Bilgisayar Yaza Nasıl Hazırlanır? Aşırı Isınma Nasıl Engellenir?

Bilgisayar Yaza Nasıl Hazırlanır? Aşırı Isınma Nasıl Engellenir?

Bilgisayar Yaza Nasıl Hazırlanır? Aşırı Isınma Nasıl Engellenir?

Yaz aylarına giriş yapmış bulunuyoruz. Sıcaklıklar rekor seviyede devam ediyor. Havaların ısınması beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Özellikle bilgisayar gibi belli bir ısı seviyesine ulaşan cihazlar için zorlu bir döneme giriyoruz. Peki, bilgisayar yaza nasıl hazırlanır?

Aşırı ısınma sorunu yaşamadan yaz aylarında da bilgisayarımızı rahatlıkla kullanabilir miyiz? Yeterli önlemleri alırsanız, gerçekten sorun yaşamayacağınıza garanti verebilirim.

Sıcaklık ne kadar artarsa artsın, belli başlı önlemler ile ısınmayı engellemek mümkün. “Bilgisayarım aşırı ısınıyor, soğutma sorunu yaşıyorum” diyen kullanıcıları buraya alalım. 🙂

Aşırı Isınma Önlemleri Nasıl Alınır ve Bilgisayar Yaza Nasıl Hazırlanır?

Bilgisayar aşırı ısınma sorununu çözmek için birkaç farklı başlık var. Hepsini detaylı bir şekilde incelemek lazım. Bir nevi farklı önlem paketleri var ve her biri için bilmeniz gereken detaylar bulunuyor.

bilgisayar yaza nasıl hazırlanır

Ortam Isısının Kontrol Edilmesi – Ayarlanması

Yaz aylarında ortam sıcaklığı 15 ile 20 derece arasında artış gösterir. Son dönemlerde bu rakamlar daha da artmaya başladı. 2020 yılında 90 yılın en sıcak Mayıs ayı sıcaklıkları ölçüldü.

Yani artık yaz ayları daha sıcak geçiyor. Ortam ısısı gerçekten önemli. Bilgisayarı soğutmak için alacağınız önlemler ve kullanacağınız araçlar ve ama önce ortam ısısı.

Ortam ısısı eğer çok yüksekse, bilgisayarın soğutma performansı düşecektir. Özellikle fanlar yeterli performans göstermez. Sıcaklığın bilgisayardan uzaklaştırılması zorlaşır.

Mümkünse ortam ısısını düşürmekle işe başlayın. Klima, havalandırma ya da vantilatör kullanılabilir. Ortam ısısının belli bir seviyeye çekilmesi gerekiyor. Maksimum olarak 30-35 derecelerde ortam ısısında bilgisayarınızı kullanın. Bu tabii ki bütçe ile değişiklik gösterecektir.

Klima çalıştırmak ya da ortam ısısını düşürmek için benzeri bir cihaz kullanmak, biraz bütçe isteyebilir. En kötü ihtimalle bilgisayarınızın bulunduğu ortamı havalandırmaya özen gösterin. Bilgisayardan ısının uzaklaştırılması için bu önemli.

bilgisayar yaza nasıl hazırlanır

Fanların Temizliğini ve İç Bilgisayar Temizliğini Yapmak

Bilgisayar yaza nasıl hazırlanır? İlk olarak temizliği yapılır. Soğutmayı bir sistem olarak düşünün. Bilgisayar çalışıyor. Buna bağlı olarak belli bir seviyede ısı üretiyor. Isının bilgisayardan uzaklaştırılması gerekiyor.

Bunun için genelde fanlardan oluşan bir soğutma sistemi kullanılıyor. Soğutma sisteminden tam performans almak için ise olabildiğince parçaların temiz olması gerekiyor.

Fanlar zaman içerisinde tıkanır. Sürekli dönen bir pervane var ortada. Ortamdaki toz ve kir birikintileri fana doluşur ve fan zaman içerisinde tıkanır ya da eskisi kadar randımanlı olarak dönmez. Sistemimizin ilk halkasını fanlar oluşturuyordu. Isının bilgisayarın içerisinden atılması için fanlarımızın tam performans dönmesi gerekiyor.

Kışın belki bu sorunu çok hissetmeyebilirsiniz. Ortam ısısı düşük olduğu için bilgisayarınız da az ısınacaktır ve fanların tam perfomansla çalışması gerekmez. Yazın durum biraz daha farklı. Ortam ısısı çok daha yüksek olduğu için tam performansa ihtiyacımız var.

Durumu anladığınızı umuyorum. Yapmamız gereken yaza girmeden önce bilgisayarımızı iyice temizlemek. Ham laptop modellerinde hem de masaüstü modellerinde fanları iyice temizleyin.

Bunun için bir diş fırçasından yardım alabilirsiniz ya da çok dikkatli bir şekilde elektrikli süpürge ile tozları çekebilirsiniz. Burada dikkatli olun. Bilgisayarınıza zarar vermeden sadece fanları, ve bilgisayar içerisinde biriken tozları temizleyin.

bilgisayar yaza nasıl hazırlanır

Termal Macunun Yenilenmesi

Madde madde devam edelim. Açıklaya açıklaya gidiyoruz. Bilgisayarımızı güzel bir şekilde temizledik. Fanların hava yollarını açtık. Şimdi termal macun kontrolü yapacağız.

Termal macun; işlemcilerin üzerine sıkılan ve aşırı ısının önüne geçilmesi için kullanılan bir malzemedir. Zaman içerisinde termal macunun etkisini yitirmesi ve azalması durumu yaşanır.

2 ya da 3 yılda bir termal macun için yenileme yapmanız gerekebilir. Yaz aylarına girerken yüksek ısılarla karşılaşacağımız için “Bilgisayar yaza nasıl hazırlanır?” sorumuzun cevaplarından birisi de termal macun yenilemektir.

Nasıl Yapacağım?

Çok üst seviye bir işlem değil. Biraz bilgisi olan kullanıcılar için aktarayım.

  • Kasayı açmanız gerekiyor.
  • İşlemcinin üzerinde yer alan soğutucu fanı sökmeniz lazım. Çok dikkatli bir şekilde soğutucu fanı sökün.
  • İşlemci metal kapağının üzerinde termal macun göreceksiniz. Eski termal macunu iyice temizleyin. İşlemciye çok bastırmadan ve aşındırmadan termal macunu temizleyin.
  • Yeni aldığınız termal macunu elinize alın. Termal macun bir şırınga içerisinde satılacaktır. Size de böyle verilir.
  • Şırınganın ucunu açın ve işlemci üzerine yeteri miktarda sıkın. Dışarı taşmayacak şekilde termal macunu sıkın.
  • Çok kısa bir süre bekleyin ve dikkatli bir şekilde fan kapağıyla beraber işlemcinin fanını üzerine takın. Bu işlemi yaparken, termal macunun taşmadığına emin olun. Termal macunu taşırmamak için yeteri miktarda sıkmanız lazım. Kasanızı yeniden kapatabilirsiniz.

Uyarı: Termal macun uygulaması, dikkat isteyen ve herkesin yapamayacağı bir uygulamadır. Eski termal macunu temizlerken ya da termal macunu sıkarken bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz. Kendinize güvenmiyorsanız, destek almaktan çekinmeyin. Kolay gözüken ama önemli bir işlemden söz ediyoruz.

bilgisayar yaza nasıl hazırlanır

Kabloları Temizlemek

Bilgisayar yaza nasıl hazırlanır yazısı ile kabloları temizlemenin ne alakası olduğunu düşünebilirsiniz. Laptop kullanıcıları bu maddeyi doğrudan geçsin. Bu işlem masaüstü kullanıcılarını ilgilendiriyor.

Neden?

Masaüstü bilgisayarı içerisinde en iyi soğutma performansını yakalamak için bir hava yolu vardır. Bilgisayarınızı toplama aldınız ya da sonrada yükseltmeler yaptınız.

Yeni bir parça taktınız zaman ya da toplama bilgisayar aldığınız zaman, kasa içerisindeki kabloların bir düzen içerisinde olması gerekiyor.

Bu madde çok gözardı ediliyor. Kasa içerisinde kablo yığınlarının olması, doğrudan hava yollarının etkilenmesini ve bu da bilgisayarınızın ısısının doğru bir şekilde atılamaması demek oluyor.

Düşünün bir kasanın içerisinde kablo kalabalığı dolu. Fanların performansı, havalandırmanın performansı doğrudan etkilenir.

Nasıl Çözeceğiz?

  • Kasanızı güzel bir şekilde açın. Dikkatli olun ve zorlamadan kasa kapaklarınızı çıkarın.
  • Tüm parçalar anakartınıza takılı olacak. Birçok kablonun burada kalabalık yaptığını görüyorsanız, dikkatli bir şekilde kabloların fazlalıklarını alın.
  • Fazlalıkları, kablo kelepçesi kullanarak bağlayın ve kasanın hava deliklerini engellemeyecek şekilde kasa içerisinde yerleştirin.
  • Duruma göre bazı kabloları sökebilir, fazlalıklarını düzenledikten sonra yeniden yerine takabilirsiniz.

Kabloları düzenlemek çok zor bir işlem değil. Bilgisayar yaza nasıl hazırlanır kısmında da önemsenmeyen bir detay.

Fakat kasa içerisinde kalabalık yapan kablo yığınları, hava yollarını engellediği için bilgisayarda aşırı ısınma sorununa neden olur. Yaz sıcaklarında bunun etkisini daha fazla görürsünüz.

bilgisayar yaza nasıl hazırlanır

Bilgisayarın Konumunu Değiştirmek

Laptop Kullanıcıları için:

Laptopların altında, havalandırma deliklerinin kapanmasını engellemek ve bilgisayar aşırı ısınma sorunu yaşamamak için minik ayak yükselticileri bulunur. Böylece fan delikleri ve havalandırma delikleri açık kalır ve ısı dışarıya atılabilir.

Yaz aylarında laptop kullanırken sizin de biraz daha dikkatli olmanız lazım. Cihazınızı düz bir zeminde kullanın.

Yeterli bütçeniz varsa, soğutucu bir stant alabilirsiniz. Soğutucu stant hem cihazınızın alt kısımdaki havalandırma deliklerinin açık kalmasını hem de ek pervane ile soğutma desteğinin verilmesini sağlar.

Masaütüs Kullanıcıları için:

Laptop değilde masaüstü kullanıyorsanız konum çok önemli. Genelde havasız, masa altı kısımlarında bilgisayarlar kullanılıyor. Kış aylarında çok önemi yok ama yaz aylarında gerçekten önemli hale geliyor.

Cihazınızın hava alabilecek açık bir konumda olması gerekiyor. Masa altı gibi az havalı konumlardan çok daha fazla hava alan, fanların ısıyı dışarı atabilecek olan konumları tercih etmek, soğutma performansının artmasını sağlayacak.

bilgisayar yaza nasıl hazırlanır

Ek Soğutma Sistemlerinden Destek Almak

Yine masaüstü ve laptop modelleri için ayrı ayrı değerlendirme yapacağız.

Laptop Kullanıcıları için:

Az çok bahsettik. Laptop kullanıyorsanız, birçok ek soğutucu seçeneğiniz var. Soğutucu stant kullanabilirsiniz ve çok sayıda farklı alternatif bulunuyor. Soğutucu ek fanlar kullanabilir ya da ek havalandırma sağlayan yardımcı cihazlar alabilirsiniz. Stant kullanmak istemiyorsanız, yeni nesil küçük havalandırma cihazları var.

Fan kısmına takıyorsunuz ve fan tersine dönerek içerideki sıcak havayı çekerek dışarı atıyor. Bilgisayarınızın boyutuna ve fan ızgaralarına göre size en uygun olan modeli internet üzerinden aratarak bulabilirsiniz. Her boyut için ek seçenekler var. USB belleklerden biraz daha büyük boyuta sahip olan bu cihazlar oldukça kullanışlı.

Masaüstü Kullanıcıları için:

Bilgisayarınızda oyun oynuyorsanız, render gibi yüksek güç isteyen işlemler yapıyorsanız ya da video editleme görevlerinde kullanıyorsanız, mutlaka sıvı soğutma kullanılmasını öneriyorum. Kaç adet fan kullanırsanız kullanın, yüksek performanslı bilgisayarlarda ister istemez ısınma yaşanıyor.

Özellikle işlemcilerde yüksek ısınma potansiyeli var. Bu derece yüksek ısınma potansiyeline sahip olan cihazlarda sıvı soğutma sistemlerini tercih etmek daha iyi sonuçlar veriyor.

Sıvı soğutma tercihi yaparken de her ürünü almayın. Alacağınız ürün sizin için gerçekten yeterli bir ürün olsun. Soğutma performansı, fan sayısı yeterli olsun. Çok güçlü bir işlemci varsa tek fanlı sıvı soğutma sistemleri için yeterli olmayabilir. 3 fanın kullanıldığı ve radyatörü daha gelişmiş sıvı soğutma sistemleri de var. Bunları tercih edebilirsiniz.

Masaüstü modelleri için ikinci bir ek soğutma ek fan olacak. Bunu kişisel olarak çok tercih ettiğimiz söyleyemem. Dediğim gibi sıvı soğutma sistemleri, sadece fan ile çalışan teknolojilere göre biraz daha iyi bir performans sunulmasını sağlıyor.

Ama çok güçlü bir bilgisayarınız yoksa. Derdiniz oyun oynamak değil de günlük kullanım işlemlerini yapmaksa, bu durumda sadece fanlı ek soğutuculardan da destek alabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Araba Yaz Bakımı için En Önemli Noktalar

Yazılımsal Olarak Hazırlık Yapmak

Bilgisayar yaza nasıl hazırlanır yazımızda hep donanımsal olarak alınabilecek olan önlemlerden bahsettik. Ama sadece donanımsal önlemler yok. Yazılımsal kısımda var. Burada ilk önerin bir anlık derece programı kullanmanız.

Bilgisayarınızın işlemci ve ekran kartı sıcaklığını gösteren birçok yazılım var. Herhangi birini kullanarak anlık olarak sıcaklığınızı kontrol edebilirsiniz.

Tüm önlemlere rağmen anlık olarak sıcaklık çok yükselirse, bu durumda kullandığınız programları bırakın ve oyun oynuyorsanız oyunu bırakarak sistemi dinlendirin. Aşırı ısınmaya bağlı olarak bilgisayarınızda kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Bunun yanında ekran kartı, işlemci gibi donanımların yazılımları için yeni güncellemeler varsa, mutlaka yeni güncellemeleri yapın. Bazen ısınma sorununa neden olan yazılımsal hatalar olabilir. Güncellemeler bu yazılımsal hataların giderilmesini sağlar.

Bilgisayar nasıl yaza hazırlanır? Önlemler ve sonuçlar böyle. Tüm bu önlemler yeterli olacak mı? Duruma göre değişir. Sıcaklık çok yüksekse ekstra ekstra önlemler gerekebilir. Ortam ısısını değiştirecek ek soğutucular alınabilir. Klima gibi. 🙂

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir