AppGallery Nedir? Hangi Telefonlarda Kullanılıyor?

AppGallery Nedir? Hangi Telefonlarda Kullanılıyor?

AppGallery Nedir? Hangi Telefonlarda Kullanılıyor?

AppGallery; derinden yüzeye çıkmaya çalışan bir platform. Adını son zamanlarda sık sık duyuyoruz. Geçmişi de var ama geçmişi çok fazla takip edilmiyor ve bilinmiyor. Bu yazımızda yavaş yavaş popülerleşen AppGallery’nin ne olduğuna ve hangi akıllı telefonlarda kullanıldığına ilişkin bilgiler vereceğiz.

AppGallery Nedir?

En kapsayıcı anlamında bir uygulama mağazası. Android akıllı telefon kullanan Google Play Store uygulama mağazasını bilir. Aynı şekilde iOS akıllı telefon kullanıcıları da App Store uygulama mağazasını bilir.

Böyle geliştirilmiş olan üçüncü bir uygulama mağazasından bahsediyoruz. Geliştiren ve kullanıma sunan marka ise Huawei. Yaklaşık 2 senedir Huawei, resmi Android uygulama mağazası Google Play’i kullanmıyor, kullanamıyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Elektrikten Güç Alan Gazelle Medeo T9 Bisiklet İncelemesi

Gerekli olan tüm lisanslar iptal edildi ve aradan geçen sürede yenilenmedi. Bu durum karşısında ciddi bir Huawei kullanıcı kitlesi var. Yeni telefonlar açık kaynak temelli olduğu için yine Android işletim sistemi kullanıyor.

Ama burada Google Play servisinin olması bir nevi telefonları çıplak bırakıyor. AppGallery bunun için geliştirilmiş olan uygulama mağazalarından bir tanesi. Huawei tarafından geliştirilen mağaza henüz işin çok başında.

AppGallery

Huawei kullanıcıları kendi hesapları üzerinden uygulama mağazasına girebiliyor ve binlerce uygulamaya erişebiliyor. Ama Google ile karşılaştırdığınız zaman gerçekten eksik çok fazla. Zaten bu yüzden işin henüz çok başında dedik. Eksik olan çok nokta var ve güncellenmesi gereken çok bölüm bulunuyor.

Buna karşın Huawei, AppGallery üzerindeki yatırımlarını arttırmaya başladı. 400 milyon aktif kullanıcı sayısına kadar ulaşıldı. 170 ülke için uygulama mağazasının kullanımı başladı. Türkiye’de de uygulama mağazasını kullanabiliyorsunuz.

Hatta bazı özel uygulamalar da eklenmeye başladı. Çok kısa bir süre önce ülkemizdeki bazı banka uygulamalarının desteği açıklanmıştı. Böyle böyle bir yandan uygulama sayısı arttırılmaya çalışıyor bir yandan ise kullanıcı sayısı arttırılmaya çalışıyor.

AppGallery

Huawei gelişim için, geliştiricilere de cezbedici bazı teklifler sunuyor. Tüm yatırımlar ve cezbedici bu teklifler, Google Play ile yarışta çok önemli bir yere sahip. En azından geliştiricilerin tercih ettiği bir platform oluşturmak, kullanıcı sayısını da doğrudan arttıracak olan etkenler arasında.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir