İpuçlarıyla AdSense Kazancı Arttırma Yöntemleri – Neler Yapılabilir?

İpuçlarıyla AdSense Kazancı Arttırma Yöntemleri – Neler Yapılabilir?

İpuçlarıyla AdSense Kazancı Arttırma Yöntemleri – Neler Yapılabilir?

Google AdSense, için hazırladığımız 2 ayrı rehber var. Linklerini de ekleyeceğim ilk rehberimiz ana mantığı anlamanız için geçerli olan rehberdi.

İşleyiş ve ana mantığı bu rehber ile anlamış olmanız gerekiyor. İkinci rehberimiz ise başvurusu kabul görmeyen kullanıcıların neler yapacağı üzerineydi. Yazılarımız için link eklemesi yapacağım ama bu kez konumuz daha farklı.

Bu kez AdSense kazancı attırma konusunda ipuçlarını paylaşacağız. Artık sitenize bir AdSense hesabı aldığınızı ve aktif olarak kullandığınızı varsayacağız. Eğer bu aşamaya kadar olan kısımda sorun yaşıyorsanız, vereceğimiz linklerden önceki yazılarımızı okuyun.

Özellikle başvurunun kabul edilmediği durumlarda neler yapabileceğiniz için hazırladığımız rehberi okuyun. Biz bu yazımızda her şeyin yolunda gittiğini ve reklam yayınına geçtiğinizi düşünerek devam edeceğiz.

Dikkatinizi Çekebilir: Sitemi Google AdSense Kabul Etmiyor? Olası Nedenler

AdSense kazancı attırma Yolları Neler?

Hiçbir düzenleme yapmadan AdSense kazancı attırma mümkün değil. Yapılacak iyileştirmeler, araştırma, küçük düzenlemeler kazançlarınızın katlanmasını sağlayacak.

Baştan söylemek istediklerim var. Paylaşacağımız yöntemler sadece sizin AdSense deneyiminizi arttıracak. Tabii ki bu yöntemleri kullanarak daha fazla reklam geliri elde edeceksiniz ama mucizeleri beklemek yanlış.

Ben bu yöntemleri uyguladım kazançlarım %100 katlandı gibi bir durum yok. Sadece reklamlarınızı biraz daha düzenleyeceğiz ve biraz daha yüksek kazanç sağlayacağız. Daha da uzatmayayım ve çok kullanılan webmasterlar tarafından da önerilen iyileştirmelere geçelim.

AdSense

Tıklama Başına Yüksek Oranlı Anahtar Kelimelere Odaklanmak

Önceki yazılarımızda bunun mantığını anlattık. Kazanç elde etmeniz için reklamlara tıklanması gerekli. Her reklamın verdiği tıklama başı oran ise değişiyor. Seçtiğiniz anahtar kelimenin değerine göre tıklama başına kazandığınız ücretin yükselmesi durumu var. Bu değere kısaltılmış olarak TBM değeri deniyor.

Seçtiğiniz anahtar kelimelerin ve yazıların, bir TBM değeri var. Düz mantık yaparak ilerleyelim. Seçilen anahtar kelimenin TBM oranı ne kadar yüksekse, yani tıklama başına verdiği ücret ne kadar yüksekse, tıklamalardan o kadar çok ücret alırsınız.

Bu işlerde çok kapsamlı düşünmeyin. Düz mantık yapmaktan kaçınmayın. Düz mantık yapın. Bir anahtar kelime Google gözünde ne kadar değerli ise bu anahtar kelime için verdiği ücrette o kadar yüksek oluyor. Anahtar kelimelerdeki rekabet ve anahtar kelimenin aranma oranı doğrudan kazançları etkiliyor.

Kazancın yüksek olması için anahtar kelimeleri nereden bulabilirsiniz? Sizden böyle bir soru geldiğini düşünmekteyim. Buna cevap vereceğim. Anahtar kelime çalışması yapmak için kullanabileceğiniz siteler var.

Direkt olarak Google’ın Adwords sistemine de üye olabilirsiniz. Adwords çalışması sırasında hangi anahtar kelimenin tıklama başı kazanç oranlarının ne kadar olduğunu tespit edersiniz.

Yüksek TBM oranına sahip olan anahtar kelimeleri toplayın. Bu anahtar kelimeler üzerine güzel, yükselebilecek içerikler oluşturun. Sonrası ne olacak? Sonrası beklemek olacak.

O anahtar kelimenin bulunduğu içerikte alacağınız tıklamalar, yüksek olduğu zaman AdSense kazancı attırma konusunda önemli derece yol almış olacaksınız. TBM oranı düşük olan kelimelerde elde edeceğiniz 10 tıklama, TBM oranı yüksek olan kelimelerde 1 tıklamaya denk gelebilir.

Gelir düzeyinde böyle bir fark olur bu da daha düşük hitiniz olsa bile daha yüksek kazanç elde etmeniz demek olur. Arada oluşabilecek olan gelir farkını, Google belirleyecek. Kelimenin değeri verdiği oranlar bunların hepsini Google belirliyor. Siz ya da biz değil Google.

AdSense kazancı attırma

Reklam Yerleşimleri Nasıl Olmalı?

İkinci kısım en çok karıştırılan kısım. Google artık çok yetenekli. Eskisi gibi değil. Eskiden reklamlar için otomatik yerleştirme özelliğini kullandığınız zaman, sayfanızın boyutları ile uyuşmayan çok çirkin görüntüler veren reklam yerleşimleri yapılıyordu. Google gerçekten kendini çok geliştirdi.

Artık otomatik reklam yerleşimleri yaptığınız zaman sitenizin yapısı daha iyi anlaşılıyor. Otomatik reklamları kullanarak, temanızda belirlenen reklam alanlarında otomatik yerleşim yapılmasını tercih edebilirsiniz.

Benim önerim bu otomatik yerleşimi her yerde kullanmamak. Bazı içerikler vardır ya da bazı sayfalar. O sayfalar sizin kalıcı içeriklerinizdir. Soğut içerik dediğimiz bu sayfalar ya da içerikler üzerinde daha profesyonel reklam yerleşimleri yapmak gerekebilir.

Bu sayfalarda daha profesyonel reklam yerleşimleri yapmak, tıklama oranını arttıracak. Google’ın kuralları gereği reklamlara kullanıcıları özendirmemek gerekiyor. Yani şu reklama tıklayın gibi Bir şey oluşturamıyorsunuz. Bunu sizin reklam yerleşimi ile vermeniz gerekebilir.

Öyle güzel reklam yerleşimi yapmışınızdır ki bir yandan kullanıcılar rahatsız olmaz bir yandan sizin tıklama oranının arttar ve kazançlarınız da doğru orantılı olarak artar. Reklam yerleşimlerini iyi yapın.

Otomatik reklam yerleşimin kullanacak olsanız bile sizin için önemli olan sayfalarda özenle yerleşim yapın. Siz yapın ya da profesyonel bir destek alın. Eğer yerleşimler konusunda çok iyi değilseniz, profesyonel destek almakta gerçekten önemli.

Bazı siteler ve sadece bu işi yapan web ajansları bulunuyor. Bazı kurumsal kaynaklar %20-30 kazanç artışını vaad ediyor. Sürekli tekrar etmek istemiyorum ama yetkin değilseniz, bu şekilde bir destek alın. Reklam yerleşimleri göz ardı edilecek bir konu değil. Kazancınızın etkileyen birinci etken.

AdSense kazancı attırma

Mobil Platformlara Özen Gösterin

AdSense kazancı attırma yazımıza mobil ile devam edelim. Çok yanlış yorumlanan bir kısım var. Web sitesi çok iyi yapılıyor. Reklam yerleşimleri çok iyi yapılıyor ve gerçekten anlamda sorunsuz bir site sunuluyor. Ama AdSense kazancı yine düşük yine düşük.

Böyle çok site var. Bu sitelerin sorunu tek yönlü olarak çalışıyor olmaları. Masaüstü sürümü için siteler gerçekten çok iyi tasarlanıyor ve çok güzel temalar kullanılıyor, ayrıca reklam yerleşimleri de çok iyi yapılıyor ama işin mobil kısmına önem verilmiyor.

Bu hayatı gerçekten yapan siteler var. Mobil platformların kullanım oranı çok fazla. Akıllı telefonlarla beraber mobil kullanım oranının %100 artış gösterdiği kesin. Artık sitenizin masaüstü sürümüne verdiğiniz önemi mobil sürüme de vermeniz lazım. Reklam yerleşimleri mobil sürümler için de hatasız olması gerekiyor.

Sadece reklam yerleşimleri değil, genel şablonların da mobiile uyumlu olması lazım. Şöyle düşünün tek bir reklam alanı var. Kullandığınız bu tek reklam alanı mobil ile uyumlu değil ve mobilde görüntüleme sorunlarına neden oluyor.

Hem hit kaybedersiniz hem de reklam tıklamalarından alacağınız gelir doğru orantılı olarak düşüş gösterir. Aşağı doğru bir çizelge olduğunu düşünüyorsanız mutlaka mobil sürümünüzü kontrol edin. AdSense kazancı attırma konusunda mobil sürümünün farklı olarak değerlendirilmesi ve yine gerekiyorsa bu kısım için de profesyonel destek alınması gerekebilir.

AdSense kazancı attırma

Sitenizin Hit Değerini Yükseltmeye Çalışın

Reklam yerleşimleriniz çok iyi. Hem masaüstü sürümünde hem de mobil sürümünde tamamen hatasız ve iyi bir reklam yerleşimi yaptınız.

Her hangi bir sorun yok ve otomatik reklamları da en iyi şekilde kullandınız. Bunun yanında TBM oranları yüksek olan kelimelerde oluşturulmuş içerikleriniz var. Ama yine kazanç değerleriniz çok düşük.

Bunun nedeni ne olabilir? Neden aslında çok basit. Hitiniz nasıl bunu kontrol edin. Düşük hit değerine sahip olan sitelerin çok yüksek gelir değerlerine ulaşması pek mümkün değildir. Hitiniz ile gelir seviyeniz arasında doğrudan bir ilişki vardı. Ne demiştik düz mantık kurun. Sitenize günde 5 bin kişi giriyor. Günde 5 bin kişinin giriş yaptığı sitede reklamlara tıklama oranı bellidir. Bir de sitenize 10 bin kişinin girdiğini düşünün.

5 bin kişinin girdiği sitede mi reklamların tıklanma oranı daha fazla olur 10 bin kişinin girdiği sitede mi tıklama oranları daha yüksek olur. Düz mantık. Tabii ki 10 bin kişinin girdiği sitede AdSense kazancı daha yüksek olur ve tıklamalar daha fazla gerçekleşir. Bu durumda yapmanız gereken hit arttırmak olacaktır.

Sitenizin hitiniz bir şekilde arttırın. Daha çok aranan konularda içerik üretin. Ürettiğiniz içeriklerin üst sıralara çıkması için çalışmalar yapın. Yaptığınız çalışmalar neticesinde elde ettiğiniz sıralamaların analizlerini gerçekleştirin. Bu analiz sonuçlarına göre daha iyi ve daha kitleye hitap eden içerikler oluşturun.

Yapacağınız tüm bu düzenlemelerle beraber hit seviyenizi yukarı doğru taşıyacaksınız. Hitinizin yükselmesiyle doğru orantılı olarak AdSense kazancı attırma için de adım atmış olacaksınız. Yavaş yavaş kazanç oranlarınız da artmaya başlayacak. Hitiniz ne kadar yüksekse o kadar iyi gelir elde edebilirsiniz.

AdSense kazancı attırma

Reklam Engelleyiciler En Büyük Sorununuz Olacak

Baştan bir süreci işliyorum. Sıkılmış olabilirsiniz ama kısa bir özet geçerek pekiştirme yapmak istiyorum. Sitemizi temasını reklamlar için düzenledik. Sonra Google üzerinde araştırma yaptık ve en etkili kelimelerde çalışmalar gerçekleştirdik.

Bunun sonrasında sitemizin mobil sürümü için de sorunsuz bir reklam ağı oluşturduk. Son olarak hit sorunumuz vardı ve sitemizin hitlerini yükselttik. AdSense kazancı attırma işlemi için her şey bu kadar mı? Artık çok mu kazanacağız? Peki, ya hala kazanamıyorsak?

Bunun nedeni reklam engelleme olabilir. İnternet dünyasında güvenlik ciddi bir sorun oldu ve artık kullanıcılar güvenlik odaklı birçok program kullanmaya başladı.

Güvenlik odaklı olarak kullanılan programlar ise reklamlar dinamik bağlantılar olduğu için web sitelerindeki reklamları engelleyebiliyor. Kullanıcılar direkt olarak reklamları engellemek için programlar da kullanabiliyor. Kullanılan bu programlar sitenizdeki reklam alanlarının pasif konuma getirilmesi demek oluyor.

Bu konuda yapabileceğiniz en iyi işlem, kullanıcılara bilgi vermek. Reklam engelleyici programların kullanıldığı bir kullanıcı sitenize girerse bir bildirim ile reklam engelleme özelliğinin kapatılmasını isteyebilirsiniz.

Etik olarak yapılacak olan ilk işlem bu olacak ama kullanıcılar bunu kabul etmeyebilir. Siz de işleri biraz daha değiştirebilirsiniz. Mesela reklam engelleyici kullanılan bir cihazın sitenize girdiği zaman, içeriklere ulaşması için ilk olarak reklam engelleyiciyi kapatmasını isteyebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Google AdSense Serüveni 

Reklam engelleyicinin kapatılmaması durumunda içeriklerin görüntülenmesini engelleyebilirsiniz. Böyle bir düzenleme için sitede bazı ayarların yapılması gerekiyor.

Yine aynı noktaya geldik. Bilginiz yoksa, uzman bir webmasterdan yardım almanız gerekebilir. Kullanılan eklentiler de var ama bu eklentileri yönetmekte zor olabiliyor.

AdSense kazancı attırma yöntemleri bunlar. Ne olursa olsun, hit konusuna ve reklam yerleşimi kısmını en özen gösterilecek kısımlar olarak seçin. Diğer kısımda bir şekilde çözüme kavuşturuluyor.

Hit arttırma ve reklam yerleşimlerinin tema üzerinde düzenlenmesi biraz size kalıyor. Bu konularda da sorunsuz bir site oluşturduktan sonra artık yüksek kazançlar elde etmeniz önünde bir engel kalmayacak. Neden siz de yüksek kazançlara ulaşamayasınız?

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir