Orman Yangınları için Özel Ürün Birdhouse Alarms!

Orman Yangınları için Özel Ürün Birdhouse Alarms!

Orman Yangınları için Özel Ürün Birdhouse Alarms!

İklim değişikliği ile beraber orman yangınlarının sayısı sürekli artış gösterir oldu. En son Avustralya’da çıkan yangınlar günlerce, haftalarca hatta aylarca sürdü. Birçok canlı türünün zarar gördüğü açıklandı. Orman yangınları aslında çağın sorunlarından biri. Sadece Avustralya ile sınırlı değil. Böyle olunca orman yangınlarına yönelik teknolojiler de geliştiriliyor. Yangınları engelleyebilecek erken uyarı teknolojilerinden birisi de Birdhouse Alarms.

Birdhouse Alarms doğrudan bir ürün değil. Bir projenin ismi ama bu proje kapsamında üretilen ürünlere de aynı isim verildi. Orman yangınları için etkili olabilecek olan teknoloji, aktif bir şekilde kullanıma da başlamış.

Birdhouse Alarms Nasıl Bir Teknoloji?

Yabancı dil bilenler anlayacaktır. Ürün bir kuş yuvası. Ama tabii ki sıradan bir kuş yuvası değil. Teknoloji ile birleştirilmiş olan bir kuş yuvası.

Ana malzeme ise ormanlara zarar vermeyecek ahşap malzeme. Üstelik bu ahşap malzeme geri dönüştürülmüş olan malzemelerden üretiliyor. Bir nevi doğa dostu üretim ile teknoloji bir araya getiriliyor.

Birdhouse Alarms

Alt kısımda ahşap kuş yuvalarının bulunduğu cihazın üst kısımda ise güneş panelleri var. Üst kısımda yer alan güneş panelleri, sistem için gerekli olan enerjiyi sağlıyor. Bu solar paneller üzerinden alınan enerji sistemin içerisinde Ardunio karta enerji veriyor.

Dikkatinizi Çekebilir: AppGallery Nedir? Hangi Telefonlarda Kullanılıyor?

Ardunio karta bağlı olan sistemde duman detektörleri ve 3G bağlantısını destekleyen network cihazları bulunuyor.

Birdhouse Alarms işleyişi şöyle. Tahta kuş yuvaları belli alanlarda ağaçların üstüne takılıyor. Orman yangını başladığı zaman, ortaya çıkan duman kuş yuvasındaki detektörler tarafından algılanıyor.

Birdhouse Alarms

Duman detektörleri tarafından algılama yapıldığı an, yetkili birimlere 3G modüller sayesinde veri gönderiliyor ve hangi bölümde yangının başladığı konusunda bilgi gönderiliyor.

Konum verisiyle beraber gönderilen sinyali alan yetkililerin yangınları çok daha rahat ve en önemlisi de daha erken tespit etmesi sağlanmakta.

Geniş alanlarda çok fazla Birdhouse Alarms ürünü gerektiği için bu teknolojinin istendiği kadar geniş bir kullanım alanı yok. Fakat başta İspanya olmak üzere belli başlı Avrupa ülkelerde yeni teknoloji kullanılmakta.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir