Domain Nedir? Nasıl Seçilmeli?

Domain Nedir? Nasıl Seçilmeli?

Domain Nedir? Nasıl Seçilmeli?

İnternet dünyasında yeniyseniz, bazı terimler size yabancı gelebilir. Sık sık duyduğumuz ve sitelerin ana adresini oluşturan Domain bu terimlerden bir tanesidir. Web dünyasına girişte öğrenmeniz gereken terim, çok kafa karıştırıcı bir terim değil. En basit anlamıyla nedir ve nasıl seçilmeli.

Domain; Türkçe karşılığı olarak alan adı şeklinde çevrilir. Sitenizin internet dünyasında IP adreslemesi şeklinde görünmesi yerine bir isim şeklinde görünmesini sağlar. Diyelim ki site IP adresiniz 1.111.111 şeklinde. Bunun isim olarak belirlendiğini düşünün. Kim bu ismi hatırlayacak da ya da bu şekilde bir arama yaparak sitenize girecek.

Rakam çok düşük kalır değil mi? İşte alan adı bu IP adresinin yerine belirlediğiniz güzel bir ismin kullanılmasını sağlar. Siteniz için seçtiğiniz isim com,net,org gibi bir uzantıyla birleştirildiği zaman işte alan adınız bu oluyor. Benzersiz olarak kullanılan alan adını anlamak zor değil ama, alan adını belirlerken dikkat edilecek noktaları es geçmemeniz gerekli. Alan adından çok bu noktalar üzerinde duracağız.

Dikkatinizi Çekebilir: 250 TL Altı En İyi Tıraş Makineleri, Özellikleri ve Fiyatları

Domain Seçerken Dikkat Edilecekler?

Bir web sitesi açmaya karar verdiniz. Hosting ya da sunucu paketinizi de aldınız. Hazır tema kullanmak istiyorsunuz ve temanızı da aldınız. Sadece alan adınızı seçmek kaldı. İşte burası en çok dikkat edeceğiniz kısım.

Sizi temsil edecek, sitenizi temsil edecek olan ismi satın alacaksınız. Hem SEO uyumlu hem de ziyaretçilerinizin akıllarında kalacak bir isim belirlemeniz gerekli. Burada seçimi iki farklı kritere göre yapmanız lazım. İlk kriterimiz SEO. İkinci kriterimiz ise kullanıcılar.

Domain

SEO Açısından Alan Adı Seçimi

Anahtar Kelime Durumu: İsim seçerken alacağınız adın içerisinde mutlaka anahtar kelimenizin bulunması gerekiyor. Bu bir zorunluluk mu? Tabii ki değil. Ama anahtar kelimin domain içerisinde yer alıyor olması, size SEO açısından artı kazandıracak bir detay.

Diyelim ki ben film incelemelerinin yayınlanacağı bir site açmak istiyorum. Bu sitem için alan adı arıyorum. Film benim anahtar kelimem. İsim belirlerken de “film….com” ya da “….film.com” gibi anahtar kelimem olan “film” kelimesini kullanmam bana SEO açısından artı kazandıracaktır. %100 gerekli mi? Dediğimiz gibi hayır ama yine de önemli bir artı.

Alan Adı Uzunluğu: Domain uzunluğu, dikkat edeceğiniz ikinci önemli kriter. SEO açısından seçim yaparken 15 karakteri aşmamak gerekiyor. 15 karakterin üzerinde alan adını kullanmak sakıncalı demek yanlış olur ama kısa adlar SEO açısından daha olumludur. 15 karakterin altında seçim yapmanız, biraz daha avantajlı olmanızı sağlayacak.

Uzantıya Dikkat: Site uzantısını belirlerken dikkatli olun. En çok kullanılan uzantı “.com” uzantısıdır. Seçtiğiniz isim için mümkünse “.com” uzantısını kullanın. Eğer bu mümkün değilse “.net” tercihi yapabilirsiniz. Şimdi yaşadığım bir olaydan örnek vereceğim. Bazen şöyle bir durum oluyor. Alacağınız isim alınmış ve “.com” alanı dolu.

Siz gidip aynı isimle “.net” alan adını aldınız. Tamam farklı uzantılar farklı isimleri temsil edecek, SEO açısından sakıncalı bir durum yok gibi gözüküyor ama böyle bir tercih yapmak ne kadar mantıklı.

Marka değeri açısından düşünün. “.com” başka bir markanın ya da kişinin elinde. “.net” ise sizi temsil ediyor. Sadece marka değeri açısından bile benzersiz bir isim belirlemek daha doğru olur.

SEO açısından dikkat edilecek 3 noktayı ele aldık. Bir alan adı alırken sadece SEO değerine mi bakıyoruz? Hayır cevabımızı vererek devam edelim.

Domain

Kullanıcılar Açısından Önemi

Akılda Kalıcı İsimler Seçin: Ünlü sitelere bakın. İsimlerin çoğunda özgün ifadeler yer alıyor. Orijinal akılda kalıcı isimler. Akılda kalıcı isimler seçmek, sitenizin kullanıcılar tarafından yeniden ziyaret edilebileceği anlamına geliyor. Akılda kalıcı jenerik isimler her zaman daha iyi sonuçlar verir. Alanınız ne olursa olsun, böyle bir seçim yaparken etkili domain oluşturmaya dikkat edin.

Kısa İsimler Seçmek: Jenerik dediğimiz kısa isimler seçmek, hem SEO için önemli hem de kullanıcıların akılda kalıcılığı açısından önemli.

Kolay Yazılabilen, Kolay Okunuşu Olan Kelimeler: Seçtiğiniz kelimeler ne kadar kolay okunabiliyor ve ne kadar kolay yazılabiliyorsa o kadar avantajlısınız. Bu kullanıcıların sizin sitenize ulaşmasını kolaylaştırır.

Bu kriterlere göre Domain seçimi, başarınıza etki edecektir. Tabii ki tek başına yeterli olmayacak ancak güzel bir artı katacak.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir