Bir Web Sitesinden Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Bir Web Sitesinden Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Bir Web Sitesinden Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Web sitesi kurmak, blog sitelerinin ünlendiği günümüzde popüler olan konular arasında geliyor. Bir blog sitesi olarak web sitesi açmak ve bu siteden gelir elde etmek asıl amaç oluyor. Bir siteden gelir elde etmek için ise çeşitli yollar bulunuyor.

Birçok kullanıcı sadece Google’dan reklam alarak kazanç elde edeceğini düşünüyor. Web sitesinden para kazanma için başka yollar var.

Farklı seçeneklere ulaşmak her zaman için alternatiflerinizi arttırdığı için daha iyidir. Tek bir kanaldan gelir elde etmek ile sınırlı kalmayın. Uzun uzun konuşabiliriz ama önerilerimiz ve para kazanma yöntemlerinden söz ederken, detaylara inelim.

Dikkatinizi Çekebilir: İpuçlarıyla AdSense Kazancı Arttırma Yöntemleri – Neler Yapılabilir?

En Çok Kullanılan Web Sitesinden Para Kazanma Yolları

En çok kullanılan, haliyle en güvenli olan yolları aktaracağım. Tabii ki bahsedeceğimiz yöntemlere alternatifler getirebiliriz. Mutlaka daha alternatif yöntemler de vardır. Biz en çok kullanılan ve en fazla gelir getiren sistemlere bakalım.

Google AdSense ile Kazanç Sağlamak

Sitemizin değerli takipçileri arasında yer alıyorsanız, son yazılarımızı görmüşsünüzdür. Birkaç gündür Google AdSense sistemi hakkında bilgiler veriyoruz.

Başta bu sistemin mantığını, sonrasında alamama nedenlerini ve en son kazanç arttırma yöntemlerini anlattık. Linklerimizi aşağı ekleyeceğim ulaşabilirsiniz. Ben konuma döneyim.

Google AdSense gerçekten kazanç konusunda en düzenli ve en etkili kanallar arasında. Bir web sitesinden para kazanma ve bunu düzenli gerçekleştirmek için Google’ı kullanabilirsiniz. Sistemden kısaca söz etmek gerekirse, sitenize Google üzerinden yayınlanan reklamları ekliyorsunuz.

Reklamlardan hem görüntüleme başına kazanç alıyorsunuz hem de tıklama başına kazanç alıyorsunuz. İki yönlü bir kazanç sistemi var. En düzenli ve en çok kazanç elde eden sistem dememizin bir nedeni var.

En düzenli çünkü, aylık olarak topladığınız ücret size yatıyor. İlk onay işlemlerini geçtikten sonra, hitiniz ne kadar yüksek ve tıklamalar ne kadar fazla ise her ay o ücreti alıyorsunuz. Ücretinizin yatmasından gecikme gibi bir durum olmuyor.

web sitesinden para kazanma

Reklam Görüntüleme Servislerini Kullanmak

Google AdSense tek kanal değil. Bunun dışında da servisler var. Yandex var başka reklam kanalları var. Bunları tek tek anlatmak sizi sıkacaktır.

Hem sizi sıkacak hem de sıradan bir paylaşım olacak. Çünkü hepsinin mantığı ana olarak aynı. Google reklam sisteminde yer alan yapı hemen hemen diğer platformlarda da aynı.

Reklamı sitenize ekleyip, tıklanmasını sağlıyorsunuz. Bu şekilde bir kazanç sağlıyorsunuz. Sadece Adsense ya da sadece Yandex değil, ülkemizde de kullanılan servisler var. Kısa bir araştırma ile bu servislere ve en önemlisi de gelir oranlarına ulaşabilirsiniz.

Kimisi çok yüksek gelir oranlarına ulaşırken kimisi ise sizi tatmin etmeyecek, masrafları karşılamayacak düzeyde reklam gelirleri sunuyor. Buna dikkat edin. Google onayı alamayan ya da Google’dan istediği rakamlara ulaşamayan kullanıcılar için iyi alternatifler var.

web sitesinden para kazanma

Markalarla Güzel Anlaşmalar Yapabilirsiniz

Bir web sitesinden para kazanma kısmında yaratıcı olmak gerekiyor. Google üzerinden reklam almak ya da benzeri reklam servislerinden reklam almak sizi sınırlandırmasın.

Bu reklam düzeni sürekli reklam düzenidir ve size sürekli olarak gelir kazandırır. Aylık olarak kazanç elde edersiniz.

Sürekli bir kazanç elde ettiğiniz için siteniz bir düzene biner. Ama yaratıcı olun. Sadece Google ya da bu reklam sistemine bağlı kalmayın. Sitenizin nimetlerinden yararlanmayı ihmal etmeyin. Deneyebileceğiniz diğer kazanç kapısı markalar.

Televizyon dünyası artık internete taşınmış durumda. Eskiden hatırlarsınız, televizyon reklamlarına çok önemli ve çok yüksek bütçeler isterdi. Televizyon reklamlarının yerini tamamen olmasa da bir kısım olarak internet dünyası aldı. İnternet dünyası da güzel bir reklam pazarı.

Bu pazar içerisinde siz de varsınız. Çünkü bir siteniz var. Çok doğru bir örnek olmayabilir ama vereceğim. Bir siteniz var. Televizyon dünyasında bir kanalınız var gibi düşünün. Bir kanalın ana gelir kaynağı nedir? Reklamlardan aldığı kazançlardır. Sizin düzenli bir reklam kanalınız var.

Google reklamları ya da benzeri reklam sistemleri. Bunu bir kenara koyun. Ek olarak markalarla doğrudan anlaşabilirsiniz. Örnek vermek istiyorum. Benim bir bilgisayar sitem varsayıyorum. Bu sitede bilgisayar teknolojileri için son gelişmeleri aktarıyorum ve sistem rehberleri hazırlıyorum.

Sitem ile alakalı olan bilgisayar markalara mailler göndererek reklam anlaşmaları isteyebilirsiniz. Bu gelir düzenli de olabilir, tek seferlik geçerli de olabilir. Yapacağınız anlaşmayı ve şartları siz belirleyeceksiniz. Marka için de bu anlaşma uygunsa güzel bir çalışma yapılacaktır.

web sitesinden para kazanma

Ortak Satış Sistemi ile Yine Markalardan ve e-ticaret Sitelerinden Kazanç Elde Etmek

Ortak satış ya da bilinen ismiyle satış oraklığı bundan 5 sene öncesine kadar çok popüler olan bir yöntemdi. Çok kullanılıyor ve dev markalar bulunuyordu. Eski etkisi kalmadı ve eskisi kadar çok marka tarafından desteklenmiyor. Tamamen bitmiş değil. Hala bu yapıyı kullanan markalar ve siteler var.

Mantık Nasıl Çalışıyor?: Satış ortaklığı mantığını ayrıca ele almak istiyorum. Reklam sisteminden biraz daha farklı bir durum var. Bu yapıda, bir e-ticaret sitesi ya da herhangi bir ürün satan her hangi bir marka ile anlaşıyorsunuz.

Siz kullanıcıları sitenize çekiyorsunuz. Sitenize gelen kullanıcılara markadan gelen ürünün linkini sunuyorsunuz. Kullanıcılar size atanan bu linkler üzerinden ürünü satın alırsa ya da hizmeti satın alırsa, referans siz gözüküyorsunuz ve belli bir oranda komisyon elde ediyorsunuz.

Komisyon Oranları Nasıl Değişiyor?: Komisyon oranları tamamen değişken. Şu an piyasada satış başı %5 ile %10 arasında oranlarla pay sunuluyor. Ama bu oranlar çok değişken. Ürüne göre, firmaya göre, anlaşma şartlarına göre farklı oranlar bulabilirsiniz.

Ürün Satışı Gerçekleştirmek

Biraz daha karmaşık yapılara ilerleyeceğim. Elinizde bir site olması bir güç olması demek. Kitleniz ne kadar yüksek ise elinizde sahip olduğunuz bu güç o kadar yüksek demek oluyor.

Hitinize ve sahip olduğunuz kitleye göre elinizdeki bu güç oranı da değişiklik gösterecektir. Neden sadece reklam alasınız? Neden sadece başka markaların ürünlerinin gösterimi sağlayasınız? Hitiniz gerçekten yüksekse siz de yüksek düşünün.

Mini bir e-ticaret sistemi kurulabilir. Ürün satışının yapılması mümkün olabilir. Şirket değilseniz ve fatura kesmeniz mümkün değilse, satış için yine bir yer ile anlaşma yapabilirsiniz.

Bir e-ticaret sitesi aracılığıyla ürünleri alıp kullanıcılara verebilirsiniz. Dropshipping sistemine benzer bir sistem kullanılabilir. Siz sadece ürün ile ürünü satın almak isteyen kullanıcıları bir araya getireceksiniz.

web sitesinden para kazanma

Tanıtım Yazısı Alınabilir mi?

Eskiden web siteleri için tanıtım yazısı alınabiliyordu. Bu kısım çok merak ediliyor. Tanıtım yazısı dönemi bitti mi? Hayır tanıtım yazısı dönemi bitmedi. Neden eskiden dedik çünkü eskisi kadar tanıtım yazılarına ilgi yok.

Diğer sitelerden ve markalardan talepler geliyor ancak hem ücretler düşmeye başladı hem de tanıtım yazısının biraz daha dönemi geçmeye başladı. Ha kullanılabilir mi kullanılır ama istediğiniz gelir düzeylerine ulaşamayabilirsiniz.

Gelir düzeylerinin yükselmesi için çok sayıda tanıtım yazısı almak gerekebilir. Bu da sizin sitenizin yapısının bozulmasına neden olabilir.

Sadece alanınız ile ilgili birkaç firma ile çalışmanız daha mantıklı olur. Sitenize zarar verecek sayıda çok tanıtım yazısı almaktan kaçının. Bu çok yanlış olur. Elde ettiğiniz kitlenin düşmesine neden olabilir.

İnceleme Sitelerine Özel Gelir Kaynağı – Ürün İnceleme

Biraz daha dar bir pazara iniyoruz. Sizin ürün inceleme üzerine siteniz olabilir. Hemen her konuda ürün incelemelerin yer aldığı bir site olabileceği gibi, sadece bir pazara yönelmiş olan inceleme sitelerinden biri de olabilirsiniz. Gelir elde etme konusunda inceleme sitelerinin biraz daha avantajı var.

Ürün incelemesi yapmak için, firmalardan ürün talebinde bulunabilirsiniz. Aldığınız ürünün incelemesini yaparsınız. Bunun karşılığında belli bir miktarda ücret alabilirsiniz. Bazı markalarda işleyiş farklıdır. Ürünleri incelemek için aldığınız zaman size herhangi bir bütçe verilmez.

Ürünleri incelemek için aldığınız zaman size belli bir bütçe yerine ürün verilebilir. Ürünleri hit kazanmak için kullanabilirsiniz. Nasıl dediğinizi duyar gibi oldum. Basit. Sizde kalan ürünleri çekilişler düzenleyerek takipçilerinize vereceksiniz.

Çekilişler sitenize gösterilecek olan ilginin artmasını sağlayacak. Bir yandan sitenize daha fazla ilgi gösterilecek bir yandan artık kullanıcılar yeni çekilişler için sizi takip etmeye başlayacak. Yani bir kitle elde etmiş ve bu kitleyi de kullanmış olacaksınız.

Kitle sizin gücünüzü arttıracak. Artan gücünüz reklam potansiyelinizin artmasını sağlayacak. Böylece gelirleriniz yine artmış olacak. Ürünleri almak için markalara mail üzerinden başvuru yapabilir ve inceleme için ürün talebinde bulunabilirsiniz.

web sitesinden para kazanma

Her şey Hit Miktarınıza Bağlı

Bir web sitesinden para kazanma konusunda ana başlıklardan söz ettik. Bu başlıklar önemli. Hepsinden ayrı ayrı kazanç sistemi oluşturabiir ve bu düzende ilerleyebilirsiniz. Hatta tüm bu kazanç sistemlerini tek başlık olarak düşünmemek gerekiyor.

Hepsini bir arada ya da birkaç maddenin bir arada kullanılması mümkün. Birkaç farklı yöntem kullanmak, gelirlerinizin artmasına doğrudan etki edecektir. Gelirleriniz arttığı zaman sizin hevesiniz de artacak ve bu işe daha fazla yöneleceksiniz.

Peki, bu zincirde en önemli halka hangisi? Tamam çok güzel yöntemlerden söz ettik ama kazanç elde etmek için zincirin ilk halkasının elinizde olması gerekiyor. Zincirin ilk halkası, hit konusu. Sitenizin hitinin yüksek olması gerekiyor.

Yüksek hit rakamlarına ulaşmadan, ne yazık reklamlardan yüksek bir kazanç elde edemezsiniz. Durumu sadece reklamlar ile sınırlamayalım. Markalarla irtibata geçerek ürün alma konusunda da hitiniz yüksek değilse, markalar sizi tercih etmeyecektir.

Aynı durum satış ortaklığında da geçerli. Sitenize 10 kişi giriyorsa, hiç kimsenin satış ortaklığındaki ürünü almaması olası. Ama 1000 kişi giriyorsa, bu 1000 kişi içerisinden satış ortaklığı ile ürünleri alan kişi sayısı çok daha fazla olacaktır.

Özet Olarak

Bir web sitesinden para kazanma ve kalıcı olarak gelir elde etmek için önce hitiniz yüksek olacak. Hitinizi yüksek konuma getirdiğiniz zaman ve bunu kalıcı olarak sağladığınız zaman ikinci kısımda güzel anlaşmalar yapmanız gerekiyor.

Markalarla, reklam verenlerle anlaşmalar yapılarak daha yüksek gelirler elde edilebilir. Ürün anlaşmaları, doğru ilişkiler gelirlerinizin katlanarak artmasını sağlayabilir. Güzel bir strateji yaparak gelirleriniz ve hitleriniz konusunda siz de başarıyı yakalayabilirsiniz. Gelirleriniz ve hitiniz doğru orantılı olarak artmaya devam edecektir.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir