha hızlı hareket sağlanmış. Bu bize niye artı sağlasın diye düşünebilirsiniz. Bunun artısını faturada göreceksiniz. Elektrik tüketimi daha az seviyeye indirilecek.

Çalışma Aralığı Daha Geniş: Klimalarda da bir çalışma sıcaklığı aralığı var. Diğer birçok elektronik cihazda olduğu gibi klimalar için de çalışma aralığı değerleri önemli. Çok yüksek sıcaklıklarda ya da çok düşük sıcaklıklarda klima çalışmayabilir.

En azından güvenli şekilde çalışmayabilir. Burada size net bir değer veremeyeceğim. En yüksek ve en düşük çalışma sıcaklıklarını bilemiyorum ama markanın bu değerleri yüksek tuttuğu beyan ediliyor. Yazın yüksek sıcaklıkta, kışın ise düşük sıcaklıklarda çalışma imkanının sunulduğu klima bilgilerinde bulunuyor.

Demirdöküm A5 Performans A+++

Değişken Fan Hızı Desteği: Bir klima için fan hızı desteği önemli. Tek düze çalışan bir cihazı en iyi klimalar içerisinde paylaşmak doğru değil. Demirdöküm A5 Performans A+++, 4 farklı fan seviyesine sahip olan bir klima. Düşük fan seviyesi en düşük ses ile çalışmayı vaat ediyor.

Sesi en aza indirmek istediğiniz zaman fanı düşük seviyeye getirmeniz yeterli. Çok daha düşük dB seviyeleri elde edilecek. Bir yüksek seviye ise orta seviye. Soğutma ve ısıtma potansiyelinin biraz daha arttığı bir seviye. Bunun yanında bir de yüksek seviye var ki bu da maksimum verim için kullanılıyor.

Fan hızı için son seçenek ise turbo fan modu. Turbo fan modu, dakikalar içerisinde ortamın ısıtılması ya da soğutulmasını sağlıyor. Fan hızı ile ben uğraşmak istemiyorum diyorsanız, otomatik bir ayar var. Bu ayar ortamın ve seçtiğiniz sıcaklığın değerine göre fan hızını sizin için ayarlıyor.

I Feel Artısı: Demirdöküm A5 Performans A+++ klimanın kumandasında ortamın sıcaklığını anlayabilecek olan sensörler var. Bu sensör sayesinde ünitenin çalışıp çalışmamasına karar verilebiliyor. Oda sıcaklığını en iyi seviyeye getirmek için sensör kullanılmakta.

Özellikleri

 • 9,12,18,24 BTU seçenekleri var. Bizim fiyatını paylaştığımız klima 9000 BTU modeli.
 • 41 dB ses seviyesi.
 • Inverter özelliği bulunmakta.
 • Çıkarılabilir ve temizlenmesi kolay olan filtreler kullanılıyor. Tabii filtreler havanın belli ölçüde temizlenmesini de sağlamakta.

Artıları

 • Düşük fanda ses seviyesi çok düşük.
 • Turbo modu beklenenden başarılı. Odanın büyüklüğüne göre değişir ama turbo modun başarısı sizi şaşırtabilir.
 • A+++ enerji tasarrufu.

Eksileri

 • Tamam filtreler var ama ek olarak temizleme modları yok.

Fiyat: 4.300 – 4.400 TL

Vestel Nova 9 A++

Yerli ürünler sunan Vestel birçok cihazla karşımıza çıkıyor. Klima bu ürün sınıflarından sadece birisi. Ön yargıları kıran klimalar var mı peki? Evet var. Vestel Nova 9 A++ ön yargıları kırabilecek özellikleri olan bir klima.

Wi-Fi iİe Uzaktan Kontrol Özelliği: Vestel Nova 9 A++ akıllı ürün sınıflarında yer alan bir klima. Klimanın akıllı ürünlerde bulunmasının nedeni Wi-Fi ile kontrol özelliği. Akıllı ev ürünlerinde bunu çok sık görmüşsünüzdür.

Uzaktan bağlantı ile cihazı kontrol edebiliyorsunuz. Vestel Nova 9 A++ bu özelliğe sahip. Sadece akıllı telefonunuz üzerinden değil, tabletinizi de kullanarak uzaktan kontrol imkanı sağlanıyor. Klimanızı zamanlayabiliyorsunuz. Uzaktan klimanızı açabiliyorsunuz. Derece ayarlamalarının ve benzeri işlemlerin yapılması sağlanıyor.

Siz uzaktan klimanızı ayarlayın, eve geldiğiniz zaman klimanız sizin istediğiniz sıcaklığı ayarlamış olsun. Bir klima için çok hoşuma giden özelliklerden biri oldu. Daha önce kahve makinelerinde, çamaşır makinelerin de hatta bazı mutfak gereçlerinde bile bu özelliği görmüştüm. Klimada da kullanılıyor olması güzel bir artı.

Vestel Nova 9 A++

Otomatik Yeniden Çalışma Özelliği: Vestel Nova 9 A++ son ayarları aklında tutabiliyor. Klimanızı çalıştırdınız ve oda sıcaklığınıza göre en iyi ayarı seçerek klima ayarlarını yaptınız.

Fan hızınız, sıcaklık değeriniz gibi bilgiler tam istediğiniz seviyede. Klima çalışırken kısa süreli bir elektrik kesintisi oldu. Birçok cihazı elektrik kesintisi sonrasında yeniden çalışırken bu ayarların sıfırlanması sorununu yaşıyor.

Vestel Nova 9 A++ böyle bir sorundan kurtulan klimalardan bir tanesi. Klimada yeniden başlatma özelliği var. Elektrik geldiği zaman, otomatik olarak klima çalışmaya başlıyor ve yaptığınız ayarlar hatırlanıyor. Tekrar ayarlama yapmanıza, sıcaklık ve fan seviyesini düzenlemenize gerek yok.

Nem Alma Özelliği: Birçok özellik birçok klimada vardır ama bu özelliğin ne kadar etkili kullanıldığı önemlidir. Nem alma özelliği bunlardan birisi. Vestel Nova 9 A++ nem alma fonksiyonu için ekstra ne gerekiyorsa, içinde barındırıyor. Nemli bölgelerde nem seviyesini aşağı düşürmeyi sağlayacak olan özellik, klimanın havayı daha da yumuşak bir hale getirmesini sağlıyor. Bunaltıcı nemden kurtuluyorsunuz.

Buz Çözme Özelliği: Klimaların düzenli bakımları yapılmalı. En iyi klimalar arasından bir model seçseniz de bu bakımları yapmanız önemli. Fakat bazı klimalar vardır ki bakım ihtiyacını en aza indirir ya da bakım sürelerinin aralığının uzatılmasını sağlar. Bu çözme özelliği bunlardan bir tanesi. Zaman içerisinde herhangi bir etkiye bağlı kalarak klimanızın içerisinde buzlanma meydana gelebilir.

Buzlanma klimanın performansının çok düşmesine neden olur. Yarı yarıya kadar performans düşüşü bile olabilir. Vestel Nova 9 A++ böyle bir durumda teknik servis ihtiyacının en aza çekilmesini sağlamakta. Otomatik devreye giren buz çözme modu, klimanın buzlarını çözer. Performans kaybı yaşanacak olursa, bunun önüne geçilir.

Vestel Nova 9 A++

Dijital DC Inverter: Klimanızın ortam ısısını tanıması ve buna göre çalışması için Inverter teknolojileri kullanılıyor. Her klimanın farklı bir özelliği var. Diğer DC ınverter teknolojisiyle karşılaştıracak olursak, Vestel Nova 9 A++ içerisinde yer alan DC Inverter biraz daha başarılı. Sıcaklık daha iyi algılanıyor.

Uyku Modu: Gece klima çalıştırmak sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bir yandan da sıcak ya da soğuk havalarda sıcaklık değerini dengede tutmak için klimaları gece de çalıştırmak isteyebilirsiniz. Bu rahat bir uyku çekmeniz için önemli.

Hem sağlığa olumsuz etkisini engellemek hem de klimanın avantajından gece de yararlanmak isteyenler için Vestel Nova 9 A++ uyku modu özelliği getiriyor. Bu mod açıldığı zaman klima için sensörler çalışıyor. Hem fan sizi rahatsız etmeyecek seviyeye getiriliyor hem de sıcaklık en iyi değere getiriliyor. Uyku modu sayesinde sabaha kadar klimanın açık kalması da gerekmiyor.

6 saat sonra klima otomatik olarak kendini kapatıyor ve böylece sizin rahat bir şekilde uykuya dalmanız sağlanıyor. İsterseniz ultra sessiz uyku modu adı verilen bir başka mod daha var. Bu mod ile fan hızı en düşük seviyeye çekiliyor. Klimanın en sessiz şekilde çalışmaya devam etmesi sağlanıyor.

Hata Koruma Modu: Klimamız akıllı. Sadece uzaktan Wi-Fi bağlantı desteği yok. Bunun yanında hata koruma modu adı verilen bir mod var ve bu mod size akıllı bilgilendirme sunuyor. Çalışırken klimada bir sorun yaşanırsa, klima güvenli bir şekilde durduruluyor. Ekran üzerinde ise yaşanan hataya ilişkin bir bilgilendirme veriliyor. Otomatik koruma modu denen bu mod, tespit edilen hata durumu hakkında bilgi de verdiği için onarım daha kolay yapılabilmekte.

Vestel Nova 9 A++

Catechin Filtresi Özelliği: Her klimada bulunan hava filtreleri Vestel Nova 9 A++ klimasında da var. Fakat bu klima en iyi klimalar arasında. Bir farkı olmalı değil mi? Bu fark Catechin adı verilen filtrelerde. Çay yapraklarında bulunan doğal bir özü bulunduran filtre, adını da bu özden alıyor.

Özel bir maddeden üretilmiş olan filtrenin kullanım amacı ise havayı en temiz seviyeye çıkarmak. Özellikle sigara dumanının etkisini azaltmakta yardımcı olan filtre, nispeten daha temiz daha sunuyor. Ne kadar etki edeceğini inanın bilemiyorum. Belki da bunun için bazı kullanım testlerini ve değerlendirmelerini incelemek gerekecek.

Temizliği Kolay: Birçok klimada filtreler değiştirilebiliyor. Doğru ifade temizlenebiliyor olabilir. Filtreyi çıkarıyorsunuz, yıkanıp yeniden takabiliyorsunuz ve bunu kullanıcı yapabiliyor. Tüm filtreleri için olmasa da Vestel Nova 9 A++ modeli de böyle bir destek veriyor. Klimanın ön filtresi en çok kirlenen filtre ve bunu istediğiniz zaman çıkararak temizleyebiliyorsunuz.

Özellikleri

 • 11.000 BTU
 • A++ enerji tasarrufu.
 • 50 dB ses

Artıları

 • Çok sessiz çalışabiliyor.
 • Akıllı telefon üzerinden kontrol edilebiliyor ve zamanlama yapılabiliyor.
 • Uyku modu ve ultra sessiz uyku modu var.

Fiyatı: 3.400 – 3.500 TL

Toshiba Suzumi RAS 13 S3KV A++

En iyi klimalar paylaşımlarımızda son modele geldik. Bu kez tercihimiz Toshiba’dan yana. Suzumi kendisini kanıtlamış bir klima.

IAQ Filtre Sistemi: Toshiba Suzumi RAS 13 S3KV A++ filtre sistemi yenilenmiş. 3 katmanlı yeni filtreler bakterileri, virüsleri, kiri ve tozu engelleyerek yok eder. Böylece siz de temiz havanın tadını çıkarırsınız.

Quiet Kontrolü: Kumanda üzerinde yer alan Quiet tuşu, klimanın çok sessiz bir şekilde çalışmasını sağlar. Bir anda ses seviyesi en aza indirilir ve 20 dB civarlarına gelir.

Toshiba Suzumi RAS 13 S3KV A++

Hi-Power: Toshiba Suzumi RAS 13 S3KV A++, hızlı çalışma konusunda da iddialı. Turbo moduna geçmek için Hi-Power tuşuna basıyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Konfor Tuşu: Klimada iki farklı tuş var. Konfor tuşu ve uyku konforu tuşu. Konfor tuşu yaptığınız ayarların hatırlanmasını sağlayan tuş. Bu tuşa bastığınız zaman klima için yapılan son ayarlamalar hatırlanıyor. Uyku konfor tuşu ise klimayı uyku için en iyi hale getiriyor.

Özellikleri

 • 12.000 BTU
 • A++

Artıları

 • Çok sessiz çalışabiliyor.
 • Kendisini temizleme özelliği var.
 • Hızlı soğutma artısı bulunuyor.
 • Yeni geliştirilmiş filtre teknolojisi kullanıyor.

Fiyatı: 5.850 – 6.000 TL.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir