Robot Süpürge Gerekli mi? Alınır mı?

Robot Süpürge Gerekli mi? Alınır mı?

Robot Süpürge Gerekli mi? Alınır mı?

Bundan 10 sene önce yayınlanan filmleri hatırlıyor musunuz? Drama ya da komedi filmlerinden çok bilim kurgu ya da aksiyon filmlerinden bahsediyorum. Bu filmlerde gördüğümüz teknolojileri gerçek hayatta kullanmaya başlayacağımızı kim düşünürdü? Düşünemiyorduk ama hızla yaşamaya görmeye başladık. İşleri kolaylaştıracak e biraz da sizlere filmleri anımsatacak teknolojilerden birisi de robot süpürge teknolojisi.

Evimizde kullanmaya başladığımız ve temizlik anlayışını değiştiren cihazlar, nasıl bir artı sunuyor? Tamam bu cihazlar hayatımıza girdi ama işe yarıyor mu?

Robot süpürge gerekli mi? Evinizde bu cihazları kullandığınız zaman nasıl avantajlarınız oluyor gibi noktaları aktarmak istiyorum. Çünkü bu cihazlar henüz çok ucuz cihazlar değil. Almadan önce gerçekten işe yarayıp yaramadıklarını merak ediyorsunuz.

Robot Süpürge

Robot Süpürge Tasarımları ve Neden Bu Tasarımlar Tercih Edildiği

Biraz araştırma yaptım. Birçok ürünü gözlemledim. Bazı modelleri deneme fırsatını da buldum. Genel denemelerimde gördüm ki sabit bir tasarım düzeni benimsenmiş. Ürün danışmaları ve markalardan aldığım bilgilere göre kullanılan tasarımın genelde sabit olmasının önemli nedenleri de var.

Önce genel olarak benimsenmiş tasarımı aktarayım. Şu ana kadar piyasaya sürülen robot süpürge modellerinde daire tasarımı kullanılıyor. Modele göre boyut değişiyor ama kucaklayabileceğiniz boyutta bir cihaz.

Daire tasarımı genel kabul görmüş tasarım. Birkaç modelde hafif kare şeklinde ya da dikdörtgen şeklinde de tasarımla karşılşmanız mümkün. Bu tasarımları çok önermiyorum. Siz dairesel olan cihazları tercih edin.

Neden böyle bir tasarım kullanıldığı konusunda bilgi aldığımı söylemiştim. Tasarım konusunda bilgilerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Süpürgelerde dairesel ve yassı bir tasarım kullanılıyor çünkü robotun, engellerin altına girmesi isteniyor. Mesela bir masanın altında sorunsuz bir şekilde girmeli ve masanın altını temizlemeli.

Robot Süpürge

Diğer bir neden, dönüş kapasitesini arttırmak. Bu cihazların çalışma mantığını anlatacağım daha iyi anlayacaksınız. Tam temizlik için dairesel hareketler yapmanız gerekiyor.

Dairesel hareketler için bu şekilde bir tasarım kullanılması gerekiyor. Hem daha rahat hareket sağlanıyor hem de temizlik performansının artması sağlanmakta. Bunun için tasarım özenle seçilmiş.

Üçüncü noktaya geçiyorum. Araştırmalarımda şunu öğrendim. Bazı sensörlerin kullanılması gerekiyor. Mesela engelleri algılayacak olan sensörler kullanılmalı. Sensörler cihazın olumsuz etkilenmemesi için, zarar görmemesi için de çok önemli.

Dairesel tasarım kullanılıyor çünkü bu sensörlerin cihazın etrefına doğru bir şekilde yerleştirilmesi sağlanıyor. Hemen bir mantık yürütelim. Sensösleri kullanmanız gerekiyor. Sensörlerin cihazın her noktasına yerleştirilmesi gerekiyor.

Dikdörtgen bir tasarımı mı tercih edersiniz yoksa dairesel tasarımı mı tercih edersiniz? Cevap basit. Dairesel tasarımın kullanılması işleri her zaman için daha da kolaylaştırıyor. Bu nedenle birçok robot süpürge daire şeklinde. Boyut konusunda markadan modelden modele değişimler var.

Robot Süpürge

Çok büyük boyuta sahip olan robot süpürgeler de var. Adı robot ama modern gırgır olarak değerlendirebileceğimiz ürünler de var. 🙂 Bunların fiyatları çok daha düşük oluyor ve şarjlı süpürge gibi hareket ediyor.

Çok iyi bir performans beklemeyin. Sensörler beklemeyin. Akıllı telefon ile kontrol yok. Şarj edip, çalışıtırıyorsunuz ve bıraktığınız odada temizlik yapılıyor. Bunlar çok basit cihazlar.

Neden bu türden bahsetmediğimi tasarım bölümünde anlatıp geçmek istedim. Bizim değerlendirdiğimiz cihazlar daha profesyonel, gerçek robot süpürge modelleri. Taklit ürünlerle karıştırmayın.

Robot Süpürge Çalışma Mantığı Nasıl?

Tasarım konusunda elde ettiğim deneyimleri sizler ile paylaştım. Tasarım konusunda farklı versiyonlar, farklı modeller daha ayrı özelleştirmeler falan filan hepsini görebilirsiniz. En çok kullanılan yapı bu.

Biz geçelim çalışma mantığının nasıl olduğuna. Alt kısımdan başlayacağım çünkü en önemli kısım burası. Çalışma mantığı basit bir dizilim üzerine kurulu. Cihazın altında temizleme bezler bulunuyor. Bu temizleme bezleri, cihazın geçtiği noktaları silmesini sağlıyor.

Temizleme bezlerinin yanında fırçalar var. Yere bir şey döküldüğünü farz ediyorum. Robotunuzu çalıştırdığınız zaman, fırçalar yere dökülen nesnenin süpürülmesini sağlıyor. Fırçalarla süpürülen kırıntıları çekmesi için içeride bir vakum var.

Elektrikli süpürge gibi düşünün. Elektrikli süpürgenin çalışma mantığına benzer bir şekilde bu vakum, kırıntıların çekilmesini sağlıyor. Sonrasında bez ile temizlenen yerin üzerinden geçiliyor.

3 katmanlı bir temizleme işlemi sunulmuş oluyor. Tabii ki bu en basit mantık. Cihazlar bu çalışma mantığı üzerine kurulu ama daha birçok artı var.

Ana mantığı anladıksa, ben detaylara doğru ilerleyeceğim. Üst modellerde olan özellikleri de aktaracağım. Bu modeller için fiyat 8-9 bin aralığına kadar çıkabiliyor. Biraz daha standartları yakalayan bir süpürge için 2-3 bin TL fiyatlar var.

Sensörler: Kullanılan sensörler içerisinde en yaygın olanı düşme algılama sensörü. Siz bu robotu çalıştıracaksınız ve eve bırakacaksınız.

Evinizde her türlü engel olabilir. Yükseltiler olabilir. Merdiven bulunabilir. Bunları algılamak için özel sensörler kullanılıyor. Düşme algılama sensörü en yaygın çünkü en önemli olanlarından. Robotun bir boşluğa ya da bir yükseltiye geldiği zaman bunu anlaması ve düşmesi engelleniyor.

Aslında sensörleri ayrı ayrı anlatmış olsaydım daha iyi olabilirdi. Çünkü çok çeşitli sensörler var. Neyse en sık kullanılanlara bakalım. Diğer sensörümü engel algılama sensörü. Mantık düşme algılama sensörü ile aynı çalışıyor.

Robot Süpürge

Süpürge bir engele geldiği zaman, engel algılanıyor ve çarpmadan farklı yöne doğru hareket sağlanıyor. Süpürge tüm evin içinde hareket edecek.

Duvar dipleri de buna dahil olacak. Eğer sensörler olmasa, cihaz duvarlara çarparak ilerleyecek. Bu durumda zarar görebilir, kırılabilir ya da sıkışma sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Bu sorunların yaşanmaması için engelleri algılayacak sensörler de kullanılıyor.

Sensörlerde daha çok çeşit var ama ben burada kesmek istiyorum. Diğer özellikleri anlatacağım. Az çok sensör yapısını da anlamış olmanız lazım. Kullanımı kolaylaştıracak ve cihazın zarar görmesini engelleyecek olan her türlü sensör kullanılıyor. Bunun için alanda yeterli.

Akıllı Telefon Kontrolleri: Her modelde yok ama olan modellerde gerçekten çok kullanışlı bir kontrol sağlıyor. Akıllı telefonunuza robot süpürge için bir uygulama yüklüyorsunuz. Bu uygulama size şarj durumu hakkında bilgi veriyor.

Uygulama üzerinden süpürgenin kontrol edilmesini sağlayabiliyorsunuz. Şarj durumu, toz ya da kir doluluk durumu gibi bilgiler de alınabiliyor. Çok kullanışlı değil mi?

Akıllı süpürgelerde benim en çok sevdiğim özellik bu oldu. Telefon üzerinden tüm kontrol sağlanabiliyor ve sanki oyun oynuyormuş gibi evin temizleyebiliyorsunuz. Akıllı telefon kontrolünün belki de en kötü yanı ise her süpürgede olmaması.

Robot Süpürge

Olan süpürgelerin fiyatları da yüksek, hatta belki çok yüksek olarak bile değerlendirilebilir. Bu konuda araştırmalarım devam edecek. Uygun fiyatlı ve akıllı telefon kontrollü cihazlara denk geldiğimde bunun için rehber yapacağım. Model ve marka önererek.

Akıllı Haritalama: Yine her süpürgede olmayan ama olanlar için çok avantajlı olan bir özellikten daha söz edeyim. Akıllı haritalama özelliği. Akıllı haritalama, evinizin bir şablonunun çıkarılmasını sağlıyor.

Temizlenecek olan alan detaylarıyla öğreniliyor. Bu verilerin elde edilmesi, her seferinde temizlenecek olan alanın daha iyi algılanmasını sağlıyor. Temizlenecek olan alan daha iyi algılandığı zaman, temizleme performansı aynı oranda artıyor.

Eğer böyle bir özelliği kullanmak isterseniz, ciddi bütçeler ayırmanız lazım. Araştırmalarıma ve aldığım bilgilere göre bu modellerde 10 bin TL rakamına çıkılmakta.

Mobilya Koruyucu: Sensörler kısmında az çok giriş yapmıştık. Engellere çarpılmasını engelleyen bazı özel sistemler var. Bunlardan birisi de mobilya koruyucu sistem. Engel sensörleriyle aynı mantık var. Mobilyalarınızın ayakları algılanıyor ve bu kısımlara çarpma ya da sürtmenin önüne geçiliyor. Bu kısımlar korunuyor.

Robot Süpürge

Şarj İstasyonunu Bulma: Robot süpürge için şöyle bir sorun karşımıza çıktı. Şarj. Temizlik performansı çok iyi olan cihazlar bile var. Ortak sorun şarj sürelerinin çok kısa olması. Birkaç model dışında şarj süreleri 2-3 saati geçmiyor.

Amacımız neydi. Ekstra konfor. Siz evde olmasanız bile akıllı telefonunuz üzerinden ya da zamanlayarak cihazı çalıştırmak isteyebilirsiniz. Şarjın çabuk bitmesi önemli ama şarj bittikten sonra yapılacaklar da önemli.

Siz evde değilsiniz ve cihazın şarjı bitti. Hoş bir durum değil. Üreticiler bunu da düşünmüş. Yine opsiyonel ve bazı modellerde gördüğüm bu özellikle beraber robot, şarjı azaldığı zaman kendi şarj istasyonunu buluyor.

Şarj kuleleri var ve robot bu şarj kulesinin içerisine girerek, kablosuz olarak şarj oluyor. Eğer sizin belirlediğiniz alanların temizliği bitmemişse, şarj sonrasında temizlik devam ediyor. Çok kullanışlı bir özellik olduğunun farkındayım.

Toz Boşaltma Kulesi Özelliği: Robot süpürgeleri belli aralıklarla temizlemeniz gerekiyor. Süpürgenin içerisindeki toz haznesinin dolması, temizlik zamanının geldiğinin habercisi oluyor. Birçok cihazda bu manuel olarak yapılan bir işlem.

Hepsi için geçerli değil. Bazı markalar bunu bir sorun olarak görmüş ve sorunu çözmek için akıllı kuleler oluşturmuş. Bir önceki maddede bahsettiğimiz şarj dışında bu kuleler toz çekimini de sağlıyor. Süpürge çalışıyor.

Süpürgenin içerisinde yer alan sensörler toz haznesinin dolduğunu tespit ediyor. Tozların boşaltılması ve haznenin alanının açılması için akıllı toz kulesine hareket ediliyor ve cihaz içindeki tüm tozu buraya bırakıyor.

Robot Süpürge

Robot Süpürge Fiyatları

Seçtiğim birkaç özelliği aktarmaya çalıştım. Bu özellikle içerisinde sıralama yapmak istesem pek başarılı olamam çünkü bu özelliklerin tamamının her robotta bulunması olası değil. Yazıya girişim sırasında da söylediğim gibi burada fiyatları belirlerken bahsettiğimiz özellikler etkili oluyor.

Tüm bu özellikleri destekleyen bir robot almak isterseniz rakam veriyorum 9-10 bin TL. Yaptığım araştırmalarda bu aralığın olduğunu gördüm.

Daha pahalılar da var ama biz yukarıda saydığımız özellikleri istiyoruz. Bu özelliklerinden birkaç tanesini unuttuğunuzda 1000 TL’ye kadar inen fiyatlar var. Öneriyor muyum? Şimdi o kısma geçelim.

Dikkatinizi Çekebilir: Kablosuz Kulaklık Nasıl Seçilir? Dikkat Edilecekler

Robot Süpürge Almak Mantıklı mı?

Eğer bir robot süpürge alacaksanız, kesinlikle yüksek özelliklere sahip olan üst segmenti tercih edin. Fiyatlar biraz daha yüksek oluyor ama bu özelliklerin bir çoğu bulunuyor. Sanki kendinize bir yardımcı almış gibi oluyorsunuz.

Bütçeniz yoksa, beklemenizi tavsiye ederim. Piyasada birçok özellikten yoksun olan robot süpürgeler var ama bu modeller akıllı gırgır gibi ve gerçekten çok iş görmüyor.

Sadece temizlik yapıyormuş gibi gözüken bir cihaza 1000 TL vermektense 3 bin TL verip işinize yarayacak bir süpürge almanız daha mantıklı.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir