Kablosuz Kulaklık Nasıl Seçilir? Dikkat Edilecekler

Kablosuz Kulaklık Nasıl Seçilir? Dikkat Edilecekler

Kablosuz Kulaklık Nasıl Seçilir? Dikkat Edilecekler

Kablosuz kulaklık, hem kullanımının kolay olması hem de kablosuz kulaklık modellerine göre daha kolay taşınabilmesi nedeniyle daha fazla tercih edilmeye başlandı. Bir dönüşüm var. Aksesuar üreticileri bu alana yöneldi ama yalnız değiller.

Bugün çok ünlü akıllı telefon markaları da bu işe adını yazmaya, imza atmaya başladı. Şöyle bir kulaklık almak istiyorum deseniz, karşınıza sayısız seçenek çıkacak. Kulaklık alacağım ama kablosuz kulaklık alacağım deseniz, yine saymakta zorlanacağım kadar seçenek olacak.

Tamam belki çok seçeneğimiz var ama bu işte akıllı telefonlar gibi. “Şu marka şu modeli çıkarmış” “Bu marka bu modeli çıkarmış” Allah’ım her gün akıllı telefon geliyor. Akıllı telefon alırken kafanız nasıl karışıyor? Çok değil mi? Kafanızın karışmasının ana nedenini açıklıyorum. 🙂

Çok fazla seçenek olması. Çok seçenek olması her zaman iyi sonuç vermez. Çok seçenek olması kafa karıştırıcı. Sadece akıllı telefonlarda mı bunu yaşıyoruz? Konumuz kablosuz kulaklıklar fakındayım. Hemen bağlantımı kuruyorum. Aynı durumu kablosuz kulaklıklarda da yaşıyoruz. Çok çeşit çıkmaya başladı. Çok çeşit her zaman iyi değil. 🙂

“Elimde bir bütçe var. Hangi kulaklığı alacağım?” soruları ardı ardına sıralanıyor. Yazımıza döndük. Ben size birkaç öneri vereceğim. Bu öneriler kesin bu kulaklığı alın şeklinde öneriler olmayacak. Marka ve model önermeye kalksak bu yazı bitmez.

Ben seçim için en iyi kriterleri vereceğim. Kriterleri değerlendirecek olan siz olacaksınız. Herkese göre en iyi kulaklık seçimi değişir. Kriterlerde de herkes için değişebilen seçimler olacak. Uzattım ve sizi daha da meraklandırdım farkındayım. Hadi o zaman kriterlerimize geçelim.

Kablosuz Kulaklık Tasarım Seçimi

Bu tip yazıları intenette görebilirsiniz. Kablosuz kulaklık seçerken herkes başta tasarımı söyler. Kulaklık şık gözüksün şöyle olsun böyle olsun. Klasik gideceğim ve biz de tasarım bölümünden başlayacağız. Ama biz biraz daha farklı tasarım örneklerini ele alacağız.

kablosuz kulaklık

Tam Kulak içi: Tasarımı ayrı ayrı değerlendireceğim. İlk değerlendirmem tam kulak içi modeller. Bu modeller kulağınızın içine tam olarak giren kulaklıklar.

Kulaklığın ucunda bir silikon olur. Bu silikonun boyutları değişebilir. Kulağın içine rahat girmesi ve kulağı ağrıtmaması için farklı silikon seçeneklerinin olması önemli.

Artıları

 • Gürültü engelleme konusunda daha iyi performans verir.
 • Bas kalitesi daha yüksektir.
 • Yüksek seslerde dışarıya ses verme olasılığı daha düşüktür.
 • Sporda kulaktan çıkma olasılığı daha düşük olduğu için sporcular için daha uygundur.
 • Değiştirilebilir silikon uçlarla daha kolay temizlik sağlanır.

Eksileri

 • Kulaklık silikonları için doğru boyut seçilmezse, kulakta ağrıya neden olabilir.
 • Gürültü engelleme özelliği dış sesleri çok fazla engelleyebiliyor ve bu da soruna neden olabiliyor.

kablosuz kulaklık

Yarım Kulak içi: Tam kulak içini seven var sevmeyen var. Kulaklığın kulağın içerisine giren silikon ucunu isteyen var istemeyen var. 🙂 Seçiminiz tam kulak içi olmayacaksa, yarım kulak içi modeller de var.

Çok mu değişiklik var? Evet bir miktar değişiklik var? Bu değişiklikler çok mu fark yaratıyor? Evet zaman zaman çok fark yaratılmasına neden oluyor.

Bu tip kulaklıklarda yine kulağınızın içine giren kulak başları var ama bu kez ek bir silikon kullanımı yok. Ek bir silikon desteği olmadığı için kulaklık kulağınıza yarım giriyor. Bu tip kulaklıkları kullanmanın da kendisine göre avantajları ve dezavantajları var.

Biz bunları artıları ve eksileri olarak değerlendiriyoruz. Artılarına ve eksilerine geçeceğim ama şunu söyleyeyim ki bu kablosuz kulaklık modellerinde gürültü engelleme tam performans vermiyor. İki tipte de kulaklıkları kullandığınız zaman bunu daha iyi anlıyorsunuz.

Zaten alacağınız zaman mümkünse bir teknoloji mağazasına gitmenizi ve iki modeli de denemenizi öneririm. Denemeden almayın derim. Herkese göre kullanım değişiyor. Farklı avantajları ve eksi yönleri bizler sizler için bir araya getiriyoruz tamam.

Ama ben buraya ne yazarsam yazayım, denemek kadar iyi bir deneyim sunamam. Görseller koysam ve görsellerle anlatımlarımı desteklesem dahi, sizin kulağınızda görmeniz lazım.

Kulağınızda hangi tip daha iyi duruyor bunu belirlemeniz lazım. Sözün kısası denemeden almayın. 🙂 Biz yarım kulak içi modeller için artıları ve eksileri noktalarımıza devam edelim.

Artıları

 • Dış sesleri daha iyi algılayabilirsiniz.
 • Uzun kullanımlarda bile çok fazla ağrı yapmaz

Eksileri

 • Temizliği biraz daha zor olacaktır. Diğer modelde sadece silikon başlarının çıkarılması veya değiştirilmesiyle temizlik yapılabiliyor. Bu tipte çıkarıp temizleyeceğiniz bir silikon başı yok. Bu tip doğrudan kulaklık başının kullanıldığı bir tip olacak. Kulak başlarındaki ızgaraların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Gürültü engelleme konusunda tam anlamıyla başarı elde edilmiyor. Kulak içi tam kapanmadığı için gürültü engelleme de istediğiniz performansı alamayabilirsiniz. Bu da bir seçim. Tasarımda ele aldık ama daha sonrasında açıklayacağım.

kablosuz kulaklık

Uzun Kuyruklu Kulaklık: Tasarımı sınıflamaya devam edeceğim değerli takipçilerimiz. Artık kasa tipine göre değerlendirmeye geçtim. Kasa tipi değerlendirmesinde iki model var. Uzun kuyruklu modeller ve kısa kuyruklu olan modeller.

Uzun kuyruklu modeller hafif kulak dışına taşıyor. Tercih meseli ama bana sorarsanız bu modelleri çok tercih etmiyorum. Bu modeller diğerlerine göre biraz daha kolay kulaktan çıkıyor ve çok kullanışlı olmuyor.

Özellikle sporda kullanacaksanız, kesinlikle bu modellerden uzak durun. Sporda kullanılan kulaklıkların, kulaktan çıkmaması belli bir oranda sarsıntıya kadar dayanması gerekiyor. Uzun kuyruklu tasarımlar buna çok uygun değil gibi. Tabii sizin kararınız.

Artıları

 • Dokumatik yüzey kontrolleri daha kolay oluyor. Sap kısmında hareketlerle komutları yerine getirebiliyorsunuz. İşte mesela kulaklık sapını sıktığınız zaman, çalan müzik duruyor gibi. Tabii ki bu kablosuz kulaklıklar değişiklik göstermekte. Marka ve modele göre değişiyor. Her modelde bu özellikler yok. 50 liraya alacağınız bir kulaklıkta bu özelliği beklemeyin.

Eksileri

 • Kulaktan çok kolay çıkıyor. Bu nedenle hiç fark etmeden kulaklığınızı kaybedebilirsiniz.
 • Spor kullanımı için çok uygun değil. Kolay kulaktan çıkıyor olması, spor sırasında kulağınızdan çıkması gibi sorunlara neden oluyor.

Kablosuz kulaklık için birinci kısmı bitirdim. Çok uzattığımız düşünmüyorum. Detay vermeye çalıştım. Tasarımda son olarak söylemek istediğim kesinlikle sizin deneme yapmanız. Deneme yapmadan almayın demiştim. Buna dikkat edin. Size en uygun olan kulaklık, sizin için farklı artılar getiren tasarım olabilir. Kimisi kulak içi modellerini seviye kimisi uzun kuyruklu olan modelleri.

Ses Kalitesi ve En İyi Ses Deneyimi

İki kriter var. Doğru orantılı bir grafik sunacağım. Yüksek ses performansı, iyi kalite ses doğru orantılıdır bütçe ile. Orantıyı kurduk. Daha yüksek bütçelere alınabilecek olan kulaklıklar var ve ses kaliteleri gerçekten iyi. Burada kriter ne? Siz nasıl anlayacaksınız?

Çok yüksek bütçelerle alabileceğiniz çok iyi kulaklıklar var ama illa ki bu modelleri alacaksınız diye bir durum da yok. İdare eder ses performansı ile uygun bütçeli versiyonlarda var. Burada dikkat edeceğiniz iki nokta bulunuyor.

Ses Gecikmesi: Kablosuz kulaklık için büyük bir sorun. İster istemez belli bir miktar ses gecikmesi oluyor. Bunu en aza indirmek için bağlantı teknolojisine dikkat edin.

kablosuz kulaklık

Gidip Bluetooth 4.0 destekli bir cihaz almayın. Bağlantı teknolojisinin Bluetooth 5.0 olması en düşük standartınız olsun. Daha iyi bir seçim Bluetooth 5.1 olacak.

Ne kadar iyi bağlantı teknolojisinin sunulması, ses gecikmesini en aza indirecektir. Ses gecikmesinin en aza inmesi de sizin ses deneyiminizi arttıracak. Buna nasıl örnek verebilirim diye düşünüyorum. Buldum. Bir film izliyorsunuz ve kablosuz kulaklığınızı taktınız. Her şey çok güzel.

Kulaklıkta ses gecikmesi var ve senkron sorunları yaşanıyor. Bunu yaşamak istemezsiniz dimi. Film keyfiniz berbat olabilir. Bazı ucuz kulaklıklar var ve gerçekten bu kulaklıklarla çok sık sorun yaşıyorsunuz. Ses gecikmesi çok yüksek oluyor. Bağlantı teknolojisine dikkat.

Ses Kalitesi: İkinci kısmımız ses kalitesi. Ses kalitesinin bir kulaklık için ne kadar önemli olduğunu benim söylememe gerek yok. Bunu siz de düşünmüşsünüzdür. Burada yine bağlantı teknolojisi çok önemli. Tek başına bağlantı teknolojisi ise yeterli değil.

Tek başına yetmeyen bağlantı teknolojisine bir de sürücüler ekleniyor. Kulaklığın sürücülerinin de iyi olması gerekiyor. İyi ses kalitesi için 6 mm ses sürücüleri benim sınırımdır. Çok yüksek ses ve temiz ses alırsınız.

Ses sürücüleri ve bağlantı teknolojisi iyi olan cihazların fiyatları biraz yüksek olabiliyor. Böyle bir olumsuzluk var. Kısa bir araştırma ile arasında bir ürün bulabilirsiniz. Hem ses kalitesi yeterli hem de bütçesi uygun kablosuz kulaklık serileri de var tabii ki. Bunlar için ayrıca rehber hazırlamayı düşünüyorum.

kablosuz kulaklık

Pil Dayanma Süresi

Kablosuz kulaklığınız varsa, pil sorunu büyük bir sorun. Kulaklığı kullanıyorsunuz. İkide bir şarj bitiyor ve sürekli dinleme keyfiniz son buluyor. Kullandığınız zaman anlayacaksınız ki bu gerçekten can sıkıcı bir durum.

1-1,5 saat şarj süresi olan kulaklıklardan uzak durun. Sürekli şarj biter ve bu durum gerçekten canınızı çok sıkar. Sadece kulaklıkların şarj süresi değil, kulaklıkların şarj süresi kadar kutularının şarj süresine de bakın. Siz kulaklıkları kutu ile kullanacaksınız. Şarj kurusu 10 saate kadar ek şarj süresi sağlayan modeller ver. Bu büyük bir avantaj.

Kablosuz Kulaklık İncelemesi: Jabra Elite 65t 

Mikrofon Kalitesi Önemli

Ses kalitesinde 6 mm sürücülerin kullanılması gerektiğini söyledim. Peki ya tersi? Siz sesi iyi duyuyor olabilirsiniz ya sesin aktarılması kısmı. Bir çağrı geldiği zaman, kulaklığınızdan sorunsuz bir şekilde konuşmak isterseniz. Sesi net ve iyi duymak bir yana sizin sesinizin de net ve iyi bir şekilde aktarılmasını istersiniz.

Mikrofon kalitesi bu açıdan iyi olan cihazları tercih edin. İmkanınız varsa önce kulaklığı deneyin sonra alın. Belirlediğiniz modeller için inceleme videolarına göz atın. İnceleme videolarında ses kalitesi ve tam tersi mikrofon kalitesi konusunda detaylar öğrenebilir.

kablosuz kulaklık

Gürültü Engelleme Özelliği

Dışarıdan gelen seslerin en aza indirilmesi, dinlediğinizi müziğin ya da herhangi bir sesin en iyi şekilde aktarılmasını sağlar. Siz burada iki seçimden birini yapın. Gürültü engelleme özelliği mutlaka olsun. Tercihen aktif gürültü engelleme teknolojisini destekleyen kulaklıkları alın.

Bu dışarıdaki ses seviyesine göre kulaklığın sesinin algılanmasını sağlar. En kötü ihtimalle pasif gürültü engelleme teknolojisini destekleyen bir kulaklık tercih edin. Dışarıdaki seslerin engellenmesi ve net ses duymak için bu önemli.

Kablosuz kulaklık konusunda karar verdik mi? Kriterlere göre sizin için en iyi ürünleri de toplayacağım bir rehberim olacak. Takibi bırakmayalım. 🙂

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir