Oyun Keyfini Katlayacak Konsol Xbox Series X Teknik Özellikleri

Oyun Keyfini Katlayacak Konsol Xbox Series X Teknik Özellikleri

Oyun Keyfini Katlayacak Konsol Xbox Series X Teknik Özellikleri

Oyun konsollarında yeni pencere açılmak üzere. Xbox Series X bu yeni pencerede ilk ürünlerde biri olacak. PS5 oyun konsolu ile kafa kafaya bir rekabet içerisine gireceği düşünülen konsolun ilk oyun performansı 7 Mayıs tarihinde gösterilecek. Microsoft’un paylaştığı bilgilere göre Series X için dönem çok yakın.

Oyun performansını daha sonra göreceğiz ama teknik özellikler ile ilgili bilmemiz gereken her şeyi biliyoruz. Microsoft paylaştığı kapsamlı blog yazısında bunun için bilgileri paylaşmış ve teknik özellikleri detaylandırmıştı.

Dikkatinizi Çekebilir: Aksiyon Kamerası Alırken Dikkat Edilecek Tüm Noktalar?

Xbox Series X Teknik Özellikleri İddialı mı? Ne Göreceğiz?

En güçlü konsollardan biri olacak Xbox Series X, PS5’e kafa tutacak. Konsolun içerisinde AMD sistemlerini göreceğiz. AMD Zen 2 işlemcisi bulunacak ve 3.8 GHz saat hızı değeri elde edilecek. 8 çekirdekli Zen 2 işlemcisinin performans canavarı olacağını şimdiden öngörmek zor değil.

Elinizde bir oyun konsolu varsa iş sadece işlemci ile bitmiyor. Microsoft bunun farkında olacak ki grafik birimini de çok iyi seçmiş. Konsol içerisinde 12 TFLOP değeri bulunan AMD RNDA 2 GPU grafik birimi yer alacak.

Bu sayede oyunlarda 4K 60 FPS değeri sunulabilecek. Hatta iddia biraz daha yüksek. Destekleyen oyunlar için 120 FPS değerine kadar çıkabileceğiz.

Xbox Series X

İşlemciyi çok iyi seçiyor, grafik birimini de bu şekilde yüksek tutuyorsanız, RAM teknolojisini de buna göre seçmeniz lazım. Yine Microsoft bunu öngörmüş olacak ki Xbox Series X içerisinde 16 GB GDDR6 yeni nesil bellekler var.

Oyunları depolayacağınız alan ise yine yeterli bir alan olarak seçilmiş. Konsolda 1 TB NVME SSD olacak. Depolama biriminin de okuya yazma hızlarının yüksek olması oyunlarda hiçbir sorun yaşanmayacağı anlamına geliyor.

Xbox Series X için belirlenen özellikler bunlar. Oyun deneyimini 7 Mayıs tarihinde göreceğimiz konsol için kesin Türkiye fiyatları belli değil. Sadece özelliklere baktığımız zaman şu yorumu yapabiliriz ki ne yazık ki ucuz bir cihaz olmayacak. PS5 ile yarışacak bir cihazın fiyat aralığının ucuz olması beklenen bir durum olmayacaktır.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir