Laptop için Soğutucu Seçimi Nasıl Olmalı?

Laptop için Soğutucu Seçimi Nasıl Olmalı?

Laptop için Soğutucu Seçimi Nasıl Olmalı?

Laptop için soğutucu, sıcaklar yaklaştıkça gündem olan bir konu. Özellikle aşırı ısınan bir cihaz varsa, yaz aylarında mutlaka soğutucu desteği almanız gerekebilir. Bu durumu da açıklayacağız. Önerilerden de söz edeceğiz.

Laptop için Soğutucu Gerekli mi?

Sorunun cevabı tam olarak siz de saklı. Yeni laptop modelleri, ısınmaması için özel tasarımlarla geliyor. Özellikle oyuncu laptop modellerinde bu yapıyı çok sık görüyoruz.

Bilgisayar ısınmasın diye, geniş ızgaralar ve büyük fanlar kullanılıyor. Aynı zamanda kasa malzemesinin seçiminde de farklı seçimler yapıldığını görmekteyiz.

Ama bu yeterli mi? Kişiye göre değişmekle beraber hayır. Oyun serisi de olsa günlük kullanım için de olsa, sıcak havalarda laptop modellerinde aşırı ısınma meydana gelebilir.

Laptop için Soğutucu

Sizin soğutucu sisteminiz çok iyi olsa da yaz aylarında destek gerekebilir. Ekstra bir soğutucu stant kullanmanız, özellikle yaz aylarında bunu değerlendirmeniz bilgisayarınıza zarar vermez tam tersi performans açısından yarar sağlar.

Cihazınızın yüksek sıcaklık altında performans kaybı yaşamasının da önüne geçilmiş olunur. Öyle ki işlemciler ve GPU birimleri, aşırı ısındıkları zaman performans kaybı yaşarlar. Böyle bir durum yaşamamak adına ekstra performans için bir soğutucu desteği almanız, yararınıza olacaktır.

Laptop için Soğutucu Seçerken Neler Dikkat Etmeli?

Laptop için soğutucu seçimi, önemli bir konudur. Yanlış ve sizin cihazınızın ihtiyaçlarını karşılayamayacak bir cihaz seçmeniz, istediğiniz performansı alamamanız anlamına gelir. Bunun için seçimlerde belli başlı kriterleriniz olmalı.

Boyut Nasıl Olmalı?

Boyut işi tamamen bilgisayarınıza kalmış durumda.  Laptop için en iyi soğutucu seçimini boyutla yaparsınız. Standart olarak laptop modellerinde 15.6 inç ekran kullanılıyor. Kasa boyutu da hemen hemen aynı oluyor. Oyun serilerinde ya da iş istasyonlarında ise 17 inç hatta 17.3 inç ekran boyutlarını görmek mümkün oluyor.

Eğer ekran boyutunuz ve kasa boyutunuz büyükse buna göre bir cihaz seçimi yapın. Buna göre seçim yapmak çok önemli. Aldığınız soğutucu kasaya uygun değilse, küçükse bilgisayarın yanlardan bir kısmı dışarıda kalacaktır.

Laptop için Soğutucu

Yanlardan dışarıda kalan kısımlar belki kullanımda bir soruna neden olmaz ama soğutma performansı çok ciddi oranda düşüş gösterir. Aslında kullanımda da sorunlar yaşanır. Stant tipi modelleri seçmişseniz, bilgisayarınız soğutucu üzerinden düşebilir. Bunun için boyut çok önemli.

Yanlış bir algıdan da söz edelim. 15.6 inçlik bir laptop modeliniz var. Alacağınız soğutucu 17 inç modellere uygun. Daha büyük bir soğutucu seçmeniz, soğutma performansının artmasını sağlamaz. Boyutun birebir uygun olması gerekiyor.

Çünkü bu cihazlarda da tıpkı kasalarda olduğu gibi soğutma için özel tasarım sunuluyor ve hava akımı buna göre belirleniyor. Hava akımının doğru bir şekilde sağlanması için boyutlar bilgisayarınız ile doğrudan orantılı olsun.

Laptop için Soğutucu

Soğutucu Yüzeyi Önemli

Laptop için soğutucu seçerken, soğutucu yüzeyinin hangi malzemeden yapıldığına dikkat edin. Plastik yüzeylerin kullanıldığı soğutucuları tercih etmeyin. Plastik yüzeli soğutucular, ısının yayılmasını çok fazla sağlamaz.

Metal ya da saç yüzeyli laptop soğutucu modellerini tercih edin. Bu ısının dengeli olarak dağıtılmasını sağlayacaktır. Isının dengeli olarak dağıtılması ve soğumanın daha iyi yapılması sağlandığı için performans artışı yaşanır. Soğutma performansı daha iyidir.

Dikkatinizi Çekebilir: Orman Yangınları için Özel Ürün Birdhouse Alarms!

Fan Sayısı Kaç Olmalı

Seçimlerinizde fan sayısını önemsiz kılıyor olabilirsiniz. Ama çok önemli bir kısım. Fan dönüş hızı burada çok önemli. Tek fanlı bir cihaz alacaksanız.

2000 RPM değerlerini bulan bir fan alın. Tek fanlı modellerde 1600 RPM dönüş hızı sunuluyor ve sanki körüklü bir pervane elde ediyorsunuz. Soğutma performansı çok yüksek olmuyor ve hatta düşüyor.

Çok fanlı ve fan performansı yüksek olan modelleri tercih etmek daha doğru olur. Daha yüksek soğutma performansı için 3 fanlı modelleri tercih edebilirsiniz. Tabii ki her fanın dönüş hızının nasıl olduğu da önemli bir kriter olacak. Yüksek dönüş hızına sahip modelleri tercih etmeye çalışın.

Laptop için Soğutucu

USB Çoklayıcı Var mı?

Laptop için soğutucu seçiminde bağlantı girişlerine de dikkat edin. Bilgisayarınızda bir USB portu soğutucuya bağlanacak. Eğer çok sayıda USB portu yok ise bu sizin için sorun oluşturabilir.

Bunun için soğutucuların üzerinde çoklayıcı ekleniyor ve USB portlarını bu soğutucu üzerinden kullanabiliyorsunuz. Çoklayıcı bulunan modelleri seçmek önemli bir avantaj getiriyor.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir