En İyi Mobil Klimalar ve Özellikleri

En İyi Mobil Klimalar ve Özellikleri

En İyi Mobil Klimalar ve Özellikleri

Yaz aylarında klima satışları tavan yapıyor. Kavurucu sıcakların etkisini azaltmak için klimalara koşuyoruz. En çok kullanılan ve tercih edilen klimalar, standart duvar tipi klimalar ve en çok satışı yapılan modellerde bunlardan oluyor. Fakat herkes için duvar tipi klimaların kullanımı uygun değil. Evde mini tadilatlar yapılması gerekliliği, dış ünitenin montajı için bir alanın gerekiyor olması, özellikle kiracı konumunda olan kişilerin duvar tipi klimalardan uzaklaşmasına neden oluyor. Böyle durumlarda yönümüzü mobil klimalara çeviriyoruz. En iyi mobil klimalar yazımızda da duvar tipi serilerini aratmayacak özellikte olan klimaları değerlendirmeye çalışacağız.

Dikkatinizi Çekebilir: 300 TL Altı IP Kameralar ve Özellikleri

Çok Tercih Edilen – En İyi Mobil Klimalar

Değerlendirilecek klimaların, kullanılabileceği metrekare alanları biraz düşük gelebilir. Soğutma ve ısıtma alanı için paylaşılan metrekare değerleri düşük ama bunun nedeni portatif, tek ünite ürünleri olması.

Hotpoint Ariston PACW12CO

Hotpoint Ariston, ev gereçlerinde ünlü markalardan bir tanesi. Beyaz eşyalarda çok fazla ürünü yer alan markanın, klimalar için de farklı seçenekleri bulunuyor. Bunlardan birisi Hotpoint Ariston PACW12CO.

HEPA Filtresi: Mobil klimalarda çok fazla filtre kullanımı olmuyor. Doğru ifadesiyle çok fazla filtre tercih edilmiyor. Hotpoint Ariston PACW12CO bunlardan birisi değil. Klimada hava kalitesini biraz daha iyi bir hale getiren HEPA filtresi bulunuyor. HEPA filtresi, havadaki partükülleri yakalamasıyla ünlü olan bir filtre.

Daha temiz hava, daha yumuşak bir hava için bu filtre epey işe yaramakta. Tabii ki düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekiyor orası ayrı bir mevzu. Hotpoint Ariston PACW12CO bu bakımı kullanıcıların da yapabilmesini sağlıyor. Filtreleri çıkarıp, yıkayıp sonrasında kurutarak yerine takabiliyorsunuz. Tabii sürekli filtreleri yıkamak yerine bunu belli aralıklarla yapmanın daha iyi olacaktır.

Auto Clean Özelliği: Otomatik temizleme özelliği olarak çevrilen bu özellik, havadaki fazla nemin azaltmak için kullanılıyor. Ortamdaki nem biraz daha aşağı çekiliyor ve hava filtrelerden temizlenerek veriliyor. Böylece ortamın havasının da temizlenmesi sağlanıyor. Ortamın hava kalitesinin artması için HEPA filtrelerine bir ek filtreler de var.

Hotpoint Ariston PACW12CO

Akıllı Nem Kontrol Modu: Otomatik temizleme özelliğini destekleyecek bir özelliğimiz daha var. Bu özellik akıllı nem kontrol özelliği. Nem değerinin tam olarak algılanması ve artıp azalması konusunda düzenlenmesini sağlayan bir kontrol modu.

İstediğiniz Şekilde Zamanlama Yapabilirsiniz: Klimaların kilit noktalarından birisi zamanla. Evin ya da klimanın bulunduğu odanın sıcaklık değerini belli bir seviyede tutmak isteyebilirsiniz veya klimanın sürekli çalışması yerine belli bir zamanda çalışmasını da ayarlayabilirsiniz.

Bunun için zamanlayıcı özelliğinin olması gerekiyor. Hotpoint Ariston PACW12CO, zamanlayıcı özelliğine sahip klimalardan bir tanesi. 12 saate varana kadar zamanlama yapabiliyorsunuz. 12 saat üzerindeki zamanlayıcı özelliği çalışmıyor.

Uyku Modu: Hava sıcaklığının algılanması ve ortamdaki nem seviyesinin algılanması için otomatik olarak çalışan sensörler var. Bu sensörlerin doğurmuş olduğu modlardan birisi de uyku modu. Gece klima çalıştırmak isteyenlar için uyku modu çok avantajlı oluyor. Ortamın sıcaklığına ve nemine göre klima kendini ayarlıyor ve gece boyunca rahat bir uyku çekebileceğiniz sıcaklık değeri sabit tutuluyor. Bu mod ayrıca enerji tasarrufunu da sağlamakta. Modun sağladığı enerji tasarrufu, kesin ama ne miktarda olduğu kesin değil.

Jet Soğutma Modu: Hava çok sıcak ve eve geldiniz. Hemen serinlemek istiyorsunuz. Klimanın hazırlanması ve ortamı soğutması için beklemenize gerek yok. Jet modu adı verilen bir mod var. Jet modu sayesinde dakikalar içerisinde ortam soğutulabiliyor.

Hotpoint Ariston PACW12CO cihazının kullanım kılavuzlarında yer alan bilgilerde bu sürenin 10 dakika olduğu görülmekte. 10 dakikalık bir süre içerisinde ortam belli bir seviyede soğutuluyor. Tabii ki hemen istediğiniz dereceye gelemeyebilir ama hissedilir bir değişikliğin olduğu kesin. Jet moda aldığınız zaman biraz enerji harcama miktarının artması da olası.

Hotpoint Ariston PACW12CO

Round U Özelliği: Kumanda da yer alan sensörler sayesinde, Round U özelliği çalışıyor. Bu özelliği açık hale getirdiğiniz zaman, klima sizin konumunuza göre ortam sıcaklığını için ayarlamalar yapıyor.

Her Ortamda Kullanılabilir: Hotpoint Ariston PACW12CO kurulumu için bir esnek hava tahliye borusu bulunuyor. Cam bulunan herhangi bir konumda bu boruları kullanabiliyorsunuz. İster yatay bir konumda olsun isterse de dikey bir konumda olsun, her cam için uygun bir ayarlama yapılabiliyor.

Özellikleri

 • A sınıfı
 • 18 derece ile 32 derece arası soğutma
 • 12.000 BTU
 • Maksimum olarak 30 metrekare alanda soğutma.
 • 52 dB sesle çalışma

Artıları

 • En iyi mobil klimalar için en önemli artı olan kolay taşınabilirlik bu modelde biraz daha önde. Esnek hava tahliye borusu ile istediğiniz konumda kullanabiliyorsunuz.
 • Ortam ısısının algılanmasını sağlayan sensörleri var ve Round U özelliği bulunuyor.
 • Ortamdaki nem durumunu düzenleyecek olan sensörleri var.
 • Ses seviyesi çok yüksek değil. Çok fazla gürültü yaratmıyor.

Eksiklikleri

 • Çok geniş alanlarda pek etkili olmuyor.

Fiyatı: 2.300 – 2.400 TL

Electrolux EXP34U338HW A

Hem ısıtma hem de soğutma için bir mobil klima istiyorsanız, Electrolux EXP34U338HW A işinizi görecektir. Soğutma özelliğinin yanında ısıtma özelliği de bulunmakta ve bu büyük bir artı sağlanması anlamına geliyor.

Anti Bakteriyel Özel Filtreler: Electrolux EXP34U338HW A filtre konusunda biraz daha iyi bir cihaz. Bu filtreler içerisinde anti baktariyel filtre fark yaratıyor. Alerjisi olanlar için çok daha iyi bir seçenek anlamına geliyor.

Toz Filtresi: Electrolux EXP34U338HW A filtre açısından gerçekten iyi bir cihaz. Sadece antibakteriyel filtre baş rolde değil. Bir de toz filtresi bulunuyor. Toz filtresi diğer filtrelerden biraz daha farklı çalışıyor. Toz miktarının ne seviyede toplanabildiği tartışılacak olan bir konu ama havanın temizlenmesi noktasında bu çok iyi bir detay.

Şöyle düşünün, antibakteriyel filtreler bir aşamaya kadar koruma sağlıyor ve havanın temizlenmesi noktasında önemli bir katkı sağlıyor. İkinci kısımda ise ek bir filtre daha var. Bu kısımda da toz toplama filtresi çalışıyor ve verilen hava tam anlamıyla temizlenmiş oluyor. Bu ne demek? Ortam havasının kalitesi artacak demek. Bir yandan soğutma ya da ısıtma yapılırken diğer tarafta hava temizleniyor.

Electrolux EXP34U338HW A

Bekleme Modu: Klimanın sürekli kapatılıp yeniden açılması yerine, güzel bir bekleme modu artısı var. Bekleme modu klimanın 0.5W seviyesinde çalışmasını sağlıyor. Bu seviye enerji tüketiminin çok düşük olması anlamına gelmekte. Enerji seviyesi çok düşük ama klima beklemede olduğu için istediğiniz an tam performans çalıştırabiliyorsunuz.

Nem Alma Özelliği: İlk modelimizde nem alma özelliği vardı. Nem alma özelliği, havanın kalitesinin artmasını sağlıyordu. Electrolux EXP34U338HW A bu özellikten yoksun bir cihaz olsaydı en iyi mobil klimalar listemizde yer vermezdik. Nem alma mobil klimaların eksik kalan yönlerinden. Birçok cihaz bunun için destek sunmuyor ve bu da ortamın havasının bunaltıcı bir hale gelmesi anlamına geliyor. Nem alma modu bu sorunu çözüyor.

Electrolux EXP34U338HW A

İstenildiği Zaman Kullanılabilen Uyku Modu: Mobil klimalar ya da taşınabilir klimalar, sürekli olarak çalıştırabileceğiniz klimalar oluyor. Özellikle yazın bu klimaların kullanımı çok artıyor ve rahat bir uyku için geceleri de kullanmak gerekebiliyor.

Gece kullanılabilen bir cihazın uyku modunun olması ise büyük avantaj. Düşünün. Klimanızı uyku moduna alıyorsunuz o sizin için tüm ayarlamaları yapıyor ve sıcaklık değerinin belirlenmesini sağlıyor. Çok yüksek sıcaklıkta, uykunuzu bölmeyecek ideal sıcaklığa düşüş yapılıyor. Tersi de geçerli. Çok soğuk havalarda ise sıcaklık yükseltiliyor ve yine gece rahat bir uyku çekmeniz sağlanıyor. Bence önem verilmesi gereken bir özellik.

Otomatik Hata Bildirimi Özelliği: Elektrik sisteminde bir arıza mı meydana geldi? Ya da filtelerde bir sorun mu var? Electrolux EXP34U338HW A otomatik hata bildirimi özelliğine sahip. Üzerinde yer alan ekrandan hata bildirimlerini alabiliyor ve herhangi bir sorunda önlem alabiliyorsunuz.

Filtre Temizlik Uyarısı: Filtrelerin ne kadar önemli olduğunu anlattık durduk. Filtrelerin temizliği de en az filtreler kadar önemli. Alerjinizi varsa, filtreleri kesinlikle temiz tutmalısınız. Electrolux EXP34U338HW A bunu sizin için yapamıyor.

Yani otomatik filtre temizleme özelliği yok. Fakat şöyle bir güzellik var ki filtreleri temizlemeniz için gerekli zaman geldiği zaman size uyarı veriliyor. Bu uyarıyla filtrelerin temizlenme zamanının geldiğini anlıyorsunuz ve kolayca filtreleri sökerek temizleyebiliyorsunuz.

Electrolux EXP34U338HW A

Özellikleri

 • 9.000 BTU ıstma kapasitesi ve 12.000 BTU soğutma performansı
 • A sınıfı enerji
 • 50 metrekare alanda kullanım.
 • 49 dB ses seviyesi.

Artıları

 • Altında bulunan tekerlekler sayesinde çok kolay bir şekilde hareket ettirilebiliyor. Kolay hareket sağlanması dışında esnek tahliye borusu sayesinde, camın olduğu bir yer yeterli.
 • Kullanım alanı daha geniş. 50 metrekare alanı ısıtıp, soğutabiliyor.
 • Aktif olarak filtre kontrolleri var. Filtrelerin temizlenmesi için gerekli zaman geldiğinde bilgilendiriliyorsunuz. Bu özellik otomatik hata gösterimi ile desteklenmiş.

Fiyatı: 3.500 – 3.600 TL.

Indesit PACW9CO TK A

En iyi mobil klimalarda son seçime geldik. Indesit PACW9CO TK A yüksek satış rakamlarına çıkan modellerden.

İ-Feel Teknolojisi: Klimanın hayı tespit etmesini sağlayan teknoloji, oda sıcaklığının değerini biliyor ve oda sıcaklığını hedefleyen düzeye daha kolay getiriyor.

Homojen Hava Dağılımı: Hava akımı için farklı bir teknolojiye sahip olan Indesit PACW9CO TK A, her açıdan hava akım yönüne sahip ve bu sayede odanın her konumunun eşit bir şekilde etki görmesi sağlanıyor.

Indesit PACW9CO TK A

Filtreleri Kendi Temizler: Indesit PACW9CO TK A, HEPA filtresi gibi önemli filtrelere sahip ve filtrelerin kendi kendini temizlemesi sağlanmakta. Bu özellik sizin tekrar tekrar filtreleri temizlemekten kurtulmanız anlamına geliyor.

Özellikleri

 • 9000 BTU
 • 52 dB ses seviyesi
 • Ek filtreler
 • Uyku Modu

Artıları

 • Sessiz çalışıyor
 • İki yönlü hava salınımı özelliği var ve turbo mod artısı bulunuyor.

Eksileri

 • BTU derecesi biraz düşük.

Fiyatı: 2.700 – 2. 800 TL

En iyi mobil klimalar için fiyatları düşük tutmaya çalıştık. Duvar tipi klimalara göre daha avantajlı değil mi?

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir