Google News Sistemine Kabul Edilmenin Yolları Nelerdir?

Google News Sistemine Kabul Edilmenin Yolları Nelerdir?

Google News Sistemine Kabul Edilmenin Yolları Nelerdir?

Bir haber siteniz varsa, Google News platformunu mutlaka duymuşsunuzdur. Dünya çapında kullanılan platform, haber sitelerini bir araya getiriyor ve binlerce siteden haber kaynaklarını alarak Google Haberler altında gösterilmesini sağlıyor.

Önemli bir otorite olarak görebileceğimiz platform, haber sitelerinin değerinin artmasını sağlıyor. Bu bölümün de bir kitlesi var ve siteniz doğrudan bu kitlenin önüne otorite haber kaynaklarından biri olarak sunuluyor.

Google’ın haber hizmetine dahil olmak, sadece bu şekilde değerlendirildiği zaman bile bir ayrıcalıktır. Biz de yeni rehberimizde News’in sitelere sağladığı avantajlardan ve bunun yanında kayıt sürecinde kabul edilmenin yollarının neler olduğundan bilgi vereceğiz.

Dikkatinizi Çekebilir: Sıcaklara Çare Olacak En İyi Klimalar

Google News Sitelere Nasıl Avantajlar Sağlıyor?

News başvurusunda kabul edilmek için püf noktalarımız olacak. Google’ın açıkladığı bazı yönergeler üzerinden elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız ama önce platforma kayıt olmak niye gerekli?

Nasıl avantajları var? Gerçekten kayıt olmak ister misiniz? Gibi kritik noktaların cevaplarını aramak istiyorum. Madde madde avantajlardan gidelim.

Google News

Site İndex Hızının Artması Sağlanır

Web sitelerinde index olayı önemli bir konu. Önce index olayını anlamanız gerekiyor. Sitenize bir içerik eklediğinizde, bu içeriğin Google arama sonuçlarında çıkması için indexlenmesi gerekiyor. İndexlenen içerikler arama sonuçlarında görüntülenmeye başlar.

Bu durumda kullanıcılar Google arama motoru üzerinden paylaştığınız içeriğinizi görebilir, içeriğiniz üzerinden sitenize giriş yapmış olur ve siz de hit kazanmış olursunuz. Bütün mantık bunun üzerinde ilerliyor. Tabii her site için index hızı aynı değil. Her sitede içerikler paylaşıldığı gibi index alıyor algısı çok yanlış.

Şimdi sizi düşünceye davet ediyorum. Web ortamı rekabetin çok yüksek olduğu bir ortamdır. Her sitenin iyi ya da kötü, güçlü ya da daha az güçlü rakipleri bulunuyor. Siz de içerik paylaşıyorsunuz rakipleriniz de içerik paylaşıyor.

Paylaşılan içeriklerin Google sıralamasında üst sıralarda çıkması ne kadar önemli ise paylaşılan içeriklerin ne kadar hızlı indexlendiği de önemlidir. Hızlı olan kazanır. Yönümüzü tamamen haber sitelerine çevirelim.

Google News

Haber sitelerinde nasıl bir yapı var? Tahmin edebilirsiniz. Sürekli haber yarışı var. İndex yarışı haber sitelerinde daha önemli oluyor. Güncel olan bir haberi, daha önce yayınlayan siteler ve indexi hızlı alarak arama sonuçlarında ilk çıkan siteler, haberin etkisini daha iyi görüyor. Bir de şöyle bakın ki siz bir haber sitesisiniz.

Haberlerin güncelliği belki bir iki saat içerisinde belki de bir iki gün içerisinde geçecek. Haberi paylaştınız ama index hızınız çok düşük. Haberleriniz index almadan önce, haberin güncelliğini kaybetmesi hiçbir şekilde hit kazanamayacağınız anlamına gelir.

Çünkü bu haberin güncelliği bitecek ve artık arama hacmi düşecek. Haberin arama hacminin düşmesinden sonra indexlenmesi, size bir artı sağlamayacaktır. Süreci anlatmaya çalıştım. Bu süreçte değerlendirme yaptığınızda index hızı çok önemli hal alıyor. Google News kaydının bununla ne alakası olduğunu düşünebilirsiniz.

Tam olarak bununla alakalı. Google News kaydını aldığınız zaman, Google sitenizin bir haber sitesi olduğunu anlıyor. Haber sitelerinin güncelliği yakalaması zorunda olduğunu biliyor ve sitenizin index hızı çok daha yüksek bir seviyeye getiriliyor.

Google News

Haberlerin güncelliğini kaçırmamış oluyorsunuz. Belki de News’in siteniz için en iyi yanı bu olacak. Anlık index için farklı yöntemler de var ama en etkili yöntem bir sitenin News kaydına sahip olması.

İndex işini ince ince anlatmaya çalıştım ama bir şey hakkında daha bilgi vermek istiyorum. Arama hacmi işin sadece bir kısmı. İndex hızının düşük ise ve bir haber sitesiyseniz, üzgünüm ama rakipleriniz sizden fikir alabilir.

Bir haberin ilk kaynağı olabilirsiniz. Alanınızla ilgili çok önemli bir haber yakalamışsınızdır ve paylaşmışsınızdır. İndex hızlı değilse, indexi sizden hızlı olan bir rakibiniz sizden haberi görüp yayınlayıp daha önce index alabilir. Haberin ilk ankii popülerliğini de bu site alabilir.

Ziyaretçi Sayınız Gözle Görülür Biçimde Artış Gösterir

İndexlerden çok söz ettim ama etmem gerekiyordu. Diğer maddeleri bu kadar uzatmamaya çalışacağım. Google News kaydının sitenize sağladığı bir başka artı ile devam edelim. News kaydı alan sitelerin ziyaretçi sayısında gözle görülür bir artış sağlar.

Hem indexlerin hızlanmış olması, hem artık haber topluluğunda bulunuyor olmanız nedeniyle hitlerinizin artması sağlanacak. Ziyaretçi sayınızda ne kadar yükseliş olacağı konusunda net bir değer ifadesi yok. Bu sizin paylaştığınız içeriklere ve içeriklerin kitlesine göre değişebilir.

Alexa Değerlerinde İyileşme Sağlanır

Sitenizin bir Alexa sıralaması vardır. Google News kaydı almak bir zincir gibi işlemektedir. İndexleriniz hızlanır. İçerikleriniz daha hızlı indexlenir ve daha fazla kitleye ulaşırsınız. Haber topluluğunuzda sitenizin görüntülenmesinin de getirdiği ek bir trafik olacaktır. Bunlar sitenizin değerinin artması demek oluyor. Değer arttıkça ve hitiniz yükseldikçe, Alexa sıranızda iyileşmeye başlıyor.

Google News

Sitenizin Reklam Değirinde Bir Artış Yaşanır

Google’ın haber portalında yer alan bir site olmak, başarıyı yakalamanız adına önemli kriterlerden birisidir. Siteniz doğrudan en otoriter siteler arasına giriş yapmaz ama belli bir yol almaya başlarsınız.

Bu durum reklam potansiyelinin artmasını sağlayan önemli etkenlerden biri olur. Markaların reklam için sizi tercih etmesini kolaylaştırırsınız. Haber portalına kayıt olduktan sonra sizin sitenizi ne kadar geliştirdiğiniz de önemli. Eğer gelişime devam ederseniz ve içeriklerinizin sayısını sürekli arttırmaya devam ederseniz, çok çok daha iyi dönüşler alabilirsiniz.

Google News Kayıtlı Siteleri Satmak Kolaydır

Projenizi sonlandırmak isteyebilirsiniz. Amacınız direkt olarak sitenizi satmakta olabilir. News kaydı olan sitelere olan ilgi normal sitelere göre daha fazladır. Google’ın haber portalına girmek isteyen çok girişimci var. Bu demek oluyor ki site satışlarında çok daha yüksek gelir elde edebilirsiniz. Hem hızlı satış hem de daha yüksek gelir elde edilebiliyor.

Google News kaydını almanın sağladığı avantajlar, web girişimcileri için gerçekten önemli. Daha iyi marka değeri, daha geniş kitle için kullanılacak bir platform. Biz devam edelim. Sırada kaydı almanız için hangi şartları sağlamanız gerektiği var. Bu kadar ayrıcalığı sizlere getiren bir sistemin her siteyi kabul etmesini beklemek doğru değil. Böyle bir beklenti gerçek dışı olur.

Google News

Google News Kaydı için Dikkat Edilecekler

Google News kaydı nasıl alınır bunu başka bir yazıya bırakıyorum. Biz sitelerin hangi kriterleri sağlaması gerektiğine bakacağız. Başvuru öncesinde bu kriterlere göre düzenlemeler yapmanız, Google News kaydı alma şansınızı arttıracaktır.

Sürekli ve Kalite İçerik Girişi Gerçekleştirmek

İçerikler her zaman için bir sitenin bel kemiği olmuştur. Daha önce paylaştığımız web rehberlerimizde de bunu defalarca söyledik. İçeriğinizin ne kadar kaliteli olduğu sitenizin ne kadar kaliteli olduğunu gösterir. Google buna çok dikkat ediyor. News başvurusunda da içerik yapınız inceliniyor. İlk bakılan sitenin ne kadar güncel olduğu oluyor. Yani içeriklerin ne sıklıkla girildiğine bakılıyor. Bir haber sitesinin günceli yakalayabilmesi lazım.

Sektörünüz ne olursa olsun, hangi alanda olursanız olun bulunduğunuz alanla ilgili olarak günceli sürekli yakalamanız şart. Bunun için sizden istenen düzenli içerik girişlerini yapmak. Her gün sitenizle alakalı olan haber içeriklerinin girişini yapmaya özen gösterin.

Süreklilik önemli ama tek başına yeterli değil. Sürekli haber girişinin yanında, girdiğiniz içeriklerin SEO uyumlu olması da önemli. İçeriklerin kalitesinin üst seviyede olması gerekiyor. Google kurallarına uyması lazım. Yeterli uzunlukta, anahtar kelimeleri seçilmiş, amacı bilgi vermek olan içeriklerle doldurduğunuz bir site, News onayını çok daha kolay alır.

Google News

İçerik kısmında önem verilmesi gereken son kural, özgün içerik üretiminin yapılmasıdır. Başka sitelerden alınmış içerikler, Google’ın gözünde spam olarak değerlendirilir. Spam değerlendirilen içeriklerin bulunduğu bir sitenin Google kaydının olumlu sonuçlanması pek mümkün değildir.

Google bu konuda özverili bir çalışma yapıyor. Başvuru sürecinde daha iyi anlayabiliyorsunuz ki yazılar tek tek inceleniyor. Özgün olmayan, Google kurallarına uymayan yazılar eleniyor.

Özetle

  • Sürekli içerik girişi yapılmalı. Güncellik korunmalı
  • İçeriklerin Google şartlarına uygun olduğuna ve SEO uyumlu olduğuna önem verilmeli.
  • Özgünlük ilk madde olmalı. İçeriklerin tamamı özgün olacak.

Google News

Hakkımızda, Gizlilik Politikası, İletişim Sayfalarının Düzenlenmesi

Google artık sizi bir marka olarak görüyor. News başvurusu ile bunu siz de istemiş oluyorsunuz. Amatör bir yaklaşımla başvurunun olumlu sonuçlanmasını beklemeyin. Başvuruyu yapmadan önce sitenizde belli alanları düzenleyin.

Hakkımızda: Sitenin nasıl kurulduğu, kurulum süreci, ekibiniz hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bir sayfa yapın. Neden böyle bir projeye imza attığınızı ve ne yapmak istediğinizi net ifadelerle belirtin. Adı belli zaten “Hakkımızda” sayfası. Niye bu işi yapıyorsunuz? Amaç ne? Bu aşamalara nasıl geldiniz? Tüm bunları bir içerik sayfa haline getirin ve Google’a gösterin. Bu Google’ın değerlendirmesinde sizi daha iyi tanıması anlamına geliyor.

Gizlilik Politikası: Mutlaka sitenizde yer alması gereken kısımlardan bir tanesi. Giriş yapan kullanıcıların çerezler hakkında bilgilendirilmesi, yayınlanan içeriklerin gizlilik ve telif hakları hakkında bilgiler bu kısımlarda yer alır. Google bunu mutlaka istiyor.

İletişim Sayfası: Web dünyasına adım atıyorsunuz. Google istemese bile sizin bir iletişim sayfanızın olması gerekiyor. Google da bunu istiyor. Her hangi bir reklam anlaşması olabilir ya da bir kullanıcının içerikler hakkında sizinle bağlantı kurması gerekebilir. Ne olursa, ne şekilde olursa sitenizde iletişim sayfanız olmalı.

Google News

Künye Bölümü Olmalı

Artık bir marka olarak gözüktüğünüzü ve dijital yayın yaptığınızı anladınız. Google bu ciddiyeti görmek isteyecektir. Ekibiniz hakkında bilgileri de göstermeniz şart. Ekibinizde çalışan kullanıcıların gerçek kişiler olup olmadığını anlamak adına Google sizden bir künye sayfası istiyor. Künye sayfasında editörleriniz ve kendiniz hakkında bilgi verin.

Biyografik Bilgileri Doldurun

Çalışanların gerçek kişiler olduğunu anlamak için yazarlar ve site sahipleri hakkında bilgileri sunulması isteniyor. Her yazar için biyografik bir bilgi paylaşın ve gerçek profil fotoğraflarına yer verin. Böylece Google ekibinizin gerçek kişilerden oluştuğunu anlayacak.

Google News

Temanızı Düzenleyin ve Aşırı Reklamdan Kurtulun

Sitenizde de düzenlemeler yapın. Temanızın eksikleri varsa ( logo gibi) bunları giderin. Eksikleri kapatın ve kullanıcıları rahatsız edecek aşırı reklamlardan kurtulun. Aşırı reklam gösterimi sayfanın kalitesini düşürecektir. Google’ın gözünde de olumsuz değerlendirilmesine neden olacak bir etmendir.

Google News başvurusu öncesinde bu kriterleri düzenlemek, kesin olmasa bile büyük bir ihtimalle başvurunuzun kabul görmesini sağlayacaktır.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir