Google AdSense Nedir? Bir Sitenin Google AdSense Serüveni

Google AdSense Nedir? Bir Sitenin Google AdSense Serüveni

Google AdSense Nedir? Bir Sitenin Google AdSense Serüveni

Bir web sitesi açma fikri, çok yüzeysel kalacak bir fikir değil. Sitenizi başarıyı ulaştırmak istiyorsanız, sitenizi bir proje olarak görmeli ve her açıdan yaklaşmalısınız. Site açılmadan önce dikkat edeceğiniz bazı noktalar var. Site açıldıktan sonra dikkat edilecek noktalar var. Kısacası dikkat edilecek olan çok nokta var. 🙂 Siteyi kurdunuz.

İçeriklerinizle bir bebek gibi beslediniz ve büyüttünüz. Artık elinizde bir site var. Bir kitle var. Google AdSense bu işin neresinde diye düşünebilrsiniz. İşte artık adım atmanız gereken başka kısımlar var ve Google AdSense bu kısımlardan sadece biri.

Ama önce şu gelişim sürecini atlatmış olmanız gerekiyor. Elinizde gerçek anlamda hazır bir site olduğu zaman Google AdSense yapısını araştırmaya başlayacaksınız.

Çünkü artık sitenizin size geri dönüşler getirmesini isteyeceksiniz. Çok uzun soluklu emek harcanan bir platform olması, emeğinizin karşılığının alınması için harekete geçmenize neden oluyor.

Google AdSense Nedir?

Temelden başlamak lazım. Hiçbir şey bilmediğinizi farz ediyorum. Teknik kısımlara çok inmeden size olayın mantığını anlatmaya çalışacağım.

AdSense; Google tarafından oluşturulmuş reklam verenler ile reklam gösterenleri bir araya getiren bir platform. Sitenizden gelir elde etmek istiyorsanız, doğrudan Google tarafından sunulan bu servisi kullanabiliyorsunuz.

Süreç ve işleyiş oldukça mantıklı ve anlaması kolay. Siteniz belli bir kitleye ulaştığı zaman, Google’a reklam almak için başvuruyorsunuz ve Google AdSense servisine üye oluyorsunuz. Böylece Google’ın reklam ağına kayıt oluşturuyorsunuz ve sitenizde reklamları görüntüleyebiliyorsunuz.

Google AdSense

Sitemde Reklamları Nasıl Görüntüleyebilirim?

Teknik kısımları ayrı bir yazıda ele alacağım. İşte nasıl başvuru yapacağınız, nasıl etkili reklamları kullanabileceğiniz konusunda başka rehber hazırlayacağız. Biz burada yeni kullanıcılar için bir giriş yapmaya ve mantığı anlatmaya çalışacağız.

Artık Google’ın bu servisinin ne olduğunu biliyoruz. Nasıl reklamları görüntüleyebileceğinizi merak edebilirsiniz. Şimdi bu kısmın mantığını anlatalım. Süreç şöyle işliyor:

 • Web siteniz için Google AdSense sistemine başvuru yapıyorsunuz.
 • Başvurunuz onaylandıktan sonra, başvurunun onaylandığını gösteren bir mesaj alıyorsunuz ve size benzersiz reklamcı kimliği atanıyor.
 • Benzersiz reklam kimliğiniz önemli. Bu kimlik üzerine kurulu olan bir kod veriliyor.
 • Sitenize bu kodu gömerek, reklamların yayına açılmasını sağlıyorsunuz.

Ana mantık bu şekilde ilerliyor. Reklam stratejileri ne kadar karmaşık olursa olsun, ana yapı bu düzen üzerine kurulu ve temelini bu düzen oluşturuyor.

Google AdSense

Bir Sitenin Google AdSense Onayı Alması için Ne Seviyede Olması Gerekiyor?

Mantığı anladığınızı umuyorum. Kısa bir özet geçelim. Google AdSense, Google tarafından sunulan resmi reklam platformu. Siteniz onay aldıktan sonra size bir reklam kimliği atanıyor ve bu kimlik ile oluşturulan reklam kodlarını sitenize gömmeniz, reklam yayınlarını yapmanız için yeterli oluyor.

İlk işleyiş bu kısım. Tamam her şey güzel ve ilk işleyişi de öğrendik ama siteniz nasıl onay alacak bunu düşünebilirsiniz. Takdir edersiniz ki Google her sitenin reklam ağına katılmasına izin vermiyor.

Bunun için sitenizin belli şartları sağlıyor ve belli bir kalite seviyesine ulaşmış olması gerekiyor. Kalite seviyesini tamamen kullanıcı sayısı ile özetlememek lazım. Yani bir sitenin hiti yüksek diye kaliteli olmaz. Ama tabii ki hiti yükseltmeniz için belli bir seviyenin üzerine çıkmanız lazım ki o da ayrı konu.

Biz konumuza geri dönelim. Google’ın sizin sitenizi de reklam ağına dahil etmesi tam bir süreç. Sitenizin incelenmesi gerekiyor. Siteniz inceleme sonrasında onay alırsa, reklamların gösterimi başlıyor.

Google AdSense

Onay almak için bazı önerilerimiz olabilir. Dediğimiz gibi her site hemen onay alacak diye bir durum yok. Hatta onay almanın çok kolay olmadığını da söyleyebiliriz. Bu noktada bazı önerilerim olacak.

 • Sitenize düzenli içerik girişleri gerçekleştirin.
 • Hemen başvuru yapmayın.
 • İndexlerinizin düzenlenmesini bekleyin ve en az 100 içeriğe ulaşmış olu. Blog siteleri için konuşuyorum.
 • Sitenizin eksiksiz olduğuna emin olun. Reklam alanları belirlenmiş olsun. Site haritası sorunsuz olsun.
 • Robots.txt dosyanız sorunsuz olsun.
 • Yayınladığınız içeriklerin türüne dikkat edin. Kesinlikle kopya içerik ya da özgünlük sorunu yaratacak içeriklerin girişini yapmayın.
 • Warez konular dediğimiz konulardan uzak durun. Amacınız tamamen kullanıcılara fayda sağlamak olsun. İçerik yarar sağlasın, bilgi evrsin ya da hangi alanda hazırlıyorsanız o alanda bilgiler içersin.
 • Sitenizin SEO ayarlarının doğru yapıldığına emin olun.

Tüm bu kriterler içerisinde özen göstermeniz gereken nokta acele etmemek. Bazı kullanıcılarda şöyle bir durum var; Ben siteyi açtım ikinci gün gidip Google AdSense başvurusu gerçekleştireceğim.

Bu tamamen yanlış bir durum olur. Başvurunuzu yapmış olsanız bile, uzun bir değerlendirme süreci içerisine girer ve bu değerlendirme süreci sonrasında olumsuz yanıt alırsınız.

Olumsuz geri dönüşlerde de sitenizin Google reklam politikalarına uymadığı yönünde mesajlar alırsınız. Burada şunu bilmeniz lazım, acele etmemek ve tam hazır olmak gerekiyor. Siz sitenizi en iyi şekilde hazırlamaya bakın.

Öyle bir iki gün içerisinde yapılan başvuruların onay aldığını ben daha görmedim. Bu bir süreç ve bu süreç içerisinde emin adımlarla ilerlemek, siteyi Google reklam politikalarına uygun hale getirmeniz gerek.

Google AdSense

Acele etmeyin dedik ama bazı kullanıcılar bir süre verilmesini isteyebilir. Yani ne zaman başvuru yapacağız bir süre ver diyen çok olur. Siteden siteye göre değişmekle beraber ben bu durumu indexler ile değerlendiriyorum.

Sitenin mutlaka indexlerinin düzenlenmiş olması gerekiyor. Bu da bir anda olan bir şey değil. Biraz süre geçmesi gerekiyor. İçeriklerle sürekli olarak beslemek, sitenin index düzeninin daha iyi yakalanmasını sağlıyor. İllaki bir rakam istiyorsanız, yine blog siteleri için konuşuyorum 100 içeriğin altında başvuru yapmayın.

100 içeriğin altında onay alınmayacak diye bir durum yok. Ama sitenin kendisine gelme zamanını göz önüne almak gerekiyor. Bu süreçte sürekli site üzerinde çalışmalar yaparak, Google’a gerçekten değerli bir iş yaptığınız kanıtlayabilirsiniz. Bu onay almanızın daha da kolaylaşmasını sağlar.

Google AdSense Onayı Ne Kadar Sürede Alınıyor?

Yine sitenizi hazırladığınızı düşünerek devam ediyorum. Site hazır ve artık başvuru yapılması gerekiyor. Başvurunun yapılmasının ardından meraklı bir bekleyiş içerisine gireceksiniz. Ne zaman onay alacağınızı sürekli olarak takip edeceksiniz.

Bunun farkındayım. Bir süre vermek gerekirse bunun için bir süre vermek mümkün olmayacaktır. Siz başvuru yaptığınız zaman Google tarafından da süreç başlatılıyor. Öyle hemen bir günde onay alamıyorsunuz.

Önce sitenizin incelenmesi gerekiyor. Sitenin inceleme süresi ise değişiklik gösterebiliyor. Bazen 3 günde onay dönüşü alıyorsunuz bazen 2 hafta sonra onay dönüşü alıyorsunuz. Genel anlamda süreyi çok uzatmıyorlar 2 haftanın üzerine çok çıkılmıyor.

Süreç içerisinde siteniz her açıdan değerlendiriliyor ve şartlar uygunsa sizin sitenize dediğimiz gibi bir yayıncı kimliği atanıyor ve artık Google AdSense ailesine kayıt oluyorsunuz.

Google AdSense

Google AdSense ile Nasıl Gelir Elde Ediliyor?

Sitemiz onaylandı. Reklam kodumuzu aldık ve reklam kodumuzu sitemizde yerleştirdik. Şimdi nasıl gelir elde edeceğiz. Tabii ki yine Google’ın belirlediği şartlar içerisinde gelir elde etmek mümkün olacak. Yine teknik konularda anlatım yapmadan mantığı aktaracağım.

Size verilen reklam kimliği ile sitenizde reklamları belirlenen alanlarda yayınlıyorsunuz. Google AdSense reklamları, tıklama başına kazanç sistemi ile çalışıyor. Kullanıcılar sitenize geldiği zaman, reklamlara tıklıyor ve reklamlara her tıklamanın ardından belli bir oranda gelir elde ediyorsunuz.

Ana mantık şu, reklam ne kadar çok tıklanırsa sizin kazancınız da o kadar çok artış gösteriyor. Kaç tıklamaya ne kadar ücret verileceği ve hangi reklamlardan ne oranda kazanç elde edileceği gibi konular, reklama ve anahtar kelimelere göre değişiklik gösterebiliyor. Biraz teknik bir konu ama TBM oranları ile ne derece kazanç elde edebildiğinizi görüyorsunuz.

Reklam Gelirlerini Nasıl Alabiliyorum?

Her detay burada son bulmadı. İşin yarısını çözdük. Reklam onayı aldık ve artık reklamlardan nasıl gelir elde edildiğini biliyoruz. Peki, reklamlardan kazandığımız parayı nasıl alacağız? Bu da başlı başına farklı bir süreç. İşin ikinci kısmı ve biraz daha sancılı bir süreç.

Google AdSense reklam gelirlerini almak için ilk olarak ödeme limitini doldurmanız gerekecek. Ödeme limiti ülkemiz için 200 TL olarak belirlenmiş. Tıklama başına elde ettiğiniz gelir 200 TL rakamını bulduğu zaman, bir ödeme hesabı girişi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Yapmanız gereken paranın yatacağı banka hesabının bilgilerini girmek olacak. 200 TL ödeme limitini doldurmuşsanız, belirttiğiniz banka hesabına çok küçük bir miktar para yatırılıyor. Küçük miktarda yatırılan bu para çok önemli. Bu para sizin PIN şifreniz olacak.

İstenen alana yatırılan tutarı PIN olarak giriyorsunuz. Bu ilk doğrulamayı yaptığınız anlamına geliyor. Banka hesabınızı doğrulamış oldunuz. Artık sizin hesabınız olduğu tanımlanmış durumda. İlk adım bu. Bununla bitmiyor.

Siz yatırılan tutarı PIN olarak girdiğiniz zaman, adınıza bir mektup düzenleniyor. Adınıza düzenlenen bu mektupta adresinizin size ait olduğunu doğrulamak için kullanılıyor. Google AdSense bu şekilde bir doğrulama kullanıyor. Banka hesabınızın onaylanması ve ardından adresinizin onaylanması gerekiyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Yeni Nesil Kulaklık Jabra Elite 65t İncelemesi – Fiyatı ve Özellikleri

İşte en sancılı süreç burası. Mektubun elinize ulaşması epey bir zaman alıyor. Mektup yurt dışından geldiği için birkaç hafta mektubu beklemeniz gerekebiliyor. Birkaç hafta içerisinde mektup elinize ulaşmazsa tekrar mektup istiyorsunuz.

Bir kez daha gönderim yapılıyor. İkinci olarak gönderim elinize ulaşmazsa, bu kez bir daha istiyorsunuz. Üçüncü seferden sonra kimlik fotoğrafınız ve adres bilgilerinizi gösteren bir belge ile başvuru yapıyorsunuz. Hesabın size ait olduğunu bir şekilde kanıtlamış oluyorsunuz.

Hesabın size olduğunu kanıtlamanızın ardından artık aylık olarak ödemelerinizi alabiliyorsunuz. Kazancınızın ne düzeyde olacağı ise sitenizin hitine ve reklamların tıklanma oranlarına bağlı. Google AdSense kazançlarının genel olarak belli bir dengesi var. Bu dengeyi bulduktan sonra çok değişiklik olmuyor.

Google AdSense konusunda paylaşımlarımız devam edecek. Özellikle başvuru işlemleri ve yapılacak adımlar için teknik bilgileri paylaşacağız.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir